Rahmons būs Tadžikistānas prezidents ceturto termiņu

Tadžikistānas prezidents Emomali Rahmons trešdien uzvarēja prezidenta vēlēšanās, saņemot 83,6% balsu, un ir ievēlēts uz ceturto amata termiņu, ceturtdien paziņoja vēlēšanu komisija.

Iepriekšējās prezidenta vēlēšanās 2006.gadā Rahmons bija ieguvis 79,3% balsu. Viņa jaunais amata termiņš ir līdz 2020.gadam.

"Cienījamais Emomali Rahmons ir atkārtoti ievēlēts par Tadžikistānas Republikas prezidentu," reportieriem Dušanbē paziņoja vēlēšanu komisijas vadītājs Šermuhammads Šohijons.

Vēlēšanās bija pavisam seši kandidāti. Otrajā vietā pēc iegūto balsu skaita ir Ismoils Talbakovs no Tadžikistānas Komunistiskās partijas ar pieciem procentiem balsu. Vēlēšanās piedalījās 86,6% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Prezidenta vēlēšanās balotējās Rahmons, Talbakovs, Saidžafars Ismonovs no Tadžikistānas Demokrātiskās partijas, Abduhalims Gafarovs no Sociālistiskās partijas, Tolibeks Buhorijevs no Agrārās partijas un Tadžikistānas Ekonomisko reformu partijas līderis Olimdžons Bobojevs.

Vēlēšanām nebija reģistrēti kandidāti no opozīcijas partijām. Septembrī pirmo reizi kandidēšanai uz prezidenta amatu tika izvirzīta sieviete - juriste un sieviešu tiesību aktīviste Oinihola Bobonazarova no opozīcijā esošās Islāmiskās atmodas partijas (IRP), bet viņai neizdevās savākt 210 tūkstošu parakstu savam atbalstam, lai viņas kandidatūra tiktu reģistrēta vēlēšanām.

Bobonazarova, kuras kandidatūru izvirzīja IRP un cita opozīcijas partija - Sociāldemokrātiskā partija, savāca 202 tūkstošus parakstu, tātad nedaudz mazāk par nepieciešamo skaitu.

Sociāldemokrātiskā partija bija paziņojusi par vēlēšanu boikotu, kā iemeslu minot "konstitūcijas pārkāpumus, organizētas [rezultātu] viltošanas, demokrātijas un caurskatāmības trūkumu".

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji ceturtdien paziņoja, ka vēlēšana neatbilda starptautiskajiem demokrātisku vēlēšanu standartiem.

"Lai gan noritēja mierīgi, tās bija vēlēšanas bez īstas izvēles," žurnālistiem Dušanbē sacīja EDSO novērotāju misijas vadītāja Gordana Čomiča.

61 gadu vecais Rahmons ir pie varas kopš 1992.gada. Sākumā viņu par valsts vadītāju iecēla Tadžikistānas Augstākā padome pilsoņkara apstākļos 1992.gadā, bet pēc tam viņš uzvarēja četrās prezidenta vēlēšanās pēc kārtas - 1994., 1999., 2006.gadā un šogad.

Vēlēšanas uzskatāmas par notikušām, ja tajās piedalījušies vismaz puse vēlētāju. Par uzvarētāju atzīstams kandidāts, kurš ieguvis vairāk nekā 50% aktīvo vēlētāju balsu.

Ja neviens kandidāts neiegūtu uzvarai nepieciešamo balsu skaitu, tad mēneša laikā tiktu sarīkota vēlēšanu otrā kārta, kurā piedalītos divi kandidāti, kas pirmajā kārtā ieguvuši visvairāk balsu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs, kas novēroja Tadžikistānas prezidenta vēlēšanas, ir atzinis, ka pirms tām neviens kandidāts, izņemot Rahmonu, nepiedalījās redzamā vēlēšanu kampaņā. Galīgo slēdzienu par šīm vēlēšanām birojs dos ceturtdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti