SPECIĀLI no Palestīnas: ES palīdz nodrošināt darbu sievietēm un sargāt kultūras mantojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ik gadu Eiropas Savienība (ES) sniedz palīdzību okupētajām palestīniešu teritorijām vairāku simtu miljonu eiro apmērā. Liela daļa summas tiek novirzīta sociāli ekonomiskajai attīstībai Jordānas upes Rietumkrastā un Austrumjeruzalemē, kur palestīnieši saskaras ar nopietnām grūtībām dažādu ierobežojumu dēļ.

Vienā no rosīgajām ieliņām Jeruzalemes vecpilsētas musulmaņu kvartālā atrodas neliela šūšanas darbnīca. Labiekārtotā, gaišā telpā izvietotas pārdesmit baltu šujmašīnu, uz galdiem diegu spoles, krāsainu audumu strēmeles, kā arī jau gatavi produkti, piemēram, izšūtas spilvendrānas.

Darbnīca strādā pāris gadus, atvērta, sadarbojoties starptautiskajai labdarības organizācija „Oxfam” un ES. Tā ir daļa no projekta, kura mērķis ir uzlabot Austrumjeruzalemes palestīniešu kopienu situāciju, kas cieš no nabadzības un tiesību ierobežošanas. Kaut gan vismaz trešdaļa Izraēlas kontrolētās Jeruzalemes municipalitātes iedzīvotāju ir palestīnieši, to apdzīvotās apkaimes Austrumjeruzalemē saņem mazāk nekā 10% no pilsētas budžeta, norāda „Oxfam”.

Bezdarba līmenis Austrumjeruzalemē sasniedzis 40% starp vīriešiem, bet sieviešu vidū tas ir vēl daudz augstāks - 85%.

Šūšanas darbnīca ir tikai neliela daļa no projekta, kas veicina palestīniešu kopienu pieeju izglītībai un viņu tiesību aizsardzību. Ierobežojumu un tā dēvētas drošības sienas dēļ ienākumu līmenis te ir zemāks, nekā Izraēlā, bet dzīves dārdzība nav mazāka, liela daļa dzīvo zem nabadzības sliekšņa. Sievietēm šajā darbnīcā iemācīts darboties ar šujmašīnu, viņas konsultē, kā savas preces pārdot - pasūtījumi ir, izveidota sadarbība ar vietējiem veikaliņiem.

Šīs ir mazas iniciatīvas, bet tās uzlabo palestīniešu kopienu dzīvi, it īpaši to sieviešu, kuras tieši iesaistītas šādos projektos, kā šūšanas darbnīca. 

„Šī ir pirmā šāda veida darbnīca, kas tikusi atvēra Jeruzalemes vecpilsētā. Mēs darām visu, lai par to rūpētos un turpinātu darbu.

Jeruzalemē sievietēm jāsaskaras ar daudz grūtībām, tādēļ mums nav viegli. Bet mēs esam neatlaidīgas un turpinām darbu, lai paplašinātu prasmes un attīstītos," stāsta viena no šuvējām Manala Bulala.

Atjaunojot pirts kompleksu, attīstīs veselu kvartālu

Pāris minūšu gājiena attālumā ir vēl viens projekts Jeruzalemes vecpilsētā, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienība atbalstu. Vēsturiskais Al Ayn hammāms jeb turku pirts komplekss uzcelts pirms aptuveni 700 gadiem un darbojies vēl līdz pagājušā gadsimta 60.gadiem. Tagad gandrīz 2,5 miljonu eiro vērtā projekta mērķis ir hammāmu atjaunot, un cerība ir, ka viesi varēs sākt apmeklēt pirtis jau uz ramadāna laiku nākamgad.

Restaurācija nodrošinās darbu līdz 50 cilvēkiem, bet vēlāk būs nepieciešami kasieri, apkopēji, masieri.

Sadarbībā ar palestīniešu Al-Quds universitāti īstenotā projekta mērķis ir attīstīt arī visu kvartālu, tostarp atdzīvināt blakus esošo vēsturisko tirgus ielu. Sarunas ar tirgoņiem par sadarbību jau sāktas, norāda universitātes Jeruzalemes studiju centra direktore Huda Al-Imama. „Mēs viņus esam aicinājuši pusdienās, lai stāstītu, ka šis projekts dod labumu arī visam vecpilsētas kvartālam, jo šo hammāmu apmeklēs arī daudz tūristu. Un šie tirgotāji var sākt pārdot sveces, ziepes, dvieļus, masāžas eļļas. Šis projekts nav tikai šai ēkai, tas ir izdevīgs arī visai apkaimei," skaidro Huda Al-Imama.

Šie ir pāris no Eiropas Savienības atbalstītajiem projektiem.

Kopienas finansiālā palīdzība Izraēlas okupētajām palestīniešu teritorijām pērn bija gandrīz 430 miljoni eiro, tādējādi pēdējo sešu gadu laikā sasniedzot 2,7 miljardus.

Tas, neskaitot kopienas dalībvalstu individuālu palīdzību. Vairāk nekā puse šīs summas tiek novirzīta Palestīniešu pašpārvaldei Rietumkrastā sociāli ekonomiskās situācijas uzlabošanai, kā arī ANO aģentūrai. Tā palīdz pieciem miljoniem palestīniešu bēgļu, kas pēc militārajiem konfliktiem ar Izraēlu joprojām spiesti uzturēties pārpildītās bēgļu nometnēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti