ĪSUMĀ:
- Vācija paziņojusi, ka tuvākajā laikā no Irākas izvedīs daļu no saviem vairāk nekā 100 karavīriem.
- Vācijai notiek sarunas ar Irākas valdību; Vācija sola respektēt ikvienu Bagdādē pieņemto lēmumu.
- Savukārt ASV paziņojušas, ka tās negatavojas doties prom no Irākas, par ko iepriekš ziņoja mediji.
- Tikmēr kaimiņos Irānā traģiskas izvērtušās atvadas no ASV triecienā nogalinātā ģenerāļa Soleimani.
- Bēru procesijā drūzmā bojā gājuši 40 un ievainoti vairāk nekā 200 cilvēku; Soleimani apbedīšana atlikta.
Pēc Irākas parlamenta prasības izvest no valsts ASV vadītos starptautiskos spēkus ārvalstu karavīri joprojām ietur pauzi un ir pārtraukuši Irākas militāro spēku apmācīšanu. Patlaban tikai Vācija ir paziņojusi, ka tuvākajā laikā izvedīs daļu no saviem vairāk nekā 100 karavīriem, vismaz 30 pārceļot uz Jordāniju un Kuveitu.
"Mēs šobrīd esam sarunās ar Irākas valdību. Protams, esam nobažījušies par to, ka, ja alianses spēki pametīs Irāku, to ļoti ātri pārņems teroristiskais grupējums "Islāma valsts", un tas novedīs pie Irākas nestabilitātes.
Bet, protams, mēs respektēsim ikvienu lēmumu, ko pieņems Bagdādē," sacīja Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss.
Savukārt ASV atsaukušas medijos uzvirmojušās ziņas, ka teju pēc septiņpadsmit gadu klātbūtnes pilnībā aiziet no Irākas. Vēl vakar tapa zināms, ka vēstulē, ko sabiedrotajiem Irākā sūtījis ASV armijas Irākas spēku vadītājs ģenerālis Viljams Stīlijs, ziņots, ka ASV spēki gatavojas doties prom no Irākas. Taču īsi pēc tam Vašingtona šo informāciju atsauca nosaucot to par "godīgu kļūdu". Aizsardzība sekretārs Marks Espers pavēstīja, ka ASV šāda nodoma tomēr nav un ASV ir apņēmības pilnas turpināt cīņu ar terorismu, turpinot savu klātbūtni Tuvo Austrumu zemē.
Savukārt ASV prezidents Donalds Tramps ir piedraudējis, ka Irākai nāksies bargi samaksāt un tai būs jāatdod viss, kas šajos gados investēts, ja tā padzīs starptautiskos spēkus.
Irākas parlamenta balsojums par starptautisko spēku izraidīšanu tika pieņemts svētdien, taču pagaidām nav saistošs, un par to savs lēmums būs jāsaka Irākas valdībai.
Tikmēr kaimiņos Irānā traģiskas izvērtušās atvadas no ASV triecienā nogalinātā ģenerāļa Kasema Soleimani.
Bēru procesijā drūzmā bojā gājuši 40 un ievainoti vairāk nekā 200 cilvēku. Šo notikumu dēļ Soleimani apbedīšana atlikta, un pagaidām nav ziņu, kad tā notiks.
Bet Irānas parlaments ir pieņēmis likumu, ar kuru pasludinājis visus ASV militāros spēkus un Pentagona amatpersonas par teroristiem. Savukārt pasaule turpina reaģēt uz notiekošo Tuvajos Austrumos. ASV rīcību nosodījusi Ķīna un Krievija. Eiropas Savienība (ES) aicina saglabāt dialogu.
"Mēs redzam vardarbības palielināšanos un tādēļ ir ļoti svarīgi pārtraukt šo ciklu un radīt jaunu telpu diplomātijai. Un šeit ir ļoti liela atbildība arī Eiropas Savienībai, kas pēdējos gados bija spējusi uzveidot ļoti uzticamus sarunu kanālus ar visām pusēm," teica Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena.
Saspīlējumu Tuvo Austrumu valstīs ir izraisījusi Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanas Irākā. Tas notika piektdien, 3. janvārī, pie Bagdādes lidostas, kad ASV triecienā tika nogalināti desmit cilvēki – viņu vidū Baltā nama galvenais mērķis – Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandieris ģenerālis Soleimani. Operācija tika īstenota pēc ASV prezidenta Trampa rīkojuma. Pentagons pēc trieciena skaidroja, ka Soleimani bijis bīstams, jo aktīvi izstrādāja plānus uzbrukt amerikāņu diplomātiem un karavīriem Irākā.
Savukārt ASV Kongress tuvāko dienu laikā plāno balsot par kara pilnvaru rezolūciju, kuras mērķis ir kontrolēt prezidenta Trampa militāros rīkojumus pēc tam, kad viņš deva pavēli par Irānas ģenerāļa nogalināšanu.