Rīta Panorāma

Vides aktīvisti uz Budapeštu atved kamieļus

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

«Taliban» ieņem stratēģisko Kandahāru

Talibi ziņo par Afganistānas otrās lielākās pilsētas Kandahāras ieņemšanu

Afganistānas islāmistu grupējums "Taliban" piektdien paziņoja, ka ir ieņēmis Kandahāru, kas ir otrā lielākā šīs valsts pilsēta. Līdz ar to no 34 Afganistānas provinču galvaspilsētām talibu kontrolē ir nonākušas jau 12.

Kandahāra reiz jau bija talibu cietoksnis un tiek uzskatīta par stratēģisku svarīgu kā ievērojams tirdzniecības centrs. Kandahāras krišana seko neilgi pēc tam, kad talibi savā kontrolē pārņēma arī citas lielas Afganistānas pilsētas – Herātu un Gaznī.

Talibiem svarīga pilsēta

"Kandahāra ir pilnīgi iekarota. Modžahedi sasniedza Mocekļu laukumu šajā pilsētā," oficiāli atzītā talibu tviterkontā paziņoja grupējuma preses sekretārs.

Talibu apgalvojumu par Kandahāras ieņemšanu atbalstīja kāds iedzīvotājs, kurš pavēstīja ziņu aģentūrai AFP, ka valdības spēki ir masveidā atvilkti uz militāru objektu ārpus pilsētas.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par situāciju Afganistānā
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Kandahāra ir talibiem nozīmīga un stratēģiska vieta, jo to uzskata par grupējuma dzimteni. Arī visus 20 kara gadus, kad Afganistānā uzturējās ASV un sabiedroto spēki, tieši šeit notika vienas no smagākajām kaujām. Kandahāra  ir pievilcīga arī ar to, ka to ieskauj lauksaimniecībā derīgas zemes, un tā ir nozīmīgs tirdzniecības centrs, jo atrodas tuvu Pakistānas robežai. Kandahārā ir arī starptautiskā lidosta.

Piektdien tiek vēstīts arī par Afganistānas dienvidu pilsētas Laškārgahas sagrābšanu. Pēc vienošanās ar talibiem Afganistānas valdības spēki pametuši pilsētu.

Talibi tuvojas Kabulai

Talibi īsā laikā ir spējuši sagrābt būtiskas Afganistānas pilsētas, un ASV slepenie dienesti brīdina, ka drīz to rokās kritīs arī galvaspilsēta Kabula. Talibiem turpinot savu uzbrukumu, ASV nosūtījušas uz Kabulas starptautisko lidostu armiju, lai organizētu ASV vēstniecības personāla evakuāciju.

Ceturtdien ziņu avots Afganistānas valdības drošības spēkos paziņoja, ka talibu nemiernieki sagrābuši trešo lielāko Afganistānas pilsētu Herātu. "Mums pilsēta bija jāatstāj, lai izvairītos no turpmākiem postījumiem," aģentūrai AFP pavēstīja šis ziņu avots.

Talibu kaujinieki ceturtdien arī ieņēmuši stratēģiski svarīgo Gaznī pilsētu, kas atrodas tikai 150 kilometru no valsts galvaspilsētas Kabulas. Šis ir viens no nozīmīgākajiem talibu iekarojumiem ofensīvā, kurā nepilnas nedēļas laikā talibi ieguvuši kontroli pār desmit provinču galvaspilsētām.

Latvijas Televīzijas dienesta atbildīgā redaktore Ina Strazdiņa par situāciju Afganistānā:

Karadarbības dēļ mājas pametuši jau vairāki simti tūkstoši cilvēku. Saskaņā ar ANO aplēsēm pēdējā mēneša laikā nogalināti vairāk nekā 1000 civiliedzīvotāju.

Rietumvalstis evakuē vēstniecību darbiniekus

Pastāv arvien lielākas bažas, ka talibi turpinās zibenīgo uzbrukumu galvaspilsētai Kabulai, potenciāli to ieņemot tuvāko nedēļu laikā. Tieši Kabulā daudzi desmiti tūkstoši civiliedzīvotāju meklējuši patvērumu no vardarbības. Galvaspilsētā pēdējo dienu laikā ieradušies vairāk nekā 70 000 bērnu, no kuriem lielāko daļu nav kur izmitināt, tādēļ tiem jāguļ uz ielas.

Cilvēki ierīko apmetnes Kabulas pievārtē, galvaspilsētas parkos un citās publiskās vietās, tomēr to skaits nav pietiekams un daudzi nakti pavada uz ielas vai pamestās noliktavās. Cilvēkos aug dusmas par valdības bezspēcību un humānās palīdzības trūkumu.

ASV paziņojušas, ka uz Afganistānu sūta teju 3000 karavīru, lai palīdzētu evakuēt ASV vēstniecības darbiniekus. ASV vēstniecības darbinieki tiks evakuēti no Kabulas ar speciālajiem reisiem.

Šīs ziņas par evakuāciju atsaukušas atmiņā 1975.gadā lielā steigā notikušo amerikāņu evakuāciju no Vjetnamas pilsētas Saigonas. Arī Lielbritānija paziņojusi, ka uz Afganistānu īslaicīgi nosūtīs 600 karavīru, lai sniegtu atbalstu savu pilsoņu evakuācijā no valsts.

Neveiksmīga politika 20 gadu garumā

Kā telekanālam CNN norādījis atvaļināts ģenerālis Veslijs Klārks, briesmīgā situācija Afganistānā skaidrojama ar neveiksmīgu ASV politiku 20 gadu garumā.

"Tas visiem ir skaidrs – kad tu patiesi apņemies izvest spēkus, nosaki datumu un vienības pamet valsti, talibi tiek “uzlādēti”, viņiem tiek dots jauns impulss un ticība, ka viņu ilgi gaidītā uzvara var piepildīties," norāda Klārks.

"Afganistānā cilvēki maina puses ļoti ātri. To redzējām 2001.gadā, kad tur iegājām – cik ātri pazuda talibi. Bet tas, ko redzam šodien, ir sekas nepareiziem amerikāņu lēmumiem, sliktu prioritāšu noteikšanai un neveiksmīgai politikai 20 gadu garumā.

Baidena administrācija ir sasniegusi ceļa galu – bija skaidrs, ka viņiem neizdosies izveidot vai palīdzēt izveidot Afganistānā valdību, kas atbalsta savus cilvēkus un bez valdības atbalsta sabiedrības atbalsta nav arī armijai. Tādas ir sekas, tās ir sāpīgas un traģiskas.”

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veic uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens ir apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmanto "Taliban", kas atgūst kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti