Pasaules panorāma

Tarass Ševčenko: Eiropas nākotne nav iespējama bez Ukrainas

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Putina vara un trimdas baltkrievu TV

ANO izbeidz miera uzturēšanas misiju Mali

ANO beidz miera uzturēšanas misiju Mali; Krievija arvien nostiprina saiknes ar Bamako

ANO izbeigusi miera uzturēšanas misiju Mali. Tā ilga desmit gadus, bija asiņainākā misija upuru skaita ziņā, un kādu laiku tās ietvaros piedalījās arī eksperti no Latvijas. Misija beigusies, taču konflikts tā arī nav atrisināts. Saiknes ar Bamako arvien ciešāk nostiprina Krievija.

Bungu rībēšana, ieroču žvadzēšana un karavīru soļu dimdēšana – šo skaņu pavadībā savu darbību oficiāli pārtrauca ANO miera uzturētāju misija Mali (MINUSMA). 

Mali galvaspilsētā Bamako notika īpaša ceremonija, kurā piedalījās misijas vadība un ANO pārstāvji. Lai arī spēku izvešana sākās jau vasaras beigās, tagad savu darbību izbeidzis arī komandcentrs.

Ceremonijā piedalījās ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera uzturēšanas misiju jautājumos. Viņam pasniedza karogu, kas līdz šim plīvoja pie misijas komandcentra. 

"Manuprāt, šī bija izdevusies misija. Redzot, ko tā savas darbības laikā ir panākusi, esmu apmierināts ar rezultātu. Protams, vienmēr var vēlēties vairāk, taču ar tiem ierobežotajiem resursiem, kas bija mūsu rīcībā, esmu pārliecināts, ka misija sevi ir attaisnojusi," vērtēja MINUSMA spēku komandieris Mamadu Gaje.

Šī bija viena no ilgākajām ANO miera uzturēšanas misijām, un tajā kādu laiku piedalījās arī pārstāvji no Latvijas. Misija bija arī asiņainākā. Tās laikā bojā gājuši 311 cilvēki – visi bruņotu uzbrukumu rezultātā.

"Es izrādu godu tiem, kuri atdeva pašu dārgāko – savu dzīvību – lai nestu mieru un drošību Mali. Un izsaku visdziļāko līdzjūtību viņu ģimenēm un mīļajiem," sacīja ANO ģenerālsekretāra vietnieks operatīvā atbalsta dienestā Atuls Kare.

No Mali aizbraukuši teju visi miera uzturēšanas operāciju karavīri. Visā valstī pamestas 10 militārās bāzes, taču vēl divās saglabāts minimāls darbinieku skaits. Abas atrodas džihādistu kontrolētajā zonā, un vietējie iedzīvotāji ir satraukti par to, ka miera uzturētājiem aizejot, šie kaujinieki ar jaunu sparu uzbruks pilsētām.

 "MINUSMA līdz šim brīdim ir slēgusi 10 bāzes, ieskaitot Mopti pilsētā, kura piektdien tika nodota Mali varasiestāžu pārziņā. Kopumā no gandrīz 14 tūkstošiem miera uzturētāju teju 11 tūkstoši ir pametuši Mali. Palikušais personāls nodarbosies ar misijas likvidēšanas procesu," sacīja ANO ģenerālsekretāra pārstāvis Stefans Dujaričs.

Līdz šim Mali armija bijusi neveiksmīga, pārņemot kontroli pār ANO bāzēm. Pēc tam, kad misijas karavīri pameta valsts ziemeļus, tur esošās bāzes drīz vien pārņēma tuaregu separātisti, kuri cīnījās par Azavadas valsts izveidi.

Bamako ir praktiski zaudējusi kontroli pār Mali ziemeļiem – tur varu pārņēmušas tuaregu ciltis vai džihādisti – to skaitā "Al-Qaida" un "Islāma valsts" (IS).

Misija ir beigusies, bet drošības situācija Mali nav uzlabojusies. Patiesībā pēdējos gados tā ir pasliktinājusies, Mali militārajai huntai arvien vairāk pārņemot varu.

MINUSMA sākās 2013. gadā, kad tā brīža Mali valdība lūdza ANO palīdzību.

Tolaik no ziemeļiem un austrumiem valstī iebruka virkne teroristu grupējumu, kuri teju pusē valsts sarīkoja zvērīgus slaktiņus.

Mali valdošo haosu savā labā izmantoja arī valsts ziemeļos dzīvojošās tuaregu ciltis, kas izveidoja Azavadas kustību ar mērķi izveidot savu valsti. 

Paralēli ANO misijai Mali arī Francija turp nosūtīja savu atsevišķo misiju, lai cīnītos pret teroristu uzbrukumiem.

Taču 2021. gadā valstī notika apvērsums un varu pārņēma militārā hunta. Tā bija neapmierināta ar ANO misijas darbību un pret to izturējās naidīgi.

Visbeidzot šī gada jūlijā hunta paziņoja, ka ANO misija ir nekavējoties jāpārtrauc. Attieksmi pret to hunta pauda arī tās noslēgšanas ceremonijā. Lai arī uz to bija ieradies Mali ārlietu ministrijas pārstāvis, viņš atteicās teikt runu un izvairījās no interviju sniegšanas.

 "Šī miera uzturēšanas misija, patiesībā katra ANO misija nevar darboties bez vietējās varas atbalsta un uzticības. Līdz ar to tai bija lemts drīzumā beigties. Manuprāt, pats galvenais bija rast veidu, kā izvest mūsu spēkus, lai neciestu mūsu kolēģi. Personāla drošība ir pati augstākā prioritāte," teica ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera misiju jautājumā Žans Pjērs Lakro.

 Drošība reģionā joprojām ir trausla. Teroristi atgūst spēkus un ietekmi. 

Kaujinieku grupējumi uzbrūk pilsētām Mali centrālajā daļā. Piemēram, Timbuktu jau piecus mēnešus ir teroristu spēku ielenkumā. Uzbrukumi civiliedzīvotājiem tikai pastiprinās.

Tāpat ziemeļos esošās tuaregu ciltis ir ieguvušas plašākas teritorijas kā jebkad. Vairāki eksperti uzsvēruši, ka misija beigusies bez rezultātiem un vienīgais, ko tā panāca, ir laiks, ko cilvēki varēja izmantot, lai pamestu valsti.

Taču šobrīd reģionā ir parādījies arī jauns spēlētājs. Kopš 2023. gada sākuma savu interesi par tur notiekošo pastiprinājusi Krievija. 

Mali valdības labā ilgu laiku karoja Krievijas algotņu grupējumi, tostarp "Vagner". Taču nu arī vairāki Krievijas raktuvju uzņēmumi sākuši izvērst savu darbību ar zeltu bagātajā Mali. 

Vizītē šajā valstī decembra sākumā ieradās arī vairāki Krievijas pārstāvji, lai kopā ar Mali huntu pārspriestu drošības situāciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti