Sadaļas Sadaļas

Zviedrijas valdība izziņojusi rīcības plānu vardarbības pret sievietēm apkarošanai

Zviedrijas valdība trešdien paziņoja par 40 punktu rīcības plānu vardarbības pret sievietēm apkarošanai. Šī plāna izveide seko šopavasar notikušām piecu sieviešu slepkavībām trīs nedēļu laikā. Slepkavības īstenoja vairāki vīrieši, lielākā daļa aizdomās turēto ir bijušie upuru dzīvesbiedri.

Sieviešu un jauniešu patversmju grupas “Unizon” prezidente Olga Pērsone atzinīgi novērtējusi valdības plānus, taču piebildusi, ka ir neskaidrība par finansējumu ierosinātajiem pasākumiem, kā arī nav struktūras, lai vēlāk varētu noteikt jauno pasākumu ietekmi.

Cietumā par seksa pirkšanu

Ierosināto pasākumu vidū ir bargāki sodi par vardarbību ģimenē, izvarošanu vai ierobežojošo rīkojumu pārkāpumiem. Valdība arī paziņoja, ka paplašina palīdzības iespējas sievietēm, kuras cieš no vardarbīgām attiecībām, nepieciešamības gadījumā nodrošinot viņām aizsargātu mājokli un nosakot ierobežojumus varmākam.

Valdība arīdzan ierosina apgrūtināt iespēju varmākām tikties ar viņu bērniem. “Pārāk daudzos gadījumos, kad sieviete tiek aizsargāta, vēl nākas risināt jautājumu par bērnu kontaktiem ar tēvu. Mums jāatsakās no uzskata, ka gadījumā, ja vīrietis nav bijis vardarbīgs pret bērniem, viņam pienākas saskarsmes tiesības ar viņiem,” uzskata Zviedrijas tieslietu ministrs Morgans Johansons.

Tāpat ierosināts pastiprināt sodu par seksuālo pakalpojumu pirkšanu. Zviedrijas likumi, kas regulē prostitūciju, aizliedz seksuālo pakalpojumu pirkšanu, nevis pārdošanu.

Jauno priekšlikumu autori ierosina, ka seksa pircēji vairs nevarēs izkļūt sveikā ar naudassodu, bet par šādiem pārkāpumiem viņus varēs sodīt ar reālu cietumsodu.

Klusēšana nav piekrišana

Skolu programmās arī paredzēts pievērst pastiprinātu uzmanību dzimumu līdztiesības jautājumiem. Jaunieši tiktu vairāk izglītoti arī par likumu, saskaņā ar kuru piekrišana seksam var būt tikai brīvprātīga un aktīva.

Tas nozīmē, ka klusēšana netiek uzskatīta par piekrišanas izpausmi, partnerim ar vārdiem vai darbiem jāapliecina vēlme stāties seksuālās attiecībās.

Eiropas Padomes ekspertu grupa cīņai ar vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē (GREVIO) izceļ Zviedriju kā vienu no vadošajām valstīm cīņā pret intīmo partneru vardarbību. Tajā pašā laikā Zviedrijā ir vieni no augstākajiem vardarbībās ģimenē rādītājiem Eiropā.

Upsalas Universitātes paspārnē esošā Zviedrijas Nacionālā zināšanu par vīriešu vardarbību pret sievietēm centra pārstāve Ulla Alberta sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka tas ir saistīts ar Zviedrijas stingrajiem likumiem. Tāda uzvedība, ko Zviedrijā uzskata par noziedzīgu, var nebūt noziegums citās valstīs.

Sistemātisks darbs

Alberta arī uzsver, ka iedzīvotāji nebaidās ziņot, ja viņi vai kāds cits ir kļuvis par vardarbības upuri. “Lai gan Zviedrijā ir augstāki skaitļi, es nedomāju, ka iedzīvotāji citās Eiropas valstīs ir mazāk pakļauti vardarbībai,” sacīja Alberta.

Zviedrija kopš 90. gadiem sistemātiski strādā, lai samazinātu vīriešu vardarbību pret sievietēm. Lielu uzmanību pievērš iedzīvotāju informēšanai un speciālistu un likumsargu izglītošanai, lai varētu atpazīt vardarbību un nodrošināt atbalstu un aizsardzību upuriem. Piemēram, arodizglītības iestāžu audzēkņiem obligāti jākārto eksāmens, lai pārbaudītu, cik labi viņi spēj atpazīt vardarbību un sniegt palīdzību upurim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt