Dienas notikumu apskats

Lielbritānija noraida Briseles pievādāto "Brexit" līguma priekšlikumu

Dienas notikumu apskats

Pēc žurnālista slepkavības Slovākijā aiztur itāļu uzņēmējus

Putins: Krievija izstrādājusi jaunus kodolieročus

Putins pāris nedēļas pirms vēlēšanām paziņo par nepārtveramiem kodolieročiem

Krievijas prezidents Vladimirs Putins divas nedēļas pirms vēlēšanām televīzijā pārraidītā uzrunā parlamenta abām palātām par valsts stāvokli nāca klajā ar vairākiem skaļiem paziņojumiem. Putins tostarp paziņojis, ka Krievija izstrādājusi jaunus kodolieročus, kurus neviens ienaidnieks nevarēšot pārtvert.

Nabadzības līmeni Krievijā nosaucot par "nepieņemamu", viņš paziņoja, ka nākamajos sešos gados grib to samazināt par pusi, iekšzemes kopproduktu (IKP) uz vienu iedzīvotāju pieaudzēt par 150% procentiem, panākt, lai Krievija nokļūst starp piecām lielākajām ekonomikām pasaulē. 

Bet starptautisku rezonansi izraisīja Putina paziņojums, ka Krievija izstrādājusi bruņojumu, pret ko pārējās pasaules valstis ir bezspēcīgas. 

Viens no tiem esot zemūdens aparāts, pēc būtības torpēda, kas var nest kodolgalviņu un tikt izmantots pret lidmašīnu bāzeskuģiem un bāzēm piekrastē. Tiek runāts, ka šāda sistēmu Maskava centusies izstrādāt kopš padomju laikiem. Otrs – kodolgalviņu nestspējīga spārnotā raķete, kuras ātrums vairākas reizes pārsniedz skaņas ātrumu, kas ir ļoti manevrētspējīga, spēj nolidot lielus attālumus un galvenais - ir nepārtverama.

Tā ir Krievijas atbilde NATO un rietumvalstīm uz ASV pretraķešu aizsardzības sistēmu izvietošanu, it īpaši Eiropā, paziņoja Putins: "Mēs vairākkārt teicām mūsu amerikāņu un Eiropas partneriem, ka spersim nepieciešamos soļus, lai neitralizētu draudus, kas mums rodas saistībā ar ASV pretgaisa aizsardzības sistēmu globālo izvēršanu. Neviens ar mums pēc būtības negribēja runāt. Mūsos neviens neklausījās. Tad paklausieties tagad."

Tiek ziņots, ka ASV un Ķīna arī strādājot pie līdzīgām sistēmām. Vai Krievijai tādas šobrīd tiešām ir, nav skaidrs. Putina demonstrētajos video ar šiem ieročiem daļa bija datorgrafikas montāža.

Putina ikgadējo runu eksperti vērtē kā priekšvēlēšanu kampaņas izgājienu pirms 18.martā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, kurās viņam prognozē uzvaru.

Ja Krievijai šādi ieroči tiešām būtu, tas būtu liels notikums drošības kontekstā. Uz to norāda Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks Mārtiņš Hiršs. Viņš atgādina, ka ASV jau kopš 80.gadiem strādā pie pretraķešu sistēmām, un Savienoto Valstu spēja notriekt citu valstu starpkontinentālā raķetes izmaina stratēģisko līdzsvaru.

Putina paziņojumus Hiršs gan vērtē skeptiski: "ASV lielā mērā ir vienīgā valsts, kurai ir kaut kādas spējas notriekt pretinieku raķetes. Ja Krievija tiešām rada šādu ieroci, ko nevar notriekt, tas varētu atkal mainīt šo līdzsvaru par labu Krievijai, kurai šādas pretraķešu tehnoloģijas nav. Bet, vai tas ir kaut kas reāls, pašlaik ir pāragri spriest.

Visticamāk, tas ir priekšvēlēšanu kampaņas sauklis, kur Putins grib parādīt, ka Krievija ekonomiski attīstās, militāri bruņojas un viss ir ideāli. Tas ir tas, kas Putinam ir jāsaka.

Protams, viņam ir zināms satraukums pirms vēlēšanām, jo pirms iepriekšējām vēlēšanām, ja atceramies, bija diezgan plaši protesti pret Putinu."

Krievijas prezidenta vēlēšanas notiks 18.martā. Maz kurš šaubās par divas desmitgades pie varas bijušā Putina uzvaru. Vēl vēlēšanās piedalīsies septiņi citi kandidāti. Redzamākajam Krievijas opozicionāram Aleksejam Navaļnijam vēlēšanās piedalīties ir liegts. Navaļnijs aicinājis vēlēšanas boikotēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti