Putins Serbijā apspriež Kosovas jautājumu un stabilitāti Balkānos

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien, 17. janvārī, tiekoties ar Serbijas prezidentu, apsprieda valstu ekonomisko sadarbību, Kosovas jautājumu, kā arī stabilitāti Balkānos. Vietējās cilvēktiesību aizstāvības organizācijas gan aicinājušas neglorificēt ne vietējo, ne Krievijas prezidenta autoritāro valdīšanas stilu.  

Putina vizīte Serbijā notika Balkānu reģionam ļoti nozīmīgā laikā. Tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas, no kurām būs atkarīgs arī tas, kā tiks īstenotas reformas Serbijā.

Belgrada ir paudusi vēlmi nākotnē pievienoties Eiropas Savienībai, vienlaicīgi gan cenšoties saglabāt ciešas ekonomiskās un kulturālās saites ar vienu no saviem ietekmīgākajiem sabiedrotajiem - Krieviju.

Tāpat politiskās dienaskārtības priekšgalā ir situācija kaimiņos esošajā Maķedonijā, kas joprojām cenšas atrisināt gadiem ilgstošo konfliktu ar Grieķiju par tās nosaukumu, kā arī cenšas pārvarēt iekšējo krīzi, arī cenšoties tuvināties Eiropas Savienībai un NATO.

Putins Serbijā apspriež Kosovas jautājumu un stabilitāti BalkānosUģis Lībietis

  Turklāt pēdējā laikā aktualizējies arī jautājums par Kosovu, kuru Serbija joprojām uzskata par savas teritorijas daļu un kuras neatkarībai asi pretojas arī Krievija.

  Tiekoties ar Serbijas prezidentu Aleksandru Vučiču, Krievijas prezidents apspriedis ekonomisko un tirdzniecības sadarbību, kas piedzīvo augšupeju, Belgradas dalību „Turcijas straumes” projektā, kā arī jau minēto Kosovas nākotni.

  Pēc Putina vārdiem, Kosovas varas iestādes ir spērušas vairākus provokatīvus soļus, tostarp izlēmušas izveidot savu armiju.

  Krievijas prezidents uzskata, ka šāda rīcība noteikti palielinās saspīlējumu ar Serbiju un pārējo reģionu. Taču gan Serbija, gan Krievija esot ieinteresētas stabilā Balkānu reģionā.

  Vēl dienu iepriekš Putins apsūdzēja rietumvalstis mēģinājumos šo reģionu destabilizēt, mudinot vairākas valstis iestāties NATO.

  Putina vizīte notiek arī laikā, kad katru nedēļu Serbijā notiek pret prezidentu Vučiču vērstas protesta akcijas, kurās prezidents tiek apsūdzēts par autoritāru vadīšanas stilu.

  Vairākas liberālas serbu cilvēktiesību aizstāvju grupas ceturtdien izplatījušas paziņojumu, aicinot neglorificēt arī Vladimira Putina autoritāro režīmu. Paziņojumā norādīts, ka Putina vizīte norāda uz Serbijas līderu gatavību ziedot cilvēktiesības un labākus dzīves apstākļus saviem pilsoņiem apmaiņā pret labām attiecībām ar Krieviju.

  Bet tikmēr radiostacija “Svoboda” norādīja, ka Krievijas prezidenta popularitāte Serbijas pareizticīgo, patriotisko un rusofīlu aprindās ir pielīdzināma daudzu vietējo politiķu popularitātei. Tiek pat norādīts, ka Putins varētu būt tikpat mīlēts kā bijušais Dienvidslāvijas līderis Josips Brozs Tito.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti