Sprādzienos un apšaudē Stambulas lidostā gājis bojā 41 cilvēks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Turcijas lielākajā lidostā –  Ataturka lidostā – Stambulā otrdienas, 28.jūnija, vakarā notikusi apšaude un nogranduši sprādzieni, nogalinot vismaz 41 cilvēku un ievainojot 239 cilvēkus, vēsta britu raidorganizācija BBC. Lai gan lidostā īsi pirms traģiskajiem notikumiem ielidoja reiss no Rīgas, nav ziņu, ka kāds cietušais būtu no Latvijas.

Apšaude un sprādziens

Sākotnēji ziņots, ka lidostā nogranduši divi sprādzieni, kam sekojusi apšaude lidostas teritorijā –  automašīnu stāvvietā. Taču vēlāk ziņots, ka vispirms notikusi apšaude un pēc tās uzbrucēji uzspridzinājušies.

Mediji vēsta, ka kopumā bijuši trīs uzbrucēji, kas sākuši apšaudi netālu no ieejas lidostas terminālī. Policijas darbinieki atklājuši pretuguni uz pašnāvniekiem, mēģinot tos apturēt, bet uzbrucējiem izdevies uzspridzināties.

Uzbrukumā bojā gājušo un ievainoto cilvēku skaits pieaug – sākotnēji ziņots par desmit bojā gājušiem un 20 ievainotiem cilvēkiem. Taču saskaņā ar jaunāko informāciju uzbrukumā dzīvību zaudējuši vismaz 36 cilvēki, bet ievainojumus guvuši apmēram 140 cilvēki.

Notikuma vietā ieradās vairāk nekā desmit neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. Notikušā aculiecinieki ārvalstu medijiem stāstījuši, ka sākotnēji ievainotos no notikuma vietas uz medicīnas iestādēm veda ar taksometra auto.

Pēc uzbrukuma visi avioreisi uz Ataturka lidostu ir atcelti, vēsta AFP, atsaucoties uz Turcijas televīzijas ziņoto. Ienākošās lidmašīnas novirzītas uz tuvējām lidostām.

Uzbrukumu saista ar “Daīš”

Zināms, ka uzbrukumu ir sarīkojuši trīs teroristi pašnāvnieki, kuri esot  ieradušies taksometrā pie starptautiskā termināļa ieejas. Internetā jau ceļo videonovērošanas kameru uzņēmumi, kuros redzams, ka notiek sprādziens pie termināļa ieejas, bet vēl viens uzbrucējs, kas ir ģērbies melnā, ieskrien lidostas ēkā, iespējams, pēc tam, kad policija atklāj uguni, nokrīt un uzspridzinās.

Pagaidām neviens nav uzņēmies atbildību, bet Turcijas valdības sākotnējā versija ir, ka to ir paveicis teroristiskais grupējums “Daīš” jeb „Islāma valsts”.

“Drošības dienestu pārstāvji uzskata, ka sprādzienus sarīkoja grupējums “Islāma valsts” jeb “Daīš”. Lidostā tika ievēroti visi drošības pasākumi, un tas, ka spridzinātājiem pašnāvniekiem bija arī ieroči, parāda situācijas nopietnību,” norādīja Turcijas premjerministrs Binali Jildirims.

Bieži teroraktos Turcijā neizslēdz arī kurdu separātistu iespēju, taču šoreiz vismaz politiķi sliecas domāt, ka būs pirmais variants.

Tā kā tā ir starptautiska lidosta, tad upuru vidū ir gan vietējie iedzīvotāji, gan ārzemnieki. Pagaidām nav precīzāku ziņu par  to, no kurām valstīm.

Tikmēr cietušo radinieki kritizē varas iestādes, ka tās nesniedz informāciju par cietušajiem. “Es atnācu uz slimnīcu, lai uzzinātu par savas mātes likteni. Mēs zvanījām uz Veselības ministriju, bet tās pārstāvji nespēja sniegt informāciju par ievainotajiem. Mēs zinām, ka viņus ārstē, bet mēs nevaram vienkārši stāvēt pie ēkas,” stāstīja uzbrukumā cietušā radinieks Serdars Tatliss.

Nav ziņu par cietušajiem no Latvijas

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība") Latvijas Televīzijai atzina, ka sprādziens lidostā noticis laikā, kad lidostā ielidoja reiss no Rīgas. Zināms, ka lidostas terminālī atradās vairāki pasažieri, kas lidojuši ar šo reisu.

 "Twitter" lietotājs Rihards Kalniņš raksta, ka no Rīgas lidojošā lidmašīna Turcijas lidostā nolaidusies 15 minūtes pirms sprādzieniem. "Mēs bijām tikai 200 metrus no dokumentu kontroles," viņš raksta.

Rinkēvičs "Twitter" raksta, ka Ārlietu ministrija (ĀM) rūpīgi seko līdzi notikumu attīstībai pēc sprādzieniem Stambulas lidostā. Pagaidām ĀM rīcībā nav informācijas par cietušiem Latvijas valstspiederīgajiem.

Arī trešdienas rītā Ārlietu ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" apliecināja - nav informācijas, ka uzbrukumā lidostā būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie. Nav arī informācijas, ka kāds no Latvijas būtu starp pazudušajiem.

To apliecināja arī Latvijas vēstnieks Turcijā Atis Sjanīts, kur pastāstīja, ka diezgan ilgu laiku pasažierus neizlaida no lidmašīnas. 

Viņš arī atzina – nevar apgalvot, ka Turcija pašlaik būtu droša ceļotājiem. Taču katram pašam jāizvērtē riska līmenis, ko gatavs uzņemties. Viņš ieteica iespējami mazāk uzturēties masu pulcēšanās vietās un, dodoties uz kūrortiem, mudina tūristus tur palikt un nebraukt ekskursijās.

Tikmēr Jansons norādīja - ceļotājiem ir jārēķinās ar to, ka Stambulas lidosta ir slēgta. Izskan gan informācija, ka reisi no Stambulas notiek, kā arī vairākas kompānijas ir nosēdinājušas savas lidmašīnas starpceļā uz Stambulu. Latvijas Radio ziņo par ASV laineriem, kuri rīkojušies šādi.

Ārlietu ministrija stingri iesaka jebkuram, kas dodas uz Turciju, pirms ceļošanas iegādāties dzīvības un veselības apdrošināšanas polisi, kas paredz arī repatriāciju slimības vai nāves gadījumā, kā arī reģistrēties konsulārajā reģistrā.

Trešdien paredzēts viens reiss, kas ielido Rīgā no Stambulas, kā arī viens, kas dosies no Rīgas uz Stambulu. Lidostas “Rīga” pārstāve Sarmīte Rinmane pastāstīja, ka šie abi reisi varētu kavēties. 

Lidostas “Rīga” pārstāve Sarmīte Rinmane
00:00 / 01:51
Lejuplādēt

Ministrs aicināja interesēties par Latvijas valstspiederīgajiem Turcijā Latvijas Konsulārajā departamentā. Tāpat Latvijas valstspiederīgie, kas atrodas šajā lidostā, aicināti sazināties ar ĀM.

Ministrija un Latvijas vēstniecība Turcijā strādā ar vietējo krīzes centru. Par sprādzieniem Stambulas lidostā jaunāko informāciju Latvijas iedzīvotāji Turcijā var uzzināt zvanot pa ārkārtas tālruni +371 26 33 77 11.

Saistībā ar notikušo līdzjūtību uzbrukumā cietušajiem mikroblogošanas vietnē "Twitter" izteicis gan Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, gan Latvijas ārlietu ministrs Rinkēvičs.

Trauksme Stambulā jau kādu laiku

Vēl nesen Stambulā viesojās Latvijas Radio korespondente Ina Straziņa, kura stāsta, ka, ieejot Stambulas Ataturka lidostas ēkā, ir pārbaudes. Absolūti visiem pasažieriem ir jāuzliek somas uz lentes un arī pašiem jāiziet cauri metāla detektoram. Taču pie lidostas automašīnā var ierasties diezgan brīvi, un tā ir bijusi problēma arī šajā gadījumā, jo uzbrucēji gluži vienkārši izkāpuši no taksometra un sākuši rīkoties.

Stambula citādi ir trauksmes stavoklī, jo metāla detektori redzami gan pie lielveikalu ieejām, gan viesnīcām. Taču, kā norāda mediji, tieši automašīnu pārbaudes pie Stambulas lidostas, acīmredzot, nav notikušas pietiekami stingri.

Stambulas lidosta ir viena no lielākajām Eiropā un arī pasaulē, kas katru dienu pulcē tūkstošiem cilvēku.

Turcija ir kaimiņos Sīrijai, kur patlaban notiek karš un par savām pozīcijām cīnās dažādi teroristiski grupējumi, tajā skaitā arī „Daīš”, un  viņi dara visu, lai Turciju ierautu karā.

Iepriekš daudz runāts, ka Turcijas valdība ar džihādistiem slepus sadarbojas, piemēram, tirgojot degvielu, jo viņi cīnās ar Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu, kurš ir Turcijas varas liels ienaidnieks. Taču tagad šī aina vēršas citāda, un, kopš Turcija ir iesaistījusies cīņā ar islāmistiem, kuri regulāri nomet raķetes arī Turcijas pierobežas pilsētās, tā izjūt arvien lielākus draudus un šādu teroru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti