Pusdiena

Turcijas terorakta liecinieks Rihards: ''Lielākais izaicinājums bija nepakļauties panikai"

Pusdiena

Pusdiena 29.06.2016

Turcijas prezidents aicina rietumvalstis uz kopīgu cīņu ar terorismu

Turcijas prezidents aicina rietumvalstis uz kopīgu cīņu ar terorismu

Pēc asiņainajiem teroristu uzbrukumiem Stambulas lidostā, kur gāja bojā vismaz 36, bet ievainoti 140 cilvēki, Turcijas prezidents Režeps Tajips Erdogans aicināja „pasauli, īpaši rietumvalstis” uz kopīgu cīņu pret terorismu. 

Viņš pauda – kaut „Turcija ir samaksājusi lielu cenu”, tai ir „spēks, apņēmība un spējas turpināt cīņu pret terorismu līdz galam”.

Amerikas Savienotās Valstis notikušo nosauca par „šaušalīgu teroristu uzbrukumu”. Baltais nams norādīja, ka saglabā „stingru atbalstu Turcijai”, kas ir arī NATO dalībvalstis.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs šorīt norādīja, ka „NATO sabiedrotie ir solidāri Turcijai un vienoti apņēmībā cīnīties pret terorismu visās tā formās”.

Turcijas valdība uzskata, ka, visticamāk, aiz uzbrukuma stāv radikālais džihādistu grupējums „Islāma valsts”. Turcija pēdējo mēnešu laikā piedzīvojusi vairākus teroraktus.

Uzbrukums Turcijas lielākās pilsētas Stambulas Ataturka lidostā, kas ir ne tikai lielākā valstī, bet arī starp rosīgākajām pasaulē, notika otrdienas, 28.jūnija, vakarā aptuveni pulksten 22.

Saskaņā ar amatpersonu un vietējo mediju ziņoto, trīs uzbrucēji lidostā ieradās taksometrā un ar automātiem sāka apšaudi, bet pēc tam uzspridzinājās. Viens no uzbrucējiem aktivizēja spridzekli pie drošības pārbaudes punkta, otrs uzspridzinājās pie termināļa ieejas, bet trešais automašīnu stāvvietā.

Videonovērošanas kameru ierakstos redzama eksplozijas uguns bumba pie termināļa ieejas. Citā ierakstā redzams melnā tērpies uzbrucējs, kas nokrīt uz zemes, domājams, pēc policijas lodes trāpījuma, un pēc aptuveni 20 sekundēm uzspridzinās.

Saskaņā ar oficiālo informāciju, bojā gājuši 36 cilvēki, bet vēl 147 ievainoti. Miruši arī ārvalstu pilsoņi, bet pagaidām ir maz informācijas par viņu valstspiederību. Vietējie mediji vēsta, ka identificēti divi – viens ukrainis un viens irānis.

Stambulas Ataturka lidostā ir stingri drošības pasākumi, īpaši ņemot vērā to, kā pēdējos mēnešos Turcijā notikuši vairāki teroristu uzbrukumi. Drošības pārbaudes notiek jau pie termināļa ieejas, tur atrodas skeneri, bet automašīnu pārbaudes ir ierobežotas.

Pēdējos mēnešos Turcijā notikuši vairāki uzbrukumi, par kuriem atbildību uzņēmies vainu džihādistu grupējums „Islāma valsts”, kas ir aktīvs Turcijas kaimiņvalstī Sīrijā, vai arī ar Turcijas kurdu separātistiem saistīta kaujinieku grupa. Vairāk nekā 100 cilvēki gāja bojā pērn oktobrī Ankarā miera demonstrācijas laikā. Toreiz atbildību uzņēmās grupējums „Islāma valsts”. Bet šogad janvārī 11 vācu tūristi gāja bojā sprādzienā Stambulā.

Valdība uzskata, ka aiz uzbrukuma Ataturka lidostai, visticamāk, stāv grupējums „Islāma valsts” jeb „Daīš”. Par to naktī, ierodoties lidostā, žurnālistiem paziņoja Turcijas premjers Binali Jildirims.

„Sākotnējā izmeklēšana liecina, ka šo teroraktu sarīkoja grupējums “Daīš”. Attiecībā uz drošības pasākumiem lidostā - drošības caurumu nebija,” sacīja premjers.

Ataturka lidosta Stambulā ir viena no lielākajām pasaulē, un pērn to izmantoja vairāk nekā 60 miljoni pasažieru, kas nozīmē vairāk nekā 150 tūkstoši pasažieru dienā. Pēc uzbrukuma visi reisi – vairāki simti - tika apturēti. Tagad lidojumi daļēji atsākušies, tomēr daudzi joprojām ir atcelti vai kavējas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti