Ziņojums: Ieslodzījumā atrodas vismaz 250 žurnālisti, visvairāk Ķīnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ieslodzījumā pašreiz atrodas vismaz 250 žurnālisti, no kuriem vislielākais skaits atrodas aiz restēm Ķīnā, trešdien paziņojusi Ņujorkā bāzētā Komiteja žurnālistu aizsardzībai (CPJ).

Daudzi no ieslodzītajiem žurnālistiem ir apsūdzēti pret valsti vērstās darbībās vai viltus ziņu izplatīšanā, norādīts komitejas publiskotajā ziņojumā.

CPJ ziņojumā kā valstis, kas ieslodzījušas žurnālistus, minētas arī Turcija, Saūda Arābija, Ēģipte, Eritreja, Vjetnama un Irāna.

Komitejas rīcībā esošā informācija liecina, ka ieslodzījumā Ķīnā atrodas vismaz 48 žurnālisti, kas ir par vienu vairāk nekā 2018.gadā.

Līdz ar to Ķīna apsteigusi Turciju, kur ieslodzīti 47 žurnālisti.

Pekina savukārt apgalvo, ka Ķīnā tiek ievērota mediju brīvība, un valdība tikai īsteno likuma varu.

"Neviens nestāv pāri likumam," norādījusi Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāve, kura ieteica žurnālistiem apsvērt, kādas nelikumīgas pastrādājuši 48 ieslodzītie žurnālisti.

CPJ ziņojumā arī teikts, ka situācija Turcijā, kur pērn bija ieslodzīti 68 žurnālisti, nav uzlabojusies, bet atspoguļo prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana centienus izskaust kritiku un neatkarīgu notikumu atspoguļojumu.

Komiteja norādīja, ka Turcijas valdība ir slēgusi vairāk nekā 100 medijus un daudziem to darbiniekiem izvirzījusi apsūdzības par saistību ar terorismu. Daudzi žurnālisti ir zaudējuši darbu un pārējie tikuši iebiedēti.

"Desmitiem žurnālistu, kas pašreiz nav ieslodzīti, Turcijā joprojām draud tiesa vai apelācija un viņiem vēl var tikt piespriests cietumsods, bet citi notiesāti aizmuguriski un tiks aizturēti, ja atgriezīsies valstī," teikts CPJ ziņojumā.

Ziņojumā norādīts, ka autoritārisms, nestabilitāte un protesti Tuvajos Austrumos noveduši pie ieslodzīto žurnālistu skaita palielināšanās šajā reģionā. Saūda Arābijā un Ēģiptē katrā ieslodzīti 26 žurnālisti.

Saūda Arābijā apsūdzības 18 ieslodzītajiem žurnālistiem nav zināmas, un CPJ pauda bažas par ziņām, ka politieslodzītie, tostarp četri žurnālisti, tiek spīdzināti un turēti badā.

Ēģiptē vairāki žurnālisti tika aizturēti pirms protestiem pret korupciju septembrī. Šajās demonstrācijās tika pieprasīta arī Ēģiptes prezidenta Abdelfataha as Sisi atkāpšanās.

CPJ ziņojumā uzsvērts, ka 250 ieslodzīti žurnālisti ir pārāk liels skaits, lai gan tas ir nedaudz mazāks nekā 2018.gadā, kad ieslodzījumā atradās 255 žurnālisti, un 2016.gadā, kad aiz restēm atradās 273 žurnālisti, kas bija rekordliels skaits.

"CPJ uzskata, ka žurnālisti nebūtu jāiesloga par to, ka dara savu darbu," uzsvērts ziņojumā.

Ziņojumā minēts gadījums ar ķīniešu ārštata žurnālisti Sofiju Huanu Sjuiecjiņu, kura tika aizturēta oktobrī pēc tam, kad bija uzrakstījusi par piedalīšanos demokrātijas atbalstītāju protestos Honkongā.

Kā vēl viens piemērs ziņojumā minēta Ēģiptes ekonomikas žurnālista Mohamada Mosaeda lieta. Viņš tika aizturēts pēc ierakstiem tviterī laikā, kad Ēģiptē bija nobloķēta piekļuve internetam, lai nepieļautu ziņu izplatīšanos par protestiem pret degvielas cenu palielināšanu.

Apsūdzības viltus ziņu izplatīšanā šogad izvirzītas 30 žurnālistiem, kas ir par diviem mazāk nekā 2018.gadā. Visbiežāk šādas apsūdzības izvirzītas Ēģiptē, bet tās raksturīgas arī Krievijai un Singapūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti