Ukrainas parlaments lūgs ANO uzraudzīt notikumus Krimā

Lai diskutētu par satraucošo situāciju Krimā, piektdien tiks sasaukta Ukrainas Nacionālās drošības padomes sēde. Savukārt parlaments gatavojas vērsties pie ANO Drošības Padomes ar aicinājumu uzraudzīt notikumu attīstību Krimā. Iepriekš bruņoti kareivji mēģinājuši ieņemt Sevastopoles un Simferopoles lidostas. Lai arī tas, kādus spēkus šie kaujinieki pārstāv, joprojām nav zināms, arvien biežāk izskan minējumi, ka tie ir Krievijas armijas karavīri.

Tikmēr kļuvis zināms, ka Ukraina gatavojas lūgt  ANO Drošības padomi uzsākt situācijas novērošanu Krimā gadījumā, ja tiks pārkāpta Ukrainas suverenitāte. Šādu aicinājumu ir atbalstījuši 230 Augstākās Radas deputāti. 

Iepriekš bruņotu iebrucēju kontrolētais Krimas parlaments ceturtdienas vakarā nobalsoja par līdzšinējās valdības atlaišanu, kā arī referenduma sarīkošanu 25.maijā par autonomijas pilnvaru palielināšanu vai pat pilnīgu neatkarību.

Kā paziņojis jaunievēlētais autonomijas valdības vadītājs, partijas „Krieviskā vienotība” līderis Sergejs Aksenovs, drošības struktūrām tagad ir jāpakļaujas viņam. „No šodienas Krimas Augstākā padome ir augstākā likumdošanas iestāde autonomijas teritorijā. Es, pirmkārt, vēršos pie spēka struktūrām - prokuratūras, iekšlietu ministrijas, robežsargiem, muitniekiem - un paskaidroju: no šodienas jūs pakļaujaties Krimas autonomijas parlamentam. Visus, kuri ar to nav mierā, aicinu nolikt ieročus un uzrakstīt iesniegumu par atkāpšanos no savu pienākumu veikšanas. Krimā kārtību nodrošinās Krimas iedzīvotāji,” sacīja Aksenovs.

Aksenovs arī paudis pārliecību, ka Krievija Krimai palīdzēs ar finansiālajiem līdzekļiem. Pēc viņa vārdiem, Maskava esot solījusi piešķirt tos līdzekļus, kurus jau iepriekš bija saskaņojis Viktors Janukovičs.

Sagaidāms, ka piektdien deputāti atsāks savu darbu un tiks lemts par jaunās valdības sastāvu. Parlamenta ēkā joprojām atrodas bruņotās personas un nav zināms, kad tās no turienes varētu aiziet. Izskanējusi arī informācija, ka bruņotās personas varētu būt bijušie specvienības „Berkut” kareivji, kuri esot apvainojušies par viņu vienības izformēšanu. Šī informācija gan nav apstiprināta un nav zināms, vai šie paši cilvēki piektdien ar ieročiem rokās bloķēja arī Simferopoles lidostu. Ukrainas jaunais iekšlietu ministrs Arsēns Avakovs paziņojis, ka lidostas bloķē krievu militārpersonas, tāpēc šādas darbības tiek uzskatītas par bruņotu iebrukumu, okupāciju un starptautisko līgumu un normu pārkāpumu.

Kā paziņojis Ukrainas parlamenta spīkers un prezidenta pienākumu izpildītājs Aleksandrs Turčinovs, ir sasaukta Nacionālās drošības padomes sēde. Pēc Turčinova vārdiem, bruņoti krievu karavīri ir sākuši brīvi pārvietoties Krimas teritorijā, nesaskaņojot šo pārvietošanos ar Ukrainu. Krievijas Melnās jūras flotes pārstāvji gan kategoriski nolieguši savu karavīru saistību ar pēdējo dienu notikumiem.

Ar savu paziņojumu Krimas jautājumā nācis klajā arī partijas UDAR līderis Vitālijs Kļičko, kurš paudis pārliecību, ka Krimas iedzīvotājus provocē uz pretošanos, kuru nedrīkst pieļaut. Pēc viņa vārdiem, tikai no Krimas iedzīvotāju gudrības būs atkarīgs tas, vai izdosies pieņemt pretvalstiskus lēmumus, kas apdraud Ukrainas teritoriālo vienotību.

„Cienījamie Krimas iedzīvotāji, sevastopolieši! Neļaujiet sevi izmantot politiķu plānos un shēmās, neļaujiet līt asinīm un neļaujiet saplosīt valsti! Es, Vitālijs Kļičko, atbildīgi paziņoju, ka nekādi mītiskie nacionālisti un radikāļi, ar kuriem Jūs biedē, pie Jums nebrauc un negatavojas iejaukties pussalas dzīvē un paražās. Neviens nevērsīsies pret autonomijas tiesībām, kultūru un valodu. Un es apsolu, ka personiski to garantēšu. Pēc Janukoviča varas maiņas mums ir kopīgi jāceļ jauna valsts - spēcīga, vienota, ar cienīgu dzīvi katram pilsonim,” sacīja Kļičko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti