Panorāma

Lietuva vērtē kiberuzbrukuma kaitējuma apmērus

Panorāma

Panorāma

Rietumi steidzas evakuēt pilsoņus no Afganistānas

Rietumvalstis steidz evakuēt savus pilsoņus no Afganistānas

ASV, Lielbritānija un citas valstis steidzas evakuēt savus pilsoņus no Afganistānas galvaspilsētas Kabulas, jo aug bažas par tās krišanu talibu rokās. Piektdien talibi pārņēma savā kontrolē Afganistānas otro lielāko pilsētu Kandahāru.

Talibu kontrolē jau ir 12 no 34 provinču galvaspilsētām. ASV izlūkdienestu ziņojums vēsta, ka talibi varētu ieņemt galvaspilsētu Kabulu jau līdz mēneša beigām, nevis 90 dienu laikā, kā tika lēsts iepriekš.

Spriedze ir liela

“Spriedze ir liela,”” sarunā ar Latvijas Televīziju no Kabulas saka Lotfulla Nadžafizada, Afganistānas pirmā ziņu kanāla “TOLOnews” galvenais redaktors.

Afgāņu žurnālists Lotfulla Nadžafizada

“Notikumu attīstība, protams, rada daudz bažu un jautājumu, kas notiks ar valsts galvaspilsētu, vai arī to pārņems talibi, vai valdība būs spējīga to nosargāt, vai Kabulas ielās atkal līs asinis, ko pilsēta jau reiz, nebūt ne tik tālā pagātnē, ir piedzīvojusi. To, cik milzīgs ir satraukums, jūs labi varat redzēt Kabulas iedzīvotāju acīs.”

Tikmēr rietumvalstis steidzas evakuēt savus pilsoņus no apdraudētās galvaspilsētas. ASV nosūtīs uz Kabulu 3000 karavīru, kas palīdzēs nogādāt drošībā lielāko daļu vēstniecības darbinieku, atstājot pavisam mazu sastāvu, bet pagaidām nav plānots vēstniecību slēgt pavisam.

Savus pilsoņus no Afganistānas evakuē arī Lielbritānija, Kanāda un Austrālija.

Nepieciešama humānā palīdzība

Kabulas ielas un parki tikmēr pildās ar cilvēkiem, kuri meklē drošību no talibu pārņemtajiem reģioniem. Tūkstošiem ģimeņu un bērnu vada dienas zem klajas debess.

“Jā, patiešām, kad amerikāņi atstāja mūsu valsti, šī katastrofa sākās. Es nevainoju amerikāņus, bet gan prezidentu Gāni, jo, kad amerikāņi aizbrauca, sākās mūsu valsts iznīcināšana,” stāsta patvēruma meklētāja no Kondozas pilsētas Farīda Kurasāni.

“Palūkojieties, uz mūsu bērnu situāciju šeit, viņi jau divas dienas guļ uz matračiem, neviens mums nepalīdz ar mazi un ūdeni vai patvērumu,” norāda patvēruma meklētājs Moazudīns Alhundzada no Balhas provinces.

“Cilvēki no visurienes Afganistānā ieradušies Kabulā, manas ģimenes locekļus ieskaitot, kuri līdz šim dzīvoja Afganistānas ziemeļu provincēs.

Pilsētā jūs visur varat redzēt cilvēkus, kuri tagad meklē patvērumu. Tā ir drausmīga situācija, steidzami ir nepieciešama humānā palīdzība,” sarunā ar LTV uzsver afgāņu žurnālists Nadžafizada.

Nākotne izskatās drūma

Afganistānas prezidents Ašrafs Gāni pēdējās dienās devies uz Afganistānas provincēm, lai runātu ar vietvarām, ciematu līderiem, vietējiem miliāriem grupējumiem. Viņa mērķis ir vienoties par sadarbību talibu apturēšanā, jo Afganistānas armija acīmredzami viena nespēj pretoties.

Kataras galvaspilsētā Dohā tikmēr turpinās Afganistānas valdības un talibu pārstāvju miera sarunas, tiesa pagaidām bez būtiskiem rezultātiem.

“Tuvākā nākotne, manuprāt, būs visai drūma. Izskatās, ka talibi ir izvēlējušies militāro ceļu. Taču ilgtermiņā ir iespēja, ka afgāņi apvienojas un panāk miera līgumu,” spriež Nadžafizada.

“Šī ārkārtas situācija prasa ārkārtas risinājumus. Ir jābūt ārkārtas sanāksmēm ANO Drošības padomes līmenī, ir jābūt lieliem lēmumiem par talibiem, ieskaitot sankcijas, ja viņi nebeigs savus uzbrukumus provinču galvaspilsētām un ieņems Kabulu.

Ļoti nopietnām sarunām jābūt ar Pakistānu, jo tur atrodas “Taliban” līderi. Un arī Afganistānas valdībai ir jāizvērtē, vai viņi ir īstie cilvēki, kam jāvada šo valsti, īpaši šajā ļoti sarežģītajā laikā.”

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veic uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens ir apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmanto "Taliban", kas atgūst kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti