Somijas ārlietu ministrs precizē izteikumus par pievienošanos NATO pirms Zviedrijas

Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto otrdien bija spiests precizēt savus izteikumus, ka gadījumā, ja Turcija turpinās bloķēt Zviedrijas uzņemšanu NATO, Somijai var nākties domāt par pievienošanos aliansei bez savas tuvākās sabiedrotās.

Hāvisto izteikumi izraisīja neizpratni gan Somijā, gan Zviedrijā.

Dažas stundas vēlāk Hāvisto paziņoja, ka Somijas prioritāte joprojām ir pievienošanās NATO vienlaikus ar Zviedriju.

"Mēs uzskatām, ka ir ļoti svarīgi, lai mēs kopā ar Zviedriju piedalītos šajā procesā, kad runa ir par Turciju.

Turcija, protams, pati pieņem lēmumus, bet mēs esam uzsvēruši Turcijai, kā tas stiprinātu visu NATO un kā tas stiprinātu Eiropas ziemeļus, ja abas valstis aliansē iestātos vienlaicīgi," teica Hāvisto.

"Mēs vienojāmies, ka saglabāsim savu pozīciju. Abas valstis ir NATO kandidātvalstis. Protams, mēs esam apsvēruši scenārijus, ja kāda no valstīm netiktu uzņemta kā pastāvīga locekle. Bet mēs vēl neesam šādā situācijā. Tagad mēs redzam, ka Somijas un Zviedrijas kopīgais ceļš joprojām ir iespējams," sacīja Hāvisto.

Turcija un Ungārija ir vienīgās no 30 NATO dalībvalstīm, kas joprojām nav atbalstījušas Zviedrijas un Somijas uzņemšanu aliansē.

Zviedrija un Somija pieteikumu dalībai NATO iesniedza maijā. Turcija ir izvirzījusi vairākus nosacījumus, kas abām valstīm jāizpilda pirms Turcijas atbalsta saņemšanas.

Ankara ir pieprasījusi, lai Zviedrija izdod desmitiem cilvēku, galvenokārt kurdus, kurus Turcija uzskata par teroristiem vai 2016. gadā notikušā valsts apvērsuma mēģinājuma līdzdalībniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti