Provizoriskie rezultāti: Nīderlandē vēlēšanās uzvar premjera partija, populisms cieš sakāvi

Nīderlandes parlamenta vēlēšanās uzvaru guva pašreizējā premjerministra Marka Rutes liberāli konservatīvā Tautas partija brīvībai un demokrātijai (VVD), apsteidzot eiroskeptiķa Gērta Vildersa Brīvības partiju, kurai vēl neilgi pirms vēlēšanām prognozēja uzvaru, liecina rezultāti pēc 90% balsu saskaitīšanas.

Nīderlandes parlamenta vēlēšanas ir pirmās no izšķirīgajām šīgada vēlēšanām Eiropā, kur arvien lielāku popularitāti iegūst pretimigrantu, eiroskeptiķu un antielitāristu partijas.  

Saskaņā ar šiem rezultātiem VVD ieguvusi 33 no 150 parlamenta deputātu vietām. Tas gan ir par astoņām vietām mazāk, nekā iepriekšējās parlamenta vēlēšanās. 2012.gada vēlēšanas Rutes partija ieguva 41 vietu.

Otrajā vietā ierindojusies Vildersa vadītā galēji labējā Brīvības partija (PVV), kas izcīnījusi 20 mandātus, savu pārstāvniecību palielinot par piecām deputātu vietām.

Trešo vietu dala kristīgie demokrāti (CDA) un centriskā partija D66, kas katra ieguvusi pa 19 deputātu vietām, savu pārstāvniecību palielinot attiecīgi par sešām un septiņām vietām.

Arī Zaļo kreiso partijai klājies labi, tai izcīnot 14 mandātus. 

Tikmēr graujošu sakāvi cietusi Rutes līdzšinējās koalīcijas partnere kreisi centriskā Darba partija (PvdA), kas ieguvusi tikai deviņas deputātu vietas, kamēr iepriekšējās parlamenta vēlēšanās 2012.gadā tā izcīnīja 38 mandātus.

Vēlētāju aktivitāte pārsniegusi 80%, kas ir augstākais rādītājs pēdējo 30 gadu laikā, un eksperti uzskata, ka lielā vēlētāju aktivitāte nākusi par labu proeiropeiskajām un liberālajām partijām. 2012.gadā pie balsošanas urnām devās nepilni 75% balsstiesīgo vēlētāju.

Rute pateicās cilvēkiem, kas balsoja pret populismu, vēsta AFP. “Šis ir vakars, kad Nīderlande pēc “Brexit” un ASV vēlēšanām teica "stop!" nepareizajam populismam,” saviem atbalstītājiem sacīja Rute.  

Pozitīvi Nīderlandes parlamenta vēlēšanu rezultātus novērtēja daudzi ietekmīgi Eiropas politiķi.  Vācijas kanclere Angela Merkele apsveica Ruti ar uzvaru un  pauda cerību turpināt sadarbību. 

Arī Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers apsveica nīderlandiešu balsojumu “pret populismu”, pavēstīja viņa preses pārstāvji. Junkers apsveica Ruti ar uzvaru un balsojumu “par Eiropu, pret populismu".

Vilderss apsveica premjerministru ar uzvaru un pauda vēlmi darboties jaunajā valdībā. Tomēr eksperti šādu iespēju vērtē kā maz ticamu, jo valdošajām partijām nav pieņemamai asie pret imigrantiem vērstie izteikumi un populistiskie solījumi.

Pēc aptauju rezultātu paziņošanas Vilderss tviterī ierakstīja: “Paldies visiem, kas balsoja par PVV. Mēs ieguvām vietas parlamentā! Tā ir pirmā uzvara. Rute vēl mani redzēs”. 

Vilderss vēlēšanu kampaņā paziņoja, ka vēlas slēgt mošejas, aizliegt Korānu un panākt Nīderlandes izstāšanos no Eiropas Savienības.

Nīderlandes pilsoņiem bija jāizdara izvēle par kādu no 28 partijām, kas vēlas iekļūt parlamenta apakšpalātā, kurā ir 150 vietas.

Nīderlandes parlamentā parasti iekļūst daudzas partijas un neviena nespēj iegūt absolūto vairākumu, tāpēc jau vairāk nekā 100 adu garumā visas valdības veidoja koalīcijas. Pirms vēlēšanām visas partijas paziņoja, ka neveidos koalīciju ar Vildersu, norāda raidsabiedrība BBC.

 

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti