Sauda Arābijas jaunais karalis tiekas ar Rietumu politiķiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Daudzi pasaules līderi šodien ir devušies uz Saūda Arābiju, lai atvadītos no mirušā karaļa Abullas un sveikt jauno valsts vadītāju karali Salmanu. Naktī no ceturtdienas uz piektdienu mirušais karalis tika apglabāts jau piektdien neidentificētā kapavietā. Tomēr sestdien Saūda Arābijā notiek dažādas svinīgas ceremonijas, kurās ir aicināti piedalīties atbraukušie valstu līderi.

Lai gan Saūda Arābija ir visnotaļ konservatīva valsts, kas bieži tiek kritizēta par cilvēktiesību pārkāpumiem un dažādiem nehumāniem sodiem, tā ir arī ļoti liela naftas ieguves valsts. Turklāt Saūda Arābija ir arī viens no nozīmīgākajiem Rietumvalstu sabiedrotajiem reģionā. Tādēļ tur sestdien ierodas gan Francijas prezidents Fransuā Olands, gan Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons, gan Amerikas Savienoto Valstu viceprezidents Džo Baidens un daudzi citi ietekmīgi Rietumu politiķi.

Rijādā būs arī Irānas ārlietu ministrs Muhameds Džvads Zarifs. Abas valstis pārstāv atšķirīgus islāma virzienus, kas ir tikai viens no iemesliem, kādēļ attiecības starp tām nav pārāk ciešas. Šī Irānas ārlietu ministra vizīte tiek vērtēta kā piesardzīgs mēģinājums uzlabot savstarpējās attiecības.

Politiķi piedalīsies dažādās svinīgās ceremonijās, lai godinātu mirušo karali Abdullu un sveiktu jauno valsts vadītāju, karali Salmanu. Saskaņā ar Saūda Arābijas tradīciju, karaļa tronis tiek nodots nevis vecākajām dēlam, bet gan no viena brāļa otram. Kopumā no dažādām sievām Saūda Arābijas dibinātājam, karalim Abdulazīzam ibn Saūdam ir 35 dēli, kuri viens aiz otra vadīja valsti kopš 1952. gada. Tomēr tagad vairums brāļu jau ir visnotaļ cienījamā vecumā.

Bijušais karalis Abdulla mira 90 gadu vecumā, un jaunajam karalim Salmanam ir 79 gadi. Virmo baumas, ka viņš varētu ciest no vecuma demences. Tā ir slimība, kas ietekmē atmiņu un citas prāta funkcijas. Citi avoti Rietumu plašsaziņas līdzekļos norāda, ka karalis Salmans vēl nesenā sarunā ir bijis enerģisks un labi sagatavots. Tomēr, lai pārvietotos, viņam bija nepieciešams spieķis.

Tādēļ aktuāls paliek jautājums par turpmākajiem troņmantniekiem. Jau pirmajā dienā karalis Salmans par savu mantinieku nozīmēja jaunāko pusbrāli Mokrenu, kuram tagad ir 69 gadi. Savukārt iekšlietu ministrs princis Muhameds bin Najefs tika nozīmēts par troņmantnieka vietnieku, padarot viņu par otro pēc kārtas pretendentu uz valsts vadītāja krēslu.

Tas nozīmē, ka troņa mantošanas kārtība ir skaidra uz vairākiem gadiem. Tomēr jāņem vērā, ka 35 valsts dibinātāja pusbrāļiem, kopā ņemot, ir simtiem mantinieku. Un daudzi no šiem prinčiem vēlas nokļūt pēc iespējas tuvāk varai. 

Nodrošināt stabilu varas pārēju ir tikai viens no izaicinājumiem. Ne mazākas galvassāpes sagādās arī cīņa ar islāma radikāļiem – tā dēvēto „Islāma valsti” un „Al Qaedas” grupējumu. Abas darbojas tieši pie Saūda Arābijas robežām un, arī valsts iekšienē radikālajam islāmam ir savi piekritēji. Augošais bezdarbs ir vēl viens izaicinājums. Vairums valsts iedzīvotāju ir jaunāki par 25 gadiem un valstī trūkst labu darbavietu šiem cilvēkiem.

Tomēr bagātīgie naftas resursi joprojām nostāda Saūda Arābiju ietekmīgā pozīcijā pasaulē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti