Dienas ziņas

Lielvārdē grimušo kuģīti sola atjaunot

Dienas ziņas

Daugavpils dejotāji gatavojas Gaudeamus

Polija par ekonomiskām sankcijām pret Krieviju

Polijas uzņēmēji atturīgi par sankciju ieviešanu pret Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kamēr Eiropas politiķi turpina diskutēt par iespēju ieviest ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, ekonomisti lēš, kādus zaudējumus varētu piedzīvot pati Eiropa. Viena no lielākajām Eiropas ekonomikām – Polija, šajā jautājumā ir atturīga. Vairāki Polijas eksperti Latvijas Televīzijai norādīja, ka sankcijas pret Krieviju negatīvi iespaidos pašu ES ekonomiku.

Polijas ekonomika ir sestā lielākā ES, un lielākā Austrumeiropas valstu vidū. Pirms pieciem gadiem, kad ekonomiskā krīze skāra lielāko daļu pasaules, Polija bija vienīgā valsts ES, kurai lielā krīze pagāja secen. IKP pieaugums bija toreiz un ir arī tagad.

Poļi arī nesteidzas ieviest eiro, uzsverot, ka viņiem labi dzīvot arī ar nacionālu valūtu zlotu, un neoficiāli par eiro valūtas ieviešanas gadu Polijā tiek saukts 2020. gads.

„Polijas lielākais tirdzniecības tirgus ir Vācija. Tas ir liels tirgus un atrodas tepat blakus. Taču apjomīgs preču un pakalpojumu apgrozījums notiek arī starp Poliju un Krieviju. Gadā tie ir vairāki miljardi eiro,” saka Polijas Ekonomikas ministrijas Sadarbības departamenta direktors Mareks Korovajčiks.

Krievija ir Polijas piektais lielākais eksporta un otrs lielākais importa partneris. No Polijas uz Krieviju tiek vestas auto iekārtas, pārtika, sadzīves ķīmija. No Krievijas uz Poliju visvairāk importē degvielu un gāzi. Tieši tas, ka Polijas enerģētika daļēji ir atkarīga no Krievijas, Polijas ekspertiem liek secināts, ka gadījuma, ja ES ieviesīs ekonomiskas sankcijas pret Krieviju, cietīs arī pati Polija.

„Ekonomiskās sankcijas pret Krieviju noteikti iespaidos ilggadējo un veiksmīgo Polijas un Krievijas ekonomisko sadarbību. Pēdējos gados eksporta apjomi uz Krieviju auga visai dinamiski. Ir bažas, ka sankcijas pieaugumu iespaidos negatīvi. Tiks skartas visas valstis, kas ir pie Baltijas jūras. Domāju, sankcijas noteikti iespaidos lauksaimniecības jomu. Taču mēs ceram, ka ekonomisko sankciju nebūs un uzvarēs veselais saprāts,” saka Korovajčiks.

Polija jau ir pieredzējusi dažādākas – gan lielas, gan mazas sankcijas ar Krieviju. Pieredze rada – valsts ir spējīga pielāgoties un sameklēt jaunus tirgus. Taču tas prasa laiku.

Polijas tirdzniecības palātas prezidents Andžejs Arendarskis sarunā ar Latvijas televīziju uzsvēra – ja sankcijas būs – mēs izdzīvosim, taču būs grūti. „Pēdējo reizi, kad tika ievestas sankcijas, mēs palielinājām eksportu uz Baltkrieviju, tāpat palielinājām tirdzniecības apjomus ar tālajiem Austrumiem un Latīņamerikas valstīm. Tas ir iespējams arī tagad, ja sankcijas būs. Bet, protams, ir vajadzīgs laiks,” norāda Arendarskis.

Gatavojot šo sižetu, esam uzrunājuši vairākus Polijas uzņēmējus, kuriem patlaban ir bizness ar Krieviju. Neviens no uzrunātājiem nevēlējās sniegt interviju un veikt prognozes par to, kādi zaudējumi būs Polijai, ja ES ieviesis ekonomiskās sankcijas pret Krieviju. Uzņēmēji ir atturīgi, vien norādot, ka būs slikti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti