Šveice atceļ daļu sankciju pret Irānu, bet ES un ASV vēl gaida Teherānas solījumu izpildi

Kamēr Eiropas Savienība un ASV gaida, kad Irāna sāks ierobežot savu kodolprogrammu, Šveice daļu pret Teherānu ieviesto sankciju jau atcēlusi. Šveice, kur bāzēti daļa no lielākajiem naftas tirgotājiem pasaulē, nolēmusi izbeigt sankcijas, kas attiecas uz darījumiem ar dārgmetāliem un naftas transportēšanu.

Šveice par daļas sankciju atcelšanu paziņoja pagājušajā trešdienā, un nākamajā dienā lēmums stājās spēkā. Saskaņā ar to, Šveice atceļ aizliegumu darījumiem ar dārgmetāliem ar Irānas valsts iestādēm, kā arī prasību ziņot par tirdzniecību ar Irānas naftas ķīmijas produktiem. Tāpat atcelta prasība ziņot par Irānas jēlnaftas transportēšanu, kā arī apdrošināšanu, kas izņemta saistībā ar irāņu naftas transportēšanu.

Šveice uzsvēra, ka kodolvienošanās paver jaunas politiskās un ekonomiskās iespējas sadarbībai ar Irānu, tostarp divpusējās attiecībās.

Šveice norādīja, ka lēmums atcelt daļu sankciju pasvītro Šveices „atbalstu kodolvienošanās īstenošanas procesam, kas turpinās”, un norāda uz Šveices „uzticību iesaistīto pušu konstruktīvajiem nodomiem.”

Šveice vienlaikus uzsvēra, ka uzmanīgi sekos līdzi, kā norit nolīguma ieviešana dzīvē, un, ja vienošanās tiks lauzta, Šveice patur tiesības atjaunot sankcijas.

Šveicē bāzējas daļa no pasaulē lielākajiem naftas tirgotājiem. Kā norāda finanšu izdevums „Bloomberg”, Alpu valsts līdz ar to kļuvusi par pirmo, kas atceļ sankcijas pēc 14.jūlija vienošanās.

Kaut pēdējo nedēļu laikā Irānā viesojušās vairākas augstas Eiropas Savienības valstu amatpersonas, arī kopienas augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni, Eiropas Savienība sankcijas pret Irānu pagaidām neatceļ. Eiropas Komisija plašāk nekomentēja jautājumu, vai Šveice, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, bet ietilpst Eiropas Ekonomiskajā zonā, savu sankciju atcelšanu nesaskaņoja ar Briseli un soli spēra bez iepriekšēja brīdinājuma.

Eiropas Komisijas pārstāvis Aleksandrs Polaks vien norādīja, ka Eiropas Savienība, līdz ar ANO un ASV, sankcijas sāks atcelt pakāpeniski tajā brīdī, kad būs apstiprināts, ka Teherāna ir izpildījusi savu kodolvienošanās daļu. „Saskaņā ar Kopīgo un visaptverošo rīcības plānu, Eiropas Savienība sankcijas atcels vienlaikus ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras pārbaudītiem Irānas spertajiem soļiem saistībā ar tās kodolprogrammu. Tas pats attieksies uz Apvienoto Nāciju un ASV noteiktajām sankcijām,” skaidroja Polaks.

Vašingtonā ASV Valsts departamenta pārstāvis Marks Touners atzina, ka Savienotās Valstis nebija iepriekš informētas par Šveices lēmumu atcelt sankcijas jau tagad. Šveice pārstāvējusi ASV intereses Irānu kopš tās revolūcijas 1979.gadā, kad Vašingtona un Teherāna sarāva diplomātiskās attiecības.

Ziņots, ka Irāna un sešas pasaules lielvaras - ASV, Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija - ar Eiropas Savienības starpniecību jūlija vidū panāca vēsturisku vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu. Vienošanās ieviešana dzīvē vēl sākas, un pasaules lielvaras rezervējušas tiesības sankcijas atjaunot, ja secinās, ka Irāna savu vienošanās daļu nepilda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti