Rīta Panorāma

Telefonintrvija ar VUGD Operatīvās vadības pārvaldes operatīvo dežurantu Igoru Borunu

Rīta Panorāma

Trampam izvirza oficiālas apsūdzības

Turcija atbalsta Somijas dalību NATO

Turcijas parlaments nobalsojis par Somijas uzņemšanu NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turcijas parlaments ceturtdien neilgi pirms pusnakts atbalstīja Somijas pieteikumu par uzņemšanu NATO, paverot ceļu Somijas kļūšanai par pilntiesīgu Ziemeļatlantijas alianses dalībvalsti.

Par nobalsoja 276 deputāti, pret nebija neviens. Šis lēmums vēl jāapstiprina Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam, bet tā uzskatāma par formalitāti, jo pirms pāris nedēļām Erdogans aicināja parlamentu atbalstīt Somijas pievienošanos NATO.

Turcijas vilcināšanās bija pēdējais šķērslis, ko Somijai vajadzēja pārvarēt ceļā uz NATO.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņojis, ka Somija par oficiālu alianses dalībvalsti kļūs jau tuvāko dienu laikā.

"Somijas pieteikumu tagad ir apstiprinājušas visas dalībvalstis, un mēs pievienosimies NATO. Paldies visām valstīm par jūsu atbalstu. Kā sabiedrotie mēs būsim drošības devēji un saņēmēji. Mēs aizstāvēsim cits citu. Somija tagad un nākotnē ir kopā ar Zviedriju un atbalsta tās pieteikumu," vēsta Somijas premjere Sanna Marina.

Somija un Zviedrija pagājušogad iesniedza pieteikumu par pievienošanos NATO, bet vispirms tas bija jāapstiprina visām 30 esošajām Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstīm.

28 no 30 dalībvalstīm to izdarīja salīdzinoši ātri, bet Ungārija un Turcija ilgu laiku kavējās ar šo lēmumu.

Pirmdien par Somijas uzņemšanu NATO nobalsoja Ungārijas parlaments, bet ceturtdien to izdarīja arī Turcijas parlaments.

Somijas iedzīvotāji ar lielu interesi sekoja līdzi Turcijas parlamenta sēdei, bet ar šampanieša atkorķēšanu viņiem nācās pagaidīt gandrīz līdz pusnaktij, kad Ankarā beidzot tika pieņemts svarīgais lēmums.

NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs pēc tam, kad būs saņēmis apstiprinājuma vēstules no visām 30 dalībvalstīm, oficiāli uzaicinās Somiju pievienoties NATO.

Kad Somija būs apliecinājusi savu piekrišanu, tā oficiāli kļūs par alianses 31. dalībvalsti.

Stoltenbergs paziņojis, ka Somijas pievienošanās NATO padarīs aliansi stiprāku un drošāku.

Somijas rīcībā ir ļoti spēcīgi un labi apbruņoti aizsardzības spēki, ko veido aptuveni 280 000 karavīru un vēl 600 000 rezervistu. Somijai ir viens no spēcīgākajiem artilērijas arsenāliem Rietumeiropā.

Somijas uzņemšana NATO būtiski uzlabos arī Baltijas valstu drošību, bet būs nepatīkams pārsteigums Krievijas vadonim Vladimiram Putinam.

Krievija sāka iebrukumu Ukrainā, kā ieganstu minot vēršanos pret NATO ekspansiju, bet tieši šis solis pamudināja Somiju pievienoties NATO un tādējādi Krievijai būs vēl vairāk nekā 1300 km gara robeža ar NATO dalībvalsti, turklāt tiešā Sanktpēterburgas tuvumā.

Vienlaikus ar Somiju pieteikumu par pievienošanos NATO iesniedza arī Zviedrija, bet tā ir saskārusies ar lielāku pretestību no Ungārijas un Turcijas puses.

Ungārijas valdībai nepatika Somijas un Zviedrijas kritika pret premjera Viktora Orbāna īstenoto politiku, savukārt Turcija apgalvo, ka Zviedrija pārāk iecietīgi izturas pret kurdiem, ko Turcija uzskata par teroristiskas organizācijas pārstāvjiem.

Paredzams, ka Turcija jautājumu par Zviedrijas uzņemšanu NATO izlems tikai pēc Turcijas prezidenta vēlēšanām, kas plānotas 14. maijā.

Zviedrija joprojām cer, ka varēs pievienoties Ziemeļatlantijas aliansei pirms NATO līderu sanāksmes, kas jūlijā notiks Viļņā.

NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs pauda cerību, ka arī Zviedrija iespējami drīz kļūs par alianses locekli.

"Es atzinīgi vērtēju Turcijas Nacionālās Asamblejas balsojumu par Somijas dalības NATO ratifikāciju. Visas 30 NATO sabiedrotās valstis tagad ir ratificējušas pievienošanās protokolu. Un es runāju ar prezidentu Sauli Nīnisti, lai apsveiktu viņu šajā vēsturiskajā notikumā. Somija tuvākajās dienās oficiāli pievienosies mūsu aliansei.

Viņu dalība padarīs Somiju drošāku un NATO stiprāku. Somijai ir ļoti spējīgi spēki. Uzlabotas iespējas. Un spēcīgas demokrātiskas institūcijas. Tātad Somija mūsu aliansei būs liels ieguldījums."

"Visi sabiedrotie ir vienisprātis, ka Zviedrijas ratifikācijas procesa ātra pabeigšana būs visu interesēs. Es ceru sagaidīt arī Zviedriju kā pilntiesīgu NATO ģimenes locekli, cik drīz vien iespējams," teica Stoltenbergs.

Turcijas prezidents Erdogans gan joprojām ir visai naidīgi noskaņots pret Zviedriju, apsūdzot to kurdu kaujinieku uzņemšanā.

"Mēs no viņiem sagaidām noteiktus pasākumus, un tie ir jāīsteno. Kamēr tie nav izpildīti, viņi netiks uzņemti," par Zviedrijas izredzēm pievienoties NATO teica Erdogans.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti