Vairāki pretendenti uz EK prezidenta krēslu jau sākuši kampaņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Kamēr Valdis Dombrovskis (Vienotība) un pārējie vēl cīnās par to, kurš varētu kļūt par Eiropas Tautas partijas grupas kandidātu Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja krēslam, daudzas citas Eiropas politiskās grupas savus pretendentus jau ir izvirzījuši. Daži no viņiem, piemērām, sociāldemokrātu kandidāts Martins Šulcs, kurš pašreiz ir Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs, savu kampaņu veido jau krietnu laiku.

Eiropas Tautas partijas grupa ir vienīgā no lielajām Eiropas partiju ģimenēm, kas vēl nav nosaukusi savu kandidātu Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatam. Viņu galvenie sāncenši sociāldemokrāti, kas ir otra lielākā grupa Eiropas Parlamentā, jau pirms pāris mēnešiem faktiski ir izvirzījuši Martinu Šulcu. Pašreiz viņš ir Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs un aktīvi izmanto šo tribīni, lai paustu savus uzskatus par dažādiem jautājumiem.

Piemērām, aizvadītajā nedēļā, Šulcs savā runā Izraēlas parlamentā aizskāra jūtīgo Izraēlas apmetņu jautājumu. Tas izsauca vairāku Izraēlas parlamenta deputātu kliedzienus. „Es uzskatu, ka ir iespējams panākt vienošanos, kuras rezultātā Izraēlas un Palestīnas valsts spētu pastāvēt mierīgi, viena blakus otrai. Arī Eiropas Savienība tam tic. Tādēļ mēs esam gatavi sniegt nepieredzētu finansiālu atbalstu ar finanšu un cilvēku resursiem, kad vienošanās tiks noslēgta,” sacīja Šulcs.

Savukārt Liberāļu grupu, kurā darbojas no Latvijas ievēlētais Ivars Godmanis, vēlēšanās vadīs bijušais Beļģijas premjers Gijs Ferhofštads. Tā ir jau otrā reize, kad viņš pretendē uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja krēslu. Ferhofštads ir pazīstams ne tikai kā kaismīgs orators, bet arī kā ļoti ciešas Eiropas valstu sadarbības piekritējs. Savulaik viņš ir uzrakstījis grāmatu ar nosaukumu „Eiropas Savienotās Valstis".

„Pats svarīgākais ir izveidot Banku savienību. Mēs nespēsim pārvarēt krīzi, ja mums nebūs Banku savienības. Mums ir jāmācās no pagātnes kļūdām. Mēs esam redzējuši citviet pasaulē, ka, ja banku problēmas netiek atrisinātas, tad atveseļošanās nenotiek. Kādēļ? Tādēļ, ka nauda, kas pašreiz atrodas bankās (un bankās pašreiz ir daudz naudas) netiek atgriezta ekonomikā, pie maziem un vidējiem uzņēmumiem,” pauž Ferhofštads.

Ir arī tādi politiķi, kuri netic idejai, ka katrai Eiropas Parlamenta grupai būtu jānosauc savs kandidāts Komisijas priekšsēdētāja amatam. Starp tiem ir Eiropas Kreisie. Tomēr, lai arī viņu idejas tiktu sadzirdētas šajās vēlēšanās, kreisie par savu kandidātu ir izvirzījuši Grieķijas opozīcijas līderu Aleksi Ciprasu.

Ciprass saka, ka eirozonai būtu jāmainās. Vispirms būtu jāsāk ar ideju maiņu, tad ar politikas maiņu un vēlāk ar pamatu un noteikumu maiņu. Iepriekš Ciprass arī izteicās, ka Grieķijai nebūtu jāatdod parādus starptautiskajiem aizdevējiem.

Un visbeidzot zaļie - arī viņi runā par pārmaiņām Eiropā. Un arī viņi apzinās, ka nebūs starp reālajiem kandidātiem uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatu. Tomēr izvirzītais kandidātu pāris - vāciete Ska Kellere un francūzis Hose Bovē - ir pārliecināti, ka vēlētājiem ir svarīgi piedāvāt alternatīvu.

Šī būs pirmā reize, kad dalībvalstu vadītājiem būs jāņem vērā Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus, izvēloties nākamo Eiropas Komisijas priekšsēdētāju. EP vēlēšanas ir gaidāmas 24.maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti