Sabiedrotie kritizē Turcijas cīņu ar kurdiem Sīrijā

Vācijā izcēlies skandāls saistībā ar Turcijai pārdotajiem vācu tankiem. Sabiedrībā sašutumu izraisījuši attēli, kuros “Leopard” tanki redzami, uzbrūkot kurdu kontrolētajai Afrinas pilsētas apkārtnei Sīrijā. Turklāt šī Turcijas jaunākā militārā ofensīva turpina vairot spriedzi Turcijas attiecībās arī ar citiem NATO sabiedrotajiem, īpaši ASV. 

Vācijas kristīgie demokrāti un sociāldemokrāti solījuši, ka pēc koalīciju sarunu noslēgšanas viens no pirmajiem jaunās valdības lēmumiem būs uz laiku iesaldēt plānoto “Leopard” tanku modernizēšanas programmu Turcijas armijas vajadzībām. Tas darīts, jo Vācijas sabiedrības sašutumu izraisījuši attēli, kuros vācu tanki redzami pozīcijās pret lielākoties kurdu apdzīvoto un kurdu pašaizsardzības vienību aizsargāto Afrinas apkārtni.

Septīto dienu Turcija tur ar saviem arābu sabiedrotajiem izvērsusi militāru operāciju. Ankara apgalvo, ka vēlas izveidot drošu buferzonu, kas reģionā nepieciešama Turcijas robežas aizsargāšanai. Tikmēr tur dzīvojošie kurdi to sauc par atklātu Turcijas agresiju.

“Šeit notiek civiliedzīvotāju apšaude, kā redzat, šeit nav karavīru. Cilvēki cenšas paglābties pagrabos un bunkuros. Daudzi Turcijas izvērstās kampaņas dēļ pametuši savas mājas," saka kāds Afrinas iedzīvotājs. 

Turcijas acīmredzamais mērķis likvidēt kurdu kontrolēto anklāvu un atdot to sev sabiedrotajiem mērenajiem arābiem vairojis spriedzi ar attiecībās ne vien ar Vācijas sabiedrību, bet arī ar ASV. Saivenotās Valstis iepriekš cīņai ar “Islāma valsti” apbruņoja kurdu kaujiniekus, kas, daudzuprāt, izrādījušās pārliecinoši spējīgākās kaujas vienības uzvaras kaldināšanā pret tā saukto “Islāma valsti” un atbrīvojušas arī lielāko džihādistu kontrolēto pilsētu Raku:

"Iemesls, kāpēc mēs esam Sīrijā, un ne tikai mēs, bet visa starptautiskā koalīcija, ir, lai sakautu “Islāma valsti”. Mēs aicinām Turciju, kas ir mūsu NATO sabiedrotā, pārtraukt situācijas eskalēšanu Afrinā un ceram, ka mūsu bažas tiek uztvertas ļoti nopietni," norāda ASV valsts departamenta preses sekretāre Hetera Nauerta.

Tikmēr Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans amerikāņu brīdinājumus neuzklausa un pat gājis vēl tālāk. Šodien viņš paziņoja, ka vajadzības gadījumā Turcija aiziešot kaut līdz Irākas robežai. Faktiski tas nozīmējis apliecinājumu tuvākajā laikā uzbrukt vēl vienai kurdu kontrolētajai pilsētai Manbidžai, kur pašlaik kopā ar kurdiem dislocēti arī ASV karavīri.

“Mēs turpināsim operāciju “Olīvas zars” līdz mūsu mērķi tiks sasniegti. Pēc tam mēs atbrīvosim Manbidžu no teroristiem, jo pilsētas patiesie saimnieki ir tur esošie mūsu arābu brāļi, nevis šie kurdu teroristi," teica Turcijas prezidents. 

Turcija Kurdu pašaizsardzības vienības Sīrijā saista ar bruņoto kurdu separātistu kustību, kas Turcijā izvērsusi gadu desmitiem ilgu un asiņainu cīņu par savas valsts izveidi.

Kā ziņots, vairāk nekā 20 000 kurdu no visas Vācijas Ķelnē 27.janvārī protestē pret Turcijas militāro operāciju Sīrijas ziemeļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti