Ukraina pārtrauc elektroenerģijas piegādi okupētajai Krimai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar 1.janvāri tiek nodibināta brīvās tirdzniecības zona starp Ukrainu un Eiropas Savienību. Vienlaicīgi Krievija no nekavējoties pārtrauc brīvo tirdzniecību ar Ukrainu, savukārt Ukrainas atbildes sankcijas stāsies spēkā jau 2.janvārī. Ukrainas medijos šis saspīlējums jau nosaukts par tirdzniecības karu. Bet tikmēr Krimā veiktā aptaujā noskaidrots, ka pussalas iedzīvotāji ir gatavi atteikties no Ukrainas piegādātās elektroenerģijas.

Ukraina ir sākusi ekonomisko integrāciju Eiropas Savienībā. Šādi brīvās tirdzniecības zonas izveidi ar Eiropas Savienību šodien komentējis Ukrainas prezidents Petro Porošenko, apsveicot savas valsts iedzīvotājus ar līdz šim sasniegtajiem panākumiem. Šāds apsveikums izskanējis laikā, kad Ukrainas un Krievijas attiecībās ir iestājies īsts tirdzniecības karš.

Līdz ar brīvās tirdzniecības zonas ar Eiropas Savienību izveidi, brīvo tirdzniecību ar Ukrainu NVS ietvaros ir apturējusi Krievija. Turklāt no šodienas pret ukraiņu precēm stājas spēkā sankciju režīms. Cita starpā tas attieksies arī uz ukraiņu preču pārvadājumiem uz trešajām valstīm. Tā, piemēram, uz Kazahstānu preces drīkstēs nogādāt tikai caur Baltkrieviju - ar noteikumu, ka kravas ir aizzīmogotas un aprīkotas ar globālo navigācijas pavadoņu sistēmu GLONASS. Ar līdzīgiem pretpasākumiem ir atbildējusi arī Ukraina, kuras pretsankcijas sāks darboties 2. janvārī. Cita starpā Krievijas precēm tiks piemērotas papildus nodevas, bet atsevišķas, galvenokārt pārtikas, preču kategorijas Ukrainas teritorijā ievest tiks aizliegts.

Komentējot Krievijas ieviestās sankcijas, Eiropas Savienības tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma nosūtījusi ukraiņu amatpersonām vēstuli, kurā pauž pilnīgu atbalstu Kijevai, kā arī sola apturēt jebkādas sarunas ar Krieviju par Eiropas Savienības un Ukrainas brīvās tirdzniecības zonu.

Tikmēr jaunā gada iestāšanās aktualizējusi jautājumu arī par turpmākajām elektroenerģijas piegādēm Krievijas okupētajai Krimas pussalai, jo 2016. janvārī beidz darboties līdzšinējais līgums par elektrības piegādi Krimai. Tūlīt pēc pusnakts pēc Ukrainas enerģētikas ministrijas rīkojuma elektrības piegāde Krimas pussalai tika pārtraukta.

Kā ziņo vairāki interneta resursi, daudzos Krimas rajonos joprojām elektrība tiek saņemta ar ievērojamiem pārtraukumiem. Arī pagājušajā naktī Kerčas iedzīvotājiem elektropiegāde esot ieslēgta tikai dažas minūtes pirms pusnakts – tieši pirms Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzrunas. Lai arī vēl vakar tā dēvētais Krimas administrācijas vadītājs Sergejs Aksjonovs bija paziņojis, ka jaungada naktī visiem iedzīvotājiem elektropiegāde tiks nodrošināta, šie solījumi nav izpildīti. Arī Krievijas enerģētikas ministrs Aleksandrs Novāks ir atzinis, ka

pašlaik Krimai elektroenerģijas pietiek par 80-85%, bet plānotās divas elektrolīnijas no Krasnodaras apgabala atvērt un padarīt Krimu neatkarīgu no Ukrainas plānots vien pavasarī.

Tieši tāpēc aktuāls ir jautājums, uz kādiem noteikumiem un kā turpmāk tiks nodrošināta elektroenerģijas piegāde pussalai no Ukrainas teritorijas. Tieši pirms jaunā gada Krievijas prezidents Vladimirs Putins bija uzdevis sarīkot Krimas iedzīvotāju socioloģisko aptauju par to, vai jaunu piegāžu līgumu ar Ukrainu ir nepieciešams slēgt. Ļoti īsā laikā sarīkotajā aptaujā 94% no tūkstoš aptaujātajiem Krimas iedzīvotājiem ir pauduši gatavību vēl trīs līdz četrus mēnešus paciest elektroenerģijas pārrāvumus, atzīstot, ka līgums ar Ukrainu nav nepieciešams. Arī Sergejs Aksjonovs paziņojis, ka līgums ar Ukrainu nav pieņemams, jo tajā iekļauts punkts, kurā uzsvērts, ka Krima ir neatņemama Ukrainas teritorija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti