Vairāk nekā 20 valstis nosoda talibus saistībā ar bijušo Afganistānas drošībnieku slepkavībām

Amerikas Savienotās Valstis, Eiropas Savienība un vēl 20 valstis nosodījušas radikālo islāmistu kustību "Taliban" saistībā ar bijušo Afganistānas drošības spēku locekļu slepkavībām un pazušanu. Šāds nosodījums seko cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" publicētajam ziņojumam, kurā norādīts uz šādām apsūdzībām.

Vairāk nekā 20 valstis nosoda talibus saistībā ar bijušo Afganistānas drošībnieku slepkavībām
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Gan pirms, gan pēc varas pārņemšanas Afganistānā radikālā islāmistu kustība "Taliban" piedāvāja "vispārēju amnestiju" visiem iepriekšējās valdības spēku pārstāvjiem. Tomēr daudzi tam neticēja un drīz vien pienāca ziņojumi, ka tā netiek pilnībā ievērota.

Cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" šonedēļ publicētajā 25 lappuses garajā ziņojumā dokumentēta bijušo afgāņu armijas, policijas, izlūkošanas un valdību atbalstošo grupējumu amatpersonu nogalināšana vai pazušana.

Organizācija apkopoja pierādījumus par amatpersonām, kuras padevās talibiem vai tika aizturētas laika posmā no 15. augusta līdz 15. oktobrim. Organizācija norādīja, ka talibi ir ieguvuši piekļuvi iepriekšējās valdības darbinieku sarakstiem un izmanto tos, lai identificētu cilvēkus pirms to aizturēšanas vai nogalināšanas. Nevalstiskā organizācija paziņoja, ka uzticamu informāciju ieguvusi par vairāk nekā 100 slepkavībām vai piespiedu pazušanām.

ASV Valsts departments publicējis paziņojumu, kurā paustas vairāk nekā 20 valstu dziļas bažas saistībā ar ziņojumiem par bijušo Afganistānas drošības spēku locekļu slepkavībām un piespiedu pazušanu, ko dokumentējusi cilvēktiesību organizācija un citi. Paziņojumā uzsvērts, ka šīs apsūdzības ir nopietni cilvēktiesību pārkāpumi un tie ir pretrunā ar "Taliban" izsludināto amnestiju. Valstis aicina Afganistānas jaunos vadītājus nodrošināt amnestijas izpildi un tās atbalstu visā valstī un visās talibu rindās.

Paziņojumā minēts, ka apsūdzības ir jāizmeklē ātri un pārredzamā veidā, atbildīgie ir jāsauc pie atbildības, un šie soļi ir skaidri jāpublisko kā tūlītējs atturošs līdzeklis no turpmākām slepkavībām.

Valstis uzsvērušas, ka turpinās vērtēt talibus pēc viņu darbībām.

Tikmēr analītiķis un žurnālists Ahmeds Rašīds nav optimistiski noskaņots: "''Taliban'' ļoti lepojas ar savu tiesu sistēmu, kas ir ļoti vienkārša un nav pieņemta Rietumos, bet ir ļoti efektīva. Un es neredzu nevienu veidu, kurā talibi kādu savu kaujinieku notiesās. Diemžēl jau esam redzējuši problēmas talibu iekšienē un vadībā, un viņi negrasās tiesāt vienu, divus vai desmit savus kaujiniekus, kuri, iespējams, šīs slepkavības īstenoja. Un diemžēl tas tiks piesegts un dos patvaļu īstenot vēl vairāk slepkavību nākotnē."

Bažas joprojām tiek paustas arī par sieviešu tiesību ievērošanu Afganistānā. Tiesa, šonedēļ talibi nāca klajā ar aicinājumu ievērot atsevišķas sieviešu tiesības, mudinot organizācijas, islāma teologus un kopienu vecākos spert nopietnus soļus, lai nodrošinātu šo tiesību ievērošanu. Tā, piemēram, neprecētu sievieti vai atraitni nevarēs piespiest precēties, un atraitnēm arī būs tiesības uz mantojumu, kā arī līgavas dāvanām, ja viņas pie vīra iziet atkārtoti. Tomēr jaunajā dekrētā nekas nav minēts par sieviešu tiesībām uz izglītību vai darbu. Kopš nākšanas pie varas talibi daudzas sieviešu tiesības būtiski ierobežojuši. Daudzos gadījumos sievietes nevar atgriezties darbā. Vairums meiteņu vidusskolu ir slēgtas. Sieviešu protesti tiek vardarbīgi apspiesti. Daudzas devušās bēgļu gaitās.

Kā liecina Eiropas Patvēruma atbalsta biroja apkopotā informācija, Eiropā krasi pieaudzis patvēruma pieprasījumu skaits no Afganistānas. Šogad septembrī patvērumu Eiropas Savienībā, Norvēģijā un Šveicē pieprasījuši vairāk nekā 17 000 afgāņu, un tas ir par 72% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt