Varšava cenšas panākt pastāvīgas ASV militārās bāzes izvietošanu Polijā

Polija ir gatava maksāt līdz pat diviem miljardiem dolāru par pastāvīgas amerikāņu militārās bāzes izvietošanu savas valsts teritorijā. Par to liecina Polijas aizsardzības ministrijas dokuments, kurš šajās dienās nonācis poļu mediju rīcībā. Attiecīgs piedāvājums jau nosūtīts ASV valdībai. Tikmēr eksperti prognozē, ka pirms nākamajā mēnesī gaidāmā NATO samita šāda Polijas rīcība varētu kārtējo reizi saasināt attiecības ar Krieviju.

Kopš Krimas aneksijas un karadarbības uzsākšanās Ukrainas austrumos pirms četriem gadiem jautājums par valsts aizsardzības spējām un drošību Polijas politiskajā dienaskārtībā ir kļuvis īpaši aktuāls. Polijas attiecības ar Krieviju jau gadiem ir īpaši saspīlētas, un Maskavas agresīvā retorika pret NATO situāciju ir tikai vēl vairāk saasinājusi.

Tieši Varšavā notikušajā NATO samitā tika pieņemts lēmums par NATO sabiedroto spēku pastiprinātu klātbūtni Polijā un Baltijas valstīs, un tieši Polijā ir dislocēti lielākie amerikāņu spēki. Polijas ārlietu ministrija savulaik paziņojusi, ka amerikāņu spēku klātbūtne Eiropā ir viens no Varšavas īstenotās drošības politikas stūrakmeņiem.

Tagad atklātībā nonācis Polijas aizsardzības ministrijas izstrādāts dokuments, kurā Varšava vēlas panākt pastāvīgas ASV bruņoto spēku karabāzes izveidošanu Polijā. Ministrijas paziņojumā norādīts, ka nepieciešamība pēc šādas spēku klātbūtnes ir ļoti skaidra – ir nepieciešams ierobežot pieaugošās un bīstamās Krievijas darbības, kuras apdraud visu Eiropu. Lai šo mērķi sasniegtu,

Polija ir gatava sniegt pusotru līdz divu miljardu dolāru lielu atbalstu militāro objektu izveidei, kā arī amerikāņu spēku elastīgākas pārvietošanās nodrošināšanai.

Šāds līdzmaksājums būtu uzskatāms par nastas dalīšanu ar sabiedrotajām Savienotajām Valstīm, kuras visai neskaidrajos budžeta laikos noteikti vēlētos padarīt izmaksas efektīvākas. Turklāt pastāvīgas militārās bāzes izvietošana Polijā atbilstu arī ASV nacionālās aizsardzības doktrīnai, kas Krievijas agresiju ir noteikusi par galveno apdraudējumu Savienotajām Valstīm un stabilitātei visā pasaulē.

Kā ziņo poļu ziņu portāls “Onet”, pirmo reizi diskusijas par šāda dokumenta izveidi esot aizsākušās pagājušajā vasarā bijušā aizsardzības ministra Antonija Macereviča pilnvaru laikā. Piedāvājuma izstrādē piedalījušies gan ministrijas eksperti, gan bruņoto spēku pārstāvji.

Šī gada sākumā izstrādātajā dokumentā, kas jau nosūtīts ASV valdībai un Kongresam, ir iekļauta informācija par iespējamo militāro bāzu, slimnīcu, skolu un personāla ģimenēm domāto sporta zāļu atrašanās vietu. Kā daļu no savām investīcijām šajā projektā

Polija piedāvā arī atsevišķu Polijas aizsardzības ministrijas infrastruktūras objektu nodošanu amerikāņiem.

Par vēlmi izvietot savā valstī pastāvīgu amerikāņu karabāzi Polija runā jau kopš iestāšanās Ziemeļatlantijas aliansē. Varšava nekad arī nav centusies slēpt vēlmi nostiprināt attiecības ar Vašingtonu, kas ir kritizējusi daudzus NATO sabiedrotos par nepietiekamu aizsardzībai atvēlēto finansējumu. Polija ir viena no tikai dažām NATO valstīm, kurās aizsardzības finansējums pārsniedz alianses prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta.

Šāda Polijas aizsardzības spēju kāpināšana gan ir satraukusi Krieviju, un Rietumu eksperti jau prognozē, ka arī tagad atklātībā nonākusī informācija Maskavu tikai satracinās. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pēc mēneša Briselē ir gaidāms kārtējais NATO samits, un Krievijas amatpersonas ne reizi vien ir uzsvērušas, ka savulaik NATO paplašināšanās uz Austrumiem tika pieļauta tikai ar priekšnoteikumu, ka pastāvīgu amerikāņu bāzu šajā reģionā nebūs.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs jau paziņojis, ka

amerikāņu bāzes izvietošana ir Polijas suverēnas tiesības, taču tām noteikti sekos Maskavas atbildes reakcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt