Ziemeļkoreja svin valsts dibinātāja dzimšanas dienu, iespējams raķetes izmēģinājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pirmdien Ziemeļkoreja atzīmē komunistiskās valsts dibinātāja Kima Irsena dzimšanas dienu. Pērn ap šo laiku Phenjana izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti, un, iespējams, tuvākajā laikā notiks vidēja darbības rādiusa raķetes izmēģinājums. Vienlaikus vizīti reģionā noslēdz ASV valsts sekretārs Džons Kerijs. Viņš norādījis, ka ASV, Dienvidkoreja, Japāna un arī Ķīna ir apņēmušās rīkoties kopīgi, lai Korejas pussalu atbrīvotu no kodolieročiem.

Ziemeļkorejas jaunais līderis un valsts dibinātāja Kima Irsena mazdēls Kims Čenuns pirmdien no rīta aizsāka sava vectēva dzimšanas dienas svinības apmeklējot mauzoleju Phenjanā. Kumsusanas Saules pilī atrodas gan Kima Čenuna vectēva, gan tēva iebalzamētās mirstīgās atliekas. Svētku ietvaros galvaspilsētā notiek arī vērienīga militārā parāde.

Pasaules uzmanība šodien notiekošajam Phenjanā pievērsta ne tik daudz pašu svinību dēļ, bet tādēļ, ka Ziemeļkorejai raksturīgi atzīmēt valstiskas nozīmes datumus ar augsta ranga militāriem izmēģinājumiem. Pagājušā gada aprīlī komunistiskā valsts neveiksmīgi izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti, sakot, ka vēlas palaist orbītā satelītu. Tomēr decembrī, dažas dienas pirms apritēja pirmā gadskārta kopš iepriekšējā līdera Kima Čenira nāves un viņa dēla nākšanas pie varas, ar vēl vienu mēģinājumu satelītu tomēr izdevās nogādāt orbītā.

Tālāk notikumi attīstījās strauji - februārī Ziemeļkorejas trešais kodolizmēģinājums, martā jaunas ANO sankcijas vienlaikus ar ASV un Dienvidkorejas kopīgo, ikgadējo militāro mācību sākšanos. Kopš tā laika Phenjana vairākas nedēļas draudējusi ASV, Dienvidkorejai un Japānai ar raķešu triecieniem un kodolkaru.

Novērojumi liecina, ka Ziemeļkoreja uz austrumu piekrasti pārvietojusi divas vidēja rādiusa darbības ballistiskās raķetes un uzstādījusi tās uz palaišanas platformām. Domājams, šīs raķetes ar sasniegt jebkuru mērķi Dienvidkorejā un Japānā, un izmēģinājums varētu notikt kuru katru brīdi.

Vizīti reģionā šodien noslēdz arī ASV jaunais valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš kopš piektdienas apmeklējis Seulu, Pekinu un Tokiju. Šajās dienās viņš atkārtoti apstiprināja ASV atbalstu Dienvidkorejai un Japānai, bet ar Ķīnas līderiem vienojies, ka Vašingtona un Pekina - Ziemeļkorejas tuvākā sabiedrotā - sadarbosies, lai mazinātu spriedzi Korejas pussalā. Ķīna paziņoja, ka ir apņēmības pilna sekmēt pussalas padarīšanu par brīvu no kodolieročiem, un sadarboties ar citām iesaistītajām pusēm, tostarp, ASV.

Tiekoties ar reģiona valstu līderiem, Kerijs norādīja, ka Ziemeļkoreja pieļaus „lielu kļūdu”, ja palaidīs raķeti, un vairākkārt uzstājis uz nepieciešamību atsākt starptautiskās sešu pušu sarunas ar Phenjanu. Šveice jau piedāvājusi uzņemties vidutājas lomu. Kerijs gan vairākkārt uzsvēris, arī Tokijā, ka pirms sarunu sākšanas Ziemeļkorejai ir jāparāda, ka tās nodomi vienoties ir nopietni:

„Mūsu izvēle ir sēsties pie sarunu galda un atrast ceļu uz mieru reģionā. Lai arī kādi būtu Ziemeļkorejas apsvērumi vai bailes attiecībā uz ASV un citām valstīm reģionā, mēs ceram, ka Phenjana sēdīsies pie galda, lai to atbildīgi pārrunātu.”

Tajā pašā laikā Ziemeļkoreja svētdien noraidīja Dienvidkorejas piedāvājumu uzsākt divpusēju dialogu spriedzes mazināšanai, to nosaucot par „viltīgu triku”. Gaidot iespējamo raķetes izmēģinājumu, Seula ir paaugstinājusi militārās novērošanas trauksmes līmeni. Arī Japāna pie Tokijas izvietojusi pretgaisa aizsardzības sistēmas un norīkojusi karakuģus ar uzdevumu notriekt jebkuru raķeti, kas izšauta Japānas virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti