Starptautiskie eksperti sāk iznīcināt Sīrijas ķīmiskos ieročus

ANO eksperti Sīrijā sākuši ķīmisko ieroču arsenāla iznīcināšanu. To paredz ANO ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas izstrādātais plāns. Tas nosaka, ka ķīmisko ieroču arsenāls jāiznīcina līdz nākamā gada vidum. Bet tikmēr Vācija noraidījusi Sīrijas prezidenta aicinājumu kļūt par starpnieci sarunās ar bruņoto opozīciju.

Septembra beigās ANO Drošības padome pieņēma rezolūciju, kas paredz Sīrijas ķīmisko ieroču obligātu iznīcināšanu un nosakot nopietnus sodus gadījumā, ja šādas prasības netiks izpildītas. Savukārt pagājušajā nedēļā ANO Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas vadība apstiprināja Sīrijas ķīmisko ieroču arsenāla likvidācijas plānu, kas paredz šo darbu paveikt līdz 2014.gada vidum.

Kā ziņo televīzijas kanāls „Al Arabiya”, šodien starptautiskie eksperti ir ķērušies pie sava darba un līdz dienas beigām tiks iznīcinātas gan vairākas iekārtas, kas paredzētas ķīmisko ieroču ražošanai, gan arī pašas ķimikālijas. Vienlaicīgi gan nav precīzas informācijas par to, kurā no aptuveni 20 Sīrijas ķīmisko ieroču objektiem šie darbi ir uzsākti. Iepriekš Sīrijas prezidenta padomnieks Buseina Šaabana paziņoja, ka drošības apsvērumu dēļ informācija par to, kuras ķīmisko ieroču noliktavas ANO eksperti apmeklēs, netiks sniegta.

Savukārt, kā informē britu raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz inspekcijas misijas pārstāvju sniegtajām ziņām, pati ieroču iznīcināšana notiek, smagajai tehnikai pārbraucot pāri uz zemes izvietotiem lādiņiem, kaujas galviņām un iekārtām. Bet televīzijas sabiedrība SkyNews norāda, ka tiek izmantotas arī citas metodes - spridzināšana, iebetonēšana un pat vienkārša tehnikas sabojāšana ar veseri.

Bet tikmēr Sīrijas prezidents Bašars al Asads intervijā vācu izdevumam „Spiegel" izteicies, ka Vācija varētu kļūt par starpnieku sarunās ar Sīrijas opozīcijas kaujiniekiem. Pēc Asada vārdiem, no visas Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai Vācijai un Austrijai esot pats objektīvākais skatījums uz Sīrijā notiekošo. Sīrijas prezidents arī uzsvēris, ka iesaistīšanās sarunās nenozīmēšot to, ka Vācija atbalsts Sīrijas valdošo režīmu. Šo uzaicinājumu jau noraidījis Vācijas ārlietu ministrs Gido Vestervelle. Pēc viņa vārdiem, Berlīne atbalsts ANO un Arābu līgas ieceltā īpašā sarunu vedēja Lahdara Brahimi centienus un citi starpnieki neesot nepieciešami. Vestervelle paudis pārliecību, ka turpmākajiem soļiem uz Sīrijas konflikta noregulējumu jābūt Ženēvas konferencei un pretējo pušu pārrunām, un atsevišķu valstu iejaukšanās nav nepieciešama. Vācijas ārlietu ministrs arī kritizējis Bašaru al Asadu par to, ka viņš kategoriski noliedz Sīrijas režīma saistību ar augustā notikušajiem ķīmiskajiem uzbrukumiem Damaskas tuvumā, norādot, ka meli un noliegums nekādā veidā neveicina konflikta mierīgu atrisinājumu.

Savu vārdu Sīrijas konflikta risināšanā šodien teicis arījau iepriekš minētais ANO īpašais sūtnis Lahdars Brahimi, kurš paudis cerību novembra beigās sarīkot Sīrijas karojošo pušu miera sarunas bez jebkādiem priekšnoteikumiem. Intervijā Francijas televīzijas kanālam „TV5 Monde" Brahimi paudis vilšanos par progresa trūkumu Sīrijas miera procesā, atzīstot, ka apsverot arī domu par atkāpšanos no amata. ANo sūtnis atzīst, ka viņa viedoklī bieži neieklausoties, taču atzīst, ka līdz brīdim, kamēr pastāvēs kaut neliela cerība situāciju atrisināt, viņš savu darbu turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti