Višegradas valstu vidū radušās domstarpības Ukrainas kara dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Višegradas valstu vidū radušās domstarpības Ukrainas kara dēļ. Polijas un Čehijas aizsardzības ministri ir atteikušies piedalīties iepriekš plānotajā sanāksmē Ungārijā. Par iemeslu tam kļuva Budapeštas politiķu attieksme pret karu Ukrainā. Kā zināms, Ungārija ir kategoriski pret Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām Krievijai enerģētikas jomā un neļauj piegādāt Ukrainai ieročus caur savu teritoriju. 

Višegradas valstu vidū domstarpības Ukrainas kara dēļ
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Krievijas un Ukrainas karš ir radījis nopietnas plaisas Višegradas valstu vienotībā. Šajā grupā ietilpst Čehija, Polija, Slovākija un Ungārija. Šonedēļ Ungārijā bija paredzēta tikšanās starp šo četru valstu aizsardzības ministriem. Tomēr Polijas un Čehijas politiķi paziņoja, ka uz sanāksmi nebrauks.

Čehijas aizsardzības ministre Jana Černohova mikroblogošanas vietnē “Twitter” diezgan tieši paskaidroja savus iemeslus. Ministre sacīja, ka vienmēr ir iestājusies par Višegradas valstu sadarbību, bet tagad viņai esot žēl, ka ungāru politiķiem lēta Krievijas nafta ir kļuvusi svarīgāka par ukraiņu asinīm.

Kā zināms, Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto aizvadītajā nedēļā Briselē skaidri paziņoja, ka viņa valsts bloķēs jebkādas sankcijas pret Krievijas naftu, gāzi un oglēm.

„Eiropas vienotības vārdā esmu aicinājis pārējos ministrus neiesniegt priekšlikumus par Eiropas Savienības sankcijām pret Krievijas energoresursu piegādēm, jo par to nebūs iespējams panākt vienprātību. Mēs negrasāmies atbalstīt sankcijas, kas var apdraudēt Ungārijas elektrības apgādi,” norādīja Sījārto.

Dažas dienas vēlāk Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis videokonferences laikā ar Eiropas Savienības līderiem ir tieši uzrunājis Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu.

Zelenskis sacīja: „Ungārija… Te es gribētu apstāties un pateikt godīgi. Reizi pār visām reizēm. Jums ir jāizlemj, kurā pusē jūs esat. Jūs esat neatkarīga valsts. Jūs vēl šaubāties, vai ieviest sankcijas? Jūs vēl šaubāties, vai laist cauri ieročus? Jūs vēl šaubāties, vai tirgoties ar Krieviju? Ir pienācis laiks izlemt. Mēs ticam jums. Mums ir vajadzīgs jūsu atbalsts. Mēs ticam jūsu cilvēkiem.”

Ungārijas valdības vadītājs Viktors Orbāns vēlāk sacīja, ka Zelenskis prasot pārāk daudz, proti,  viņš vēloties Ungārijas enerģētisko blokādi. Agrāk Ungārijas valdības vadītājs ir sacījis, ka Krievijas un Ukrainas karā Ungārija atrodas tikai un vienīgi Ungārijas pusē.

Tāpat Orbāns neļauj transportēt Ukrainai domātos ieročus caur savas valsts teritoriju. Oficiāls iemesls tam ir, ka šādas kravas var kļūt par uzbrukuma mērķi un apdraudēt ungāru minoritāti Ukrainā. Bet var pieļaut, ka Ungārijas valdības vadītājs šādi arī mēģina saglabāt attiecības ar Kremli.

No otras puses, Ungārija līdz šim ir atbalstījusi visas Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju. Savukārt pakļaut ierobežojumiem Krievijas energoresursus nevēlas arī tādas valstis kā Vācija un Austrija.

Nozīmīgu faktoru spēlē arī šajās brīvdienās gaidāmās parlamenta vēlēšanas Ungārijā. Čehijas aizsardzības ministre paziņoja, ka nevēlas tagad piedalīties Orbāna priekšvēlēšanu kampaņā. Bet Polijas vicepremjers Vojcehs Skurkevičs sacīja, ka tas, kas šobrīd notiek ap Višegradas četrinieku, nedod viņam nekādu iemeslu optimismam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti