SPECIĀLI no Mali: Palīdzot, pieredzi gūst arī Latvijas karavīri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau vairākus mēnešus Rietumāfrikas valstī Mali strādā Eiropas Savienības misija, kura apmāca vietējo armiju. Tās uzdevums būs aizsargāt Mali no radikālu grupējumu invāzijas, kas nesen draudēja padarīt valsti par, iespējams, otru Afganistānu. Pēc šonedēļ notikušajām parlamenta vēlēšanām, Mali cenšas atjaunot vadību, kas blakus armijai ir viens no valsts stabilitātes nosacījumiem. Eiropas Savienības misija Mali ir jāpagarina par diviem gadiem, tā rosina Eiropas Savienības Politikas un drošības komiteja, kas tikusies Briselē. Gala lēmums būs jāpieņem Eiropas Savienības dalībvalstīm, arī Latvijai.

Eiropas Savienības misijā ir arī divi Latvijas karavīri, kuri pusgadu rotācijas kārtībā, darbojas Mali.

„Nudien kļūst vēsāks," tā sacītais izklausās kā joks pie mīnusiem pieradušam cilvēkam no Baltijas, kad agros rītos gaisa temperatūra sasniedz plus divdesmit grādu. Tā sākas dienas Rietumāfrikā, Mali, kur iestājies ziemas periods un vietējiem no rīta prasās pēc siltākas kārtas. Pa dienu saule atkal ir zenītā, apaļi 30 grādi pēc Celsija un labāk ir stāvēt ēnā, lai nedabūtu saules dūrienu, bet tas, kā saka Mali ļaudis, ir nieks salīdzinājumā ar to krāsni, kurā zeme cepsies uz pavasara pusi.

Šo laiku tālajā zemē izdzīvo arī divi Latvijas karavīri – virsseržants Vilnis Karlsbergs un kapteinis Andrejs Gorkušs. Viņi abi ir Latvijas pārstāvji Eiropas Savienības apmācības misijā Mali, kuru uzdevums ir kopā ar citām 23 Eiropas Savienības dalībvalstīm apmācīt Mali armiju, kas pēdējos gados nabadzības un politiskā atbalsta trūkuma dēļ satriekta pīšļos. Viņi nomainījuši savus priekštečus majoru Āri Zobenu un seržantu Egiju Rassu, kuri Mali misiju sāka pirmie.

Mali atgūstas pēc konflikta, kas pasaules kartē draudēja valsti iezīmēt kā otru Afganistānu, kad izmantojot jukas un apvērsumu, Mali ziemeļu daļu savās rokās sagrāba radikālā islāma grupējumi, cenšoties ielauzties arvien tālāk un apdraudot visu nebūt no Eiropas ne no tik tālu esošo Rietumāfrikas reģionu.

Francijas karaspēkam nākot palīgā, izdevies iedibināt pagaidu mieru, lai gan valsts ziemeļos joprojām ir sarežģīti - notiek sadursmes un tur vēl nesen nogalināti divi franču žurnālisti. Šeit, dienvidos, Eiropas Savienības valstu instruktori tagad apmāca Mali armiju, lai tā būtu gatava doties uz ziemeļdaļu.

Vilni Karlsbergu un Andreju Gorkušu strādā Eiropas Savienības apmācības misijas bāzē, kas iekārtota Mali militārās akadēmijas centrā pilsētā ar nosaukumu Koulikoro. Tā atrodas ap 60 kilometru no galvaspilsētas Bamako Nigēras upes krastā.

Latvijas karavīri  šeit ir kopš septembra, Andrejs ir personāla virsnieks un līdz ar to ikdienā strādā štābā, savukārt Vilnis ir laukā un piedalās praktiskās apmācībās, kas nozīmē - būt ar karavīriem dažādos objektos un gatavot viņus uzbrukumam, aizsardzībai, izspēlēt dažādas konflikta situācijas.

„Faktiski situācija te dienvidos ir droša un stabila, ziemeļos nemiernieki cīnās par savām idejām un rada nestabilitāti. Mums vienīgie draudi ir malārija un slimības, kas gūstamas fizisku kontaktu ceļā," stāsta Andrejs Gorkušs.

Mali armija ir nabadzīga un daudzos gados faktiski izpostīta, bet karavīru vēlēšanās mācīties esot  neapšaubāma.

„Protams, kā jebkuram pasniedzējam gribētos redzēt kaut ko vairāk un vairāk, bet varu teikt – izaugsme ir liela, interese ir ļoti liela," saka Vilnis Karlsbergs. „Arī man šī ir liela pieredze gan personīgi, gan kā karavīram, kā instruktoram."

Latvijas karavīri teic, ka šī misija nav salīdzināma ar Afganistānu, jo bīstamības līmenis ir nesalīdzināmi zemāks un arī vietējā vidē armiju uztver daudz citādāk. Turpina Vilnis Karlsbergs.

Abi Latvijas pārstāvji mājās dosies Ziemassvētkos un pēc tam tikai pavasarī, patlaban domājams - marta vidū. Bet jau decembrī Eiropas Savienība lems, vai Mali misiju pagarināt, tad arī būs skaidrs, vai Latvijas klātbūtne Mali turpināsies.

Plašāka reportāža par Latvijas karavīriem Āfrikas valstī Mali pirmdienas, 2. decembra programmā „Labrīt".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti