Panorāma

Mācībās «Namejs» mācās sargāt Rīgu

Panorāma

Igaunijā vīrusa perēkļi ir Tallinā un valsts ziemeļaustrumos

Kalnu Karabahas reģionā saasinās konflikts

Uz Kalnu Karabahas robežas turpinās kaujas; arī Azerbaidžāna izsludina karastāvokli

Svētdien, 27. septembrī, uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākās smagas kaujas, kas joprojām turpinās. Azerbaidžāna un Armēnija karadarbības sākšanā apsūdz viena otru. Abas puses arī ziņo par pretējai pusei nodarītiem smagiem zaudējumiem, kā arī par civiliedzīvotāju upuriem.

ĪSUMĀ:

 • Svētdienas rītā pie Kalnu Karabahas robežas sākās kaujas.
 • Armēnija un Azerbaidžāna konflikta sākšanā vaino viena otru.
 • Abas puses arī ziņo par pretējai pusei nodarītajiem smagajiem zaudējumiem.
 • Saskaņā ar sākotnējām ziņām abās pusēs ir cietušie civiliedzīvotāju vidū.
 • Armēnija izsludinājusi karastāvokli un vispārējo mobilizāciju.
 • Armēnijas premjers: Azerbaidžāna pieteikusi karu armēņu tautai.
 • Arī Karabahas līderis izsludinājis karastāvokli un vispārējo mobilizāciju. 
 • Azerbaidžānas parlaments ir pieņēmis dekrētu par kara likuma ieviešanu valstī.
 • Azerbaidžāna visas valsts teritorijā ierobežojusi piekļuvi internetam.
 • Rietumvalstis aicina uz pamieru un sarunām.
 • Turcija sola Azerbaidžānai pilnīgu atbalstu.
 • Armēnijas premjers aicinājis nepieļaut Ankaras iesaistīšanos konfliktā.
 • Krievijas ĀM aicinājusi nekavējoties panākt pamieru un sarunas, lai situāciju stabilizētu.

Vairākas valstis aicinājušas uz tūlītēju pamieru. Šīs ir nopietnākās abu pušu sadursmes kopš 2016. gada, kad dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 cilvēku.  

Uz Kalnu Karabahas robežas turpinās kaujasRihards Plūme

Azerbaidžānas armija svētdienas rītā visas saskares līnijas garumā sāka uzbrukumu separātiskajam Kalnu Karabahas reģionam. Azerbaidžānas armija ar reaktīvās artilērijas iekārtām “Grad” apšaudīja dziļi aizmugurē esošās apdzīvotās vietas, tostarp starptautiski neatzītās republikas galvaspilsētu Stepanakertu.

Tikmēr armēņu uzbrukuma laikā apšaudītas vairākas apdzīvotās vietas, izmantojot lielkalibra ieročus – mīnmetējus un artilēriju.

Azerbaidžāna paziņojusi, ka smagās kaujās ir ieņēmusi sešus armēņu kontrolētos ciematus pie saskares līnijas. Sociālajos tīklos no rīta izplatītajos videomateriālos redzams, ka Kalnu Karabahas galvaspilsētas ielās pārvietojas tanki un artilērijas vienības, kas dodas uz Azerbaidžānas robežas pusi.

Precīzas ziņas par zaudējumiem abu pušu spēkos joprojām ir neskaidras. Abi ziņo par pretējai pusei nodarītiem smagiem zaudējumiem, kā arī par upuriem civiliedzīvotāju vidū. Armēnija iepriekš ziņoja, ka notriekti četri Azerbaidžānas armijas helikopteri un 15 bezpilota lidaparāti. Esot sašauti arī vismaz desmit azerbaidžāņu tanki.

Baku savas darbības raksturoja kā pretuzbrukumu, jo sākotnēji esot uzbrukuši Armēnijas spēki. Savukārt Armēnija vaino kauju uzsākšanā Azerbaidžānu.

Ārkārtas parlamenta sēdē Kalnu Karabahas prezidents Araiks Arutjunjans paziņoja par komandantstundas un pilnas militārās mobilizācijas izsludināšanu. Saskaņā ar viņa paziņojumu iesaukti tiks visi karaklausībai pakļautie vīrieši, kas sasnieguši 18 gadu vecumu.

Vēlāk par karastāvokļa un vispārējas mobilizācijas izsludināšanu paziņoja arī Armēnijas valdība. Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans paziņojis, ka Azerbaidžāna pieteikusi karu armēņu tautai.

Viņš brīdinājis, ka karadarbība var sākties arī uz Armēnijas un Azerbaidžānas robežas.  

Armēnijā līdz karastāvokļa beigām atcelti visi futbola mači, tikmēr Azerbaidžāna visas valsts teritorijā ierobežojusi piekļuvi internetam.

Azerbaidžānas parlaments ir pieņēmis dekrētu par kara likuma ieviešanu valstī. 

Azerbaidžāna visā valstī izsludinājusi karastāvokli, ziņo aģentūra "Azertac". Parlamenta ārkārtas sēdē pieņemto lēmumu prezidents Ilhams Alijevs jau apstiprinājis.

Reaģējot uz karadarbības sākumu, uz tūlītēju pamieru abas puses aicināja vairākas valstis, tostarp Vācija un Francija, kā arī Krievija, kas iepriekš piedāvājusi vidutāja lomu sarunās starp abām pusēm.

Savukārt Eiropas Savienība aicinājusi abas puses nekavējoties pārtraukt visas militārās darbības un atgriezties pie sarunu galda.

Latvijas “Ārlietu ministrija patiešām nopietni uztver šobrīd notiekošo konfrontāciju Kalnu Karabahā un tādēļ mēs aicinām abas puses pārtraukt spēka lietošanu un konfliktu risināt miermīlīgā ceļā ar dialoga palīdzību”, Latvijas Radio pauda Latvijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Tikmēr Turcija paziņojusi, ka sniegs pilnīgu atbalstu Azerbaidžānai, un aicinājusi Armēniju pārtraukt savu “agresiju”.

Armēnijas premjers aicinājis starptautisko sabiedrību nepieļaut Ankaras iesaistīšanos konfliktā.

Kāds avots turku diplomātu aprindās norādījis, ka Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušoglu svētdien telefoniski pārrunājis situāciju ar savu Krievijas kolēģi Sergeju Lavrovu.

Krievijas Ārlietu ministrija aicinājusi nekavējoties panākt pamieru un sarunas, lai situāciju stabilizētu.

Šovasar uz abu valstu robežas notika sadursmes, kurā bojā gāja 16 cilvēki. Jau tad radās bažas par liela konflikta izcelšanos reģionā. Pēc sadursmēm Baku notika demonstrācija, kas bija lielākā, kāda pēdējos gados Azerbaidžānā pieredzēta. Demonstranti pieprasīja mobilizēt armiju un atgūt Kalnu Karabahu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt