Šartjers: Nobela prēmijas piešķiršana vairo uzticību mums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pasaule vēl nav pilnībā tīra no ķīmiskajiem ieročiem, taču Nobela miera prēmija palīdzēs šiem pūliņiem pievērst vēl lielāku uzmanību, uzskata Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas pārstāvis Kristians Šartjers, kurš sniedza ekskluzīvu interviju Latvijas Radio pirms organizācijas pārstāvju došanās uz Oslo, lai saņemtu prestižo apbalvojumu. Pasaules acis patlaban ir pievērstas Sīrijai, kur patlaban vēl gatavojas ķīmisko ieroču izvešanai.

Ina Strazdiņa, Latvijas Radio: Kāda bija jūsu organizācijas pirmā reakcija, kad uzzinājāt, ka esat ieguvuši Nobela miera prēmiju?

Kristians Šartjers: Pirmais bija  pārsteigums. Jo mēs absolūti neko nezinājām stundu pirms balvas saņēmēja oficiālās paziņošanas. Taču tajā pašā laikā tas bija ārkārtīgi sirsnīgi pieņemts pārsteigums, un mēs jutāmies tā, ka tas, kas jau ir sasniegts pēdējo 15 gadu laikā, ir augsti atzīts un novērtēts.

Ja runājam par šiem aizvadītajiem 15 gadiem, kuri, pēc jūsu domām, ir organizācijas lielākie sasniegumi?

Manuprāt, pats lielākais sasniegums ir, ka mēs esam pārliecinājušies, ka vairāk nekā 80% no visiem deklarētajiem ķīmiskajiem ieročiem pasaulē ir iznīcināti. Mūsu lielākais pienākums ir raudzīties, lai tiktu ievērots starptautiskais aizliegums par ķīmisko ieroču izmantošanu. Šī ir pirmā reize ieroču kontroles vēsturē, kad absolūti visa kāda masu iznīcināšanas ieroču kategorija pavisam drīz būs vēstures pagātne.

Pasaules acis tagad ir pievērstas ķīmisko ieroču iznīcināšanai Sīrijā. Cik tālu jūs tur esat ar savu darbu?

Ļaujiet man piebilst, ka Nobela miera prēmija mums ir piešķirta par darbu, ko esam veikuši pirms Sīrijas, un par darbu, kas vēl tiks veikts pēc Sīrijas. Taču atgriežoties pie jūsu jautājuma, jā, mēs kopā ar ANO turpinām misiju Sīrijā, viss notiek kā plānots. Pirmajā fāzē, kas notika oktobrī, bija jāpārliecinās, vai Sīrijai ir pietiekama kapacitāte šos ieročus ražot, un tas tika neitralizēts, līdz ar to Sīrijai vairs nekādā veidā nav iespējams šos ieročus ražot, jo tai nav ne iekārtu, ne izejvielu, ne ķīmisko komponentu. Un tagad mēs sāksim fiziski izvest no Sīrijas ķīmiskos produktus un pārliecināsimies, ka tos patiešām iznīcinās.

Vai ir atrastas valstis, kurās notiks no Sīrijas izvesto ķīmisko ieroču iznīcināšana? Vairākas jau ir atteikušās, piemēram, Albānija nesen paziņoja, ka tā nepieņem šo piedāvājumu, jo tai kaut kas tāds nav pa spēkam.

Mēs vēl nezinām, kurā valstī tas notiks. Taču mēs zinām, pirmkārt, ka ķīmiskie ieroči no Sīrijas tiks gan izvesti, gan arī ārpusē iznīcināti. Otrkārt, vistoksiskākie Sīrijas ķīmiskie ieroči tiks iznīcināti uz īpaša ASV kuģa. Kurā ostā tas noenkurosies, vēl nav zināms un par to vēl notiek diskusijas. Treškārt, kas attiecas uz mazāk toksiskām un pat parastām industriālām ķimikālijām, kuras arī nāk no Sīrijas, tad tās iznīcinās šajā lietā specializējušās kompānijas.

Vai joprojām ir cerības, ka to visu izdosies paveikt iepriekš noteiktajā laikā?

Jā un nē. Mēs darām visu iespējamo, lai tas tā notiktu. Taču drošības situācija Sīrijā ir tāda, kāda tā ir – ārkārtīgi saspīlēta, mainīga un neprognozējama. Līdz ar to lielākais jautājums tagad ir, kā šos ķīmiskos komponentus noteiktajā laikā transportēt laukā pa zemes ceļiem tālāk uz ostu, no kurienes tos aizvedīs prom no valsts.

Lūdzu, uzzīmējiet skaidrāku attēlu radio klausītajiem - kurām pasaules valstīm joprojām ir ķīmiskie ieroči un kur tie atrodas visbīstamākajās rokās?

To mums ir grūti pateikt, jo mūsu organizācija darbojas saskaņā ar valstu deklarācijām. Līdz ar to mēs nevaram spekulēt, vai to valstu rīcībā, kuras nav parakstījušas ķīmisko ieroču aizlieguma konvenciju,  ir ķīmiskie ieroči. Mēs zinām, ka vēl sešām valstīm būtu jāpievienojas konvencijai un mēs aicinām tās rīkoties, cik vien drīz iespējams. Starp šīm valstīm ir Dienvidsudāna, Mjanma, Ziemeļkoreja, Izraēla un Ēgipte.

Kurš no jūsu organizācijas saņems balvu?

To saņems organizācijas ģenerālsekretārs un ar viņu kopā uz Oslo dosies arī vairāki dalībvalstu pārstāvji, jo mēs esam daudznacionāla organizācija, un vismaz desmit pašas organizācijas darbinieki.

Kā jums šķiet, kā šis apbalvojums ietekmēs jūsu nākotnes darbu?

Kā jau sacīju, šī ir skaidra atzinība un šis unikālais apbalvojums padarīs pazīstamāku organizācijas profilu, es ceru, kas tas vairos uzticību mums un līdz ar to arī lielāku atbalstu un mēs varēsim būt daudz efektīvāki, nekā bijām līdz šim.

Mēs varam secināt – skaists brīdis, taču ļoti daudz vēl darāmā.

Jā, jums taisnība. Varbūt gan es neteiktu, ka ļoti daudz vēl darāmā, jo kā jau sacīju, 80% ķīmisko ieroču ir iznīcināti. Taču 20% vēl ir jāiznīcina. Un mums godīgi jāpasaka, ka Sīrijas traģēdija ir atgādinājusi, cik drausmīga ietekme šiem ieročiem ir, un tas mūsu organizācijas darbu padara vēl nozīmīgāku un svarīgāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti