Provizoriskie rezultāti: Maskavas domē teju pusi vietu iegūs opozīcija, citos reģionos - atbalsts Putina kandidātiem

Maskavas domē 20 no 45 vietām ieguvuši tā dēvētās sistēmiskās opozīcijas pārstāvji, atsaucoties uz provizoriskajiem rezultātiem, vēsta portāls "Meduza". No tiem lielākā daļa -13 - ir Komunistiskās partijas pārstāvji. Pārējos Krievijas reģionos lielākajā daļā vietējās vēlēšanās uzvarējuši prezidenta Vladimiram Putinam un valdošajām aprindām lojālie kandidāti. 

ĪSUMĀ:

  • Maskavas domē 20 vietas sistēmiskās opozīcijas pārstāvjiem. No tām 13 - Komunistiskajai partijai.
  • "Vienotā Krievija" saglabā 25 vietas Maskavas domē.
  • Habarovskas pilsētas domē līderi - liberāldemokrāti.
  • Krievijas reģionu gubernatoru vēlēšanas bez pārsteigumiem.
  • Latvija nosoda  tā dēvēto Krimas un Sevastopoles likumdevēju institūciju vēlēšanas un uzskata tās par neleģitīmām.

Pa trim mandātiem Maskavas domē ieguva arī partijas "Taisnīgā Krievija" un "Jabloko". Vēl viena "Jabloko" pārstāve ir uzvarējusi savā apgabalā, izvirzot savu kandidatūru atsevišķi.

Pārējās 25 vietas domē ieņems deputāti no "Vienotās Krievijas", kuri šajās vēlēšanās arī savas kandidatūras virzīja patstāvīgi.

Provizoriskie rezultāti: Maskavas domē pusi vietu iegūs opozīcija, citos reģionos - atbalsts Putina kandidātiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šāds rezultāts ievērojami atšķiras no panākumiem pirms pieciem gadiem, kad "Vienotās Krievijas" un tai lojālās kustības "Mana Maskava" pārstāvji saņēma 38 no 45 vietām. Pie vēlēšanām nepielaistie demokrātiskās opozīcijas kandidāti to sauc par atbalstu viņu aicinājumam balsot gudri - izvēlēties kandidātus, kuriem bija vislielākās iespējas atņemt mandātus "Vienotās Krievijas" pārstāvjiem. 

Starp zaudētājiem Maskavas domes vēlēšanās ir "Vienotās Krievijas" Maskavas nodaļas vadītājs Andrejs Meteļskis. Lai arī šis zaudējums politiskajam spēkam esot ļoti smags, viņš darbību partijā turpināšot. Vietu zaudējusi arī Valērija Kasamara, pret kuru aktīvi aģitēja tikai dienu pirms vēlēšanām no aizturēšanas izolatora izlaistais Iļja Jašins. Par aicināšanu uz protestiem jau piecus administratīvos arestus izcietušais opozicionārs uzsvēra, ka viņam faktiski izdevies sakaut Kasamaru no cietuma kameras:

"Kā reģistrētā deputāta kandidāte es ļoti nožēloju, ka Iļja Jašins tik daudz laika pavadīja nebrīvē, ka mums nav bijis konkurētspējīgas vēlēšanu kampaņas. Es vēlētos, lai mums būtu konkurence starp programmām, bet rezultātā sanāca negatīvisma konkurence.

Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins pēc rezultātu publiskošanas paziņoja, ka šīs vēlēšanas bijušas pašas emocionālākās un konkurētspējīgākās pēdējo gadu laikā. Sobjaņins arī atzīmējis, ka dome tagad kļūs daudzkrāsaināka un tas noteikti tai nāks par labu.

Maskavas domes vēlēšanām bija pievērsta īpaša uzmanība, jo pilsētā opozīcija ilgstoši protestēja pret to, ka tiek liegta neatkarīgu kandidātu pieteikšanās vēlēšanās. Uz jauniem protestiem gan sistēmas opozīcija pagaidām neaicina. Savukārt prieku par kaut nelielu valdošās partijas pozīciju iedragāšanu joprojām aizēno bargie cietumsodi, kas par dalību šīs vasaras protesta akcijās piespriesti vairākiem aktīvistiem.

Kā uzsver neatkarīgie eksperti – protestu apspiešana un šīs vēlēšanas vēl atbalsosies ilgi:

"Rezultāti ir sliktāki, nekā vara gaidīja. Es domāju, ka notikušais būs ļoti spēcīgs trieciens tiem, kas gribēja attīstīt spēka scenāriju. Tam būs milzīga ietekme uz tālāko politisko situāciju un federālās elites savstarpējām attiecībām. Visas puses saprot, ka reālā cīņa ir par 2021. gadu - nākamajām Valsts domes vēlēšanām - un 2024. gadu - nākamajām prezidenta vēlēšanām. Galvenais mērķis nav tuvākajās dienās, bet tuvākajos gados," komentēja politologs Aleksandrs Kiņevs.

Krievijā ir tikai viens apgabals, kurā pārliecinošu uzvaru ir sasniegusi Krievijas Liberāldemokrātiskā partija. Habarovskas pilsētas domē turpmāk no 35 deputātu mandātiem 34 būs tieši šīs partijas pārstāvjiem. Līdzīga situācija ir arī Komsomoļskā pie Amūras, kur no 25 deputātu vietām liberāldemokrātiem turpmāk būs 24. Arī Habarovskas apgabala gubernators pārstāv tieši šo partiju.

Kopējos partijas "Vienotā Krievija" rezultātus apsveicis arī partijas līderis, premjerministrs Dmitrijs Medvedevs:

"Vienotā balsošanas diena ir pierādījusi, ka partija saglabā ļoti ievērojamas mūsu valsts iedzīvotāju daļas atbalstu. Mums šis atbalsts ir dārgs, un mums tas ir ārkārtīgi svarīgs. Tagad priekšā ir pats atbildīgākais posms - visiem jaunajiem un pārvēlētajiem cilvēkiem, kuri pārstāv mūsu partiju, ir jāķeras klāt pie priekšvēlēšanu solījumu izpildes. Tas ir pats grūtākais uzdevums, bet tieši tajā parādās mūsu raksturs."

Svētdien 16 Krievijas reģionos notika arī gubernatoru vēlēšanas, un visās ir uzvarējuši vai nu pašreizējie gubernatori, vai viņu pienākumu izpildītāji. Starp uzvarētājiem ir arī Sanktpēterburgas gubernators Aleksandrs Beglovs, kura uzvarā, iespējams, lomu spēlēja vairāku opozīcijas kandidātu lēmums atteikties no dalības vēlēšanās.

Gan Sanktpēterburgā, gan Maskavā, gan daudzos citos Krievijas reģionos vēlēšanu dienā saņemti simtiem ziņojumu par balsošanas noteikumu pārkāpumu. Tiek ziņots par balsu pirkšanu, vēlētāju karuseļiem, biļetenu masveida iemešanu urnās, biļetenu neatļautu aizvešanu bez saskaņošanas ar protokoliem, par novērotāju tiesību pārkāpumiem un vēršanos pret neatkarīgajiem novērotājiem. Centrālā vēlēšanu komisija gan ir paziņojusi, ka nopietnu pārkāpumu balsošanas gaitā nav bijis.

Vienlaikus Latvija stingri nosoda tā dēvēto Krimas un Sevastopoles likumdevēju institūciju vēlēšanas un uzskata tās par neleģitīmām.

"Latvijas Republika atbalsta Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību un konsekventi neatzīst Krievijas Federācijas īstenoto Krimas un Sevastopoles prettiesisko aneksiju. Atkārtoti uzsveram nepieciešamību starptautiskajai sabiedrībai ieguldīt maksimālas pūles starptautisko tiesību normu un valstu teritoriālās vienotības, un suverenitātes nodrošināšanā," norādīts Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt