Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Pusdiena 06.10.2016

Pusdiena

Dāsnie partiju ziedojumi Jūrmalā ļāvuši noturēt stabilu politisko pozīciju

ANO Drošības padome: Par nākamo ANO vadītāju kļūs Gutērrešs

Portugāles ekspremjers Gutērrešs nonācis pussoli līdz kļūšanai par ANO vadītāju

Portugālis Antonio Gutērrešs kļūs par nākamo Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāru. Pārliecinošs vairākums ANO Drošības padomes locekļu trešdien, 5.oktobrī, Ņujorkā atbalstīja viņa kandidatūru augstajam amatam. Līdz šim bieži apspriestā Austrumeiropas kandidāte, bulgāriete Kristalina Georgijeva balsojumā ir ieguvusi vien astoto vietu. Tādēļ viņa atgriežas darbā Eiropas Komisijā (EK).

Par Portugāles ekspremjeru Gutērrešu savas balsis atdeva 13 ANO Drošības padomes locekļi. Līdz ar to viņš kļuva par pārliecinošu favorītu, saņemot šajā kārtā gandrīz divas reizes vairāk balsu nekā kāds no viņa sāncenšiem.

Iznākot no slēgtās sēdes ANO Ņujorkas mītnē, pašreizējais Drošības padomes priekšsēdētājs, Krievijas vēstnieks Vitālijs Čurkins paziņoja, ka šis ir vēsturisks mirklis.

“Nākamā ģenerālsekretāra atlases process bija ļoti nozīmīgs, un es domāju, ka mēs pret to esam izturējušies ar lielu atbildību," sacīja Čurkins. "Mēs pateicamies visiem kandidātiem, kuri ir piedalījušies šajā kampaņā. Katrs no viņiem ir parādījis dziļu viedumu, izpratni un rūpes par pasaules nākotni. Tādēļ viņu dalība bija ārkārtīgi vērtīga un mēs vēlamies pateikties visiem šiem cilvēkiem. Tomēr pēc šīsdienas sestā balsojuma mums ir skaidrs favorīts. Viņa vārds ir Antonio Gutērrešs," pauda Krievijas vēstnieks ANO.

Ir sagaidāms, ka formāla Gutērreša apstiprināšana notiks jau ceturtdien un viņš nomainīs pašreizējo ANO ģenerālsekretāru Banu Kimunu nākamā gada 1. janvārī.

ASV vēstniece Drošības padomē Samanta Pauersa sacīja, ka starp valstīm ir valdījusi apbrīnojama vienprātība. Esot izvēlēts cilvēks, kura skatījums uz pasaules problēmu risināšanu šajā sarežģītajā posmā ir šķitis vispārliecinošākais.

Līdz aizvadītā gada decembrim Gutērrešs ir bijis ANO Bēgļu lietu aģentūras vadītājs. Esot šajā amatā, viņš ir vairākkārt kritizējis Eiropas valstu gauso rīcību Sīrijas bēgļu problēmu risināšanā. Gutērrešs ir labi pazīstams gan ar dažādiem pasaules līderiem, gan arī ar akūtām krīzēm, kas viņam jaunajā amatā būs jāpalīdz risināt.

Tiek uzskatīts, ka Gutērrešs varētu būt aktīvāks un redzamāks ANO ģenerālsekretārs nekā pašreizējais vadītājs, dienvidkorejietis Bans Kimuns.

Daži Ņujorkā tomēr bija sarūgtināti, ka redzamākā Austrumeiropas kandidāte, bulgāriete Kristalina Georgijeva nav spējusi iegūt šo amatu.

Publisku atbalstu viņai izteica arī Latvijas diplomāti, lai gan Latvija nav ANO Drošības padomes sastāvā.

Austrumeiropa ir vienīgais pasaules reģions, no kura līdz šim nav bijis ievēlēts neviens ANO ģenerālsekretārs. Tāpat daudzi uzskatīja, ka beidzot ir pienākusi kārta sievietei vadīt šo organizāciju. Tomēr Georgijeva ir formāli iesaistījusies kampaņā tikai pirms dažām dienām. Tādēļ viņa ir palikusi astotajā vietā starp 10 kandidātiem. Cita bulgāriete - UNESCO vadītāja Irina Bokova ir saņēmusi augstāko - ceturto rezultātu starp sieviešu kārtas kandidātēm.

Tikmēr prieku par Gutereša gaidāmo kļūšanu par ANO ģenerālsekretāru nav slēpis Portugāles premjers Antoniu Košta. "Kā portugālis es jūtu ļoti lielu lepnumu un kā pasaules pilsonis – prieku par šo rezultātu, jo pilnīgi viss liecina, ka viņš ir pareizais cilvēks pareizajā vietā," sacīja Košta. "Viņa lielais trumpis ir personiskās un profesionālās īpašības, milzīgā nacionālā un starptautiskā politiskā pieredze un plašās zināšanas par ANO struktūru," norādīja Košta.

Apmierinātība ir jūtama arī Eiropas Parlamentā (EP). "Mums ir prieks, ka noslēgumā tieši eiropiešu kandidāts šķita uzticams. Manuprāt, 13 no 15 dalībvalstīm un visas piecas pastāvīgās Drošības padomes valstis ar veto tiesībām piekrita," teica EP priekšsēdētājs Martins Šulcs.

"Tas ir stingrs signāls uzticībai nākamajam ANO ģenerālsekretāram Antoniu Gutērešam, kurš ne tikai ir ļoti kompetents vīrs un desmit gadus ir bijis ANO augstais komisārs bēgļu jautājumos,

bet arī guvis lielu pieredzi, risinot sarežģītus jautājumus un pie viena galda sēdinot cilvēkus ar savstarpēji pretrunīgu nostāju," norādīja Šulcs.

ANO bēgļu aģentūru Gutērešs vadījis pēdējos desmit gadus. Ja neparādīsies negaidīti šķēršļi, jaunais ANO ģenerālsekretārs amatā stāsies no nākamā gada, kad beigsies līdzšinējā ģenerālsekretāra – Dienvidkorejas diplomāta Bana Kimuna desmit gadu termiņš. Kimuns jau izteicies, ka Gutereša kandidatūra ir izcila.

Gaidāms, ka viņš pats savu karjeru turpinās dzimtajā Dienvidkorejā, kur viņu uzskata par favorītu nākamgad gaidāmajās Dienvidkorejas prezidenta vēlēšanās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt