Turcijas armija sola neiesaistīties politiskos strīdos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Turcijas armija sola, ka tā nevēlas iesaistīties politiskos strīdos, tādejādi kliedējot bažas, ka valstī varētu notikt kārtējais militārais apvērsums. Agrāk pie Turcijas varas krišanas vairākkārt bija vainojama armija. Arī tagad, kad Turcijas valdība nonākusi krīzē, vairāki politiķi aizdomās tur militāristus par mēģinājumu sarīkot jaunu militāru apvērsumu.

Turcijā jau daudzas dienas valda korupcijas skandāla radīta politiskā drāma. Nedēļas vidū demisionēja ekonomikas, iekšlietu un vides ministri, kuru atvases – dēli līdz ar daudziem citiem cilvēkiem ir iejaukti vērienīgā korupcijas skandālā. Premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans ir nosaucis jaunu valdības sastāvu, amatos no jauna ieliekot desmit ministrus. Taču, spriedzei augot, kāda premjeram tuvu esoša persona izteikusies, ka, iespējams, šis ir kārtējais mēģinājums izraisīt militāro apvērsumu, kādu Turcijas vēsturē nav bijis mazums.

Turcijas bruņotie spēku reaģējuši zibenīgi un asi, izplatot paziņojumu, ka ne tuvu negatavojas iejaukties politikā, taču seko notikumiem līdzi.

Tieši Erdogana valdība savulaik ierobežoja armijas pilnvaras, kas militāros spēkus notur tālāk no politiskās skatuves, neļaujot iejaukties procesos un izdarīt spiedienu.

Notikumiem Turcijā aktīvi līdzi seko arī citas valstis un arī, protams, finanšu tirgi.

Padziļinoties politiskajai krīzei, būtiski kritusies Turcijas nacionālās valūtas liras vērtība attiecībā pret ASV dolāru, noslīdot līdz rekordzemam līmenim, un lejupslīdi piedzīvojis arī fondu tirgus.

Pasaules uzmanības lokā Turcija nonāca jau aizvadītajā nedēļā, kad sarīkoja vairākus reidus un arestēja desmitiem cilvēku, kurus tur aizdomās par kukuļņemšanu nekustamā īpašuma projekta lietās, proti, viņi pret naudas dāvanām, izsnieguši celtniecības atļaujas aizsargājamās vietās.

To cik korupcijas apjoms ir liels un bīstams, liecina arī policijas sniegtā informācija medijiem, par to, ka izmeklēšanai sākoties, tā izjutusi milzīgu spiedienu un vairāki darbinieki negaidīti atstādināti no amata.

No demisionējušajiem ministriem viens, vides ministrs Erdogans Bairaktars ir pieprasījis arī premjerministra Redžeps Tajips Erdogana atkāpšanos, tādēļ, ka vairums izmeklēšanas lietā ietverto būvniecības plānu esot īstenoti ar premjerministra akceptu.

Taču Turcijas eksperti notiekošajā saskata arī kādu citu konfliktu - aizvien pieaugošās pretrunas starp Erdogana valdību un ietekmīgo islāmistu sludinātāju Fetullu Gilenu. Lai gan pats Gilens uzturas ASV, viņa sekotāji ieņem daudzus nozīmīgus amatus Turcijas valsts aparātā, tostarp policijā un tiesu sistēmā.

Pats Gilens, bija spiests apbraukt no Turcijas 1999.gadā, jo toreizējā valdība viņu apsūdzēja mēģinājumos nodibināt islāma valsti. Viņš nekad nav atgriezies Turcijā un arī noliedz, ka jebkā būtu iesaistīts tagadējos skandālos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti