Sadaļas Sadaļas

Sāk evakuēt Antarktīdas ledos iestrēgušā Krievijas kuģa pasažierus

Vairāk nekā nedēļu pavadījuši uz Antarktīdas ledos iestrēgušā Krievijas ekspedīcijas kuģa, vairāki desmiti pasažieru beidzot tiek evakuēti. Līdz šim bijuši vairāki nesekmīgi mēģinājumi iesalušo kuģi sasniegt ar ledlaužiem, un tagad pasažieri glābti ar helikopteru no Ķīnas ledlauža.

Paredzēts, ka viņus nogādās uz Austrālijas piegādes kuģa, bet gaidāms, ka līdz sauszemes sasniegšanai vēl nāksies gaidīt pāris nedēļas.

Krievijas ekspedīcijas kuģis „Akademik Šokaļskij" ar vairāk nekā 70 cilvēkiem uz klāja ledos pie Antarktīdas iestrēga Ziemassvētku dienā - 24.decembrī. Kuģis ar zinātniekiem un tūristiem devās uz Antarktīdu, lai atzīmētu simtgadi kopš Austrālijas polārpētnieka Duglasa Mosona ekspedīcijas un sekotu tās maršrutam. Kaut gan iestrēguši, zinātnieki turpināja eksperimentus, mērot temperatūru un ūdens sāļumu, izmantojot atvērumus apkārtesošajā ledū.

Kopš krievu kuģa iesalšanas līdz tam centušies izlauzties Austrālijas, Francijas un Ķīnas ledlauži, taču ledus izrādījās pārāk biezs. Pēdējās dienās reģionā arī plosījās spēcīgs vējš un sniega vētra. Otrdien, nedēļu pēc iestrēgšanas, tika paziņots par plānu 52 uz ekspedīcijas kuģa esošos pasažierus glābt ar helikopteru.

Spēcīgo nokrišņu dēļ plānus gan nācās atlikt. Taču ceturtdien glābēji izmantoja brīdi, kad apstākļi ir piemēroti operācijai. Sarkanas krāsas helikopters no ķīniešu ledlauža „Sjuelun" jeb „Sniega Pūķis" ieradās un sāka vest prom pasažierus. Arī šis ledlauzis iepriekš mēģināja sasniegt krievu kuģi, taču biezā ledus dēļ tam nācās apstāties 10-12 jūras jūdžu attālumā.

Ķīniešu helikopters nolaidās iepriekš sagatavotā vietā uz ledus blakus nelaimē nokļuvušajam kuģim. Austrālijas jūrniecības drošības pārvalde lēš, ka kuģa 52 pasažieru evakuācijai atkarībā no laika apstākļiem nepieciešamas vismaz piecas stundas. Nepieciešami pieci pārlidojumi pasažieru uzņemšanai un vēl divi aprīkojuma un bagāžas aizvešanai. Plāns paredz, ka helikopters pasažierus aizved uz ķīniešu ledlauža, no kura tos tālāk nogādās uz Austrālijas valdības piegādes kuģi „Aurora Australis", kas atrodas pāris jūras jūdžu attālumā.

Tomēr gaidāms, ka arī pēc glābšanas operācijas beigām pasažieriem var nākties pagaidīt vēl dažas nedēļas, pirms viņi sasniegs sauszemi. Austrālijas piegādes kuģim vēl būs jādodas uz Austrālijas polārstaciju Antarktikā, lai uzpildītu degvielu.

Glābšanas operācijas ietvaros no Krievijas ekspedīcijas kuģa tiek aizvesti zinātnieki un tūristi. 22 cilvēku apkalpe paliks uz klāja, līdz ledus salūzīs un „Akademik Šokaļskij" varēs kuģot tālāk paša spēkiem. Iesalušajam kuģim ir pietiekami daudz pārtikas krājumu, un cilvēkiem uz klāja briesmas nedraud.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt