Dienas notikumu apskats

«Vienotība» un NA mudina atteikties no neformālām sarunām ar Krievijas amatpersonām

Dienas notikumu apskats

Latvijas valsts līdzdarbosies no LG atdalītajā uzņēmumā "Conexus Baltic Grid"

Teherāna pārmet Maskavai «izrādīšanos» par Irānas bāzes izmantošanu uzlidojumiem Sīrijā

Teherāna pārmet Maskavai «izrādīšanos» par Irānas bāzes izmantošanu uzlidojumiem Sīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Krievijas uzlidojumi Sīrijā no Irānas teritorijas šobrīd beigušies, paziņoja Teherāna pēc tam, kad apsūdzēja Maskavu par „izrādīšanos”. Krievija pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pirmo reizi kopš konflikta sākuma uzlidojumiem Sīrijā izmantoja aviobāzi Irānā. Teherāna kritizēja Maskavu par šī fakta atklāšanu plašākai sabiedrībai, sakot, ka tā bija „neapdomīga attieksme”.

Maskava pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Krievijas tālās darbības un taktiskie bumbvedēji sākuši izmantot Irānas ziemeļrietumos esošo Hamadānas gaisa spēku bāzi, lai īstenotu uzlidojumus mērķiem Sīrijā.

Tiek uzskatīts, ka šī ir pirmā reize, kad Krievija izmantoja kādas trešās valsts teritoriju, ja neskaita Sīriju, lai īstenotu uzlidojumus, kopš Maskava pagājušā gada septembrī sāka militāro kampaņu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada atbalstam. Arī pirmā reize kopš Otrā pasaules kara, kad Irāna ļāvusi citai valstij militārām operācijām izmantot savu teritoriju. Gan Maskava, gan Teherāna atbalsta Sīrijas prezidenta Bašera al Asada režīmu.

Tomēr nu Teherāna paziņoja, ka Krievijas uzlidojumi no Irānas karabāzes šobrīd ir beigušies. Irānas Ārlietu ministrijas pārstāvis Bahrams Gasemi paziņoja, ka tā bija „specifiska, autorizēta misija”, kuru krievi ir paveikuši un „tagad ir prom”.

Viņš gan neizslēdza turpmākus Krievijas karalidmašīnu lidojumus no Irānas, norādot, ka tas būs atkarīgs no „situācijas reģionā” un Irānas piekrišanas.

Šis paziņojums sekoja dažas stundas pēc tam, kad Irānas aizsardzības ministrs Hoseins Dehgans kritizēja Krieviju par to, ka tā pagājušajā nedēļā publiski paziņoja, ka sākusi izmantot Hamadānas gaisa spēku bāzi.

Viņš televīzijā šādu Maskavas rīcību skaidroja ar to, ka „krievi vēlas parādīt, ka ir superlielvalsts un ietekmīga valsts un ka viņi ir aktīvi drošības jautājumos reģionā un pasaulē”.

Dehgans piebilda, ka no Krievijas puses tā bija „izrādīšanās un neapdomīga attieksme.”

Maskava un Teherāna ir galvenās Sīrijas prezidenta Asada atbalstītājas - Krievija ar gaisa uzlidojumiem, bet Irāna, kā tiek ziņots, ar karavīriem. Tomēr Teherāna bijusi salīdzinoši piesardzīga attiecībā uz savu iesaistīšanos un nevēlas uzsvērt savu militāro lomu Sīrijā.

Turklāt Irānas konstitūcija aizliedz ārvalstu bruņoto spēku bāzēšanu valsts teritorijā. Tādēļ Teherāna jo īpaši uzsvēra, ka Krievijas kara lidmašīnas Irānā tikai uzpildīja degvielu.

Maskavas pagājušās nedēļas paziņojums tika vērtēts kā nozīmīgs pagrieziens tās militārajā stratēģijā Sīrijā. Bāzi Irānā izmantoja Krievijas tālās darbības un taktiskie bumbvedēji, kuri līdz ar to varēja mērot daudz īsāku ceļu līdz Sīrijai iepretim līdz šīm izmantojama maršrutam no Krievijas dienvidiem.

Irānas aizsardzības ministrs vienlaikus uzsvēra, ka tā ir sadarbojusies un turpinās „sadarboties ar Sīriju un Krieviju”.

Krievijas vēstnieks Irānā Levans Džagarjans pirmdien, 22.augustā, savukārt paziņoja, ka visas krievu lidmašīnas ir pametušas Irānas aviobāzi, bet piebilda, ka nekas neliedz to izmantot atkal nākotnē, ja abas valstis to uzskata par vajadzīgu un attiecīgi vienojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti