Polijas tiesneši aicina valdību pildīt Eiropas Savienības Tiesas spriedumu

Polijā gandrīz 100 Augstākās tiesas tiesnešu parakstījuši aicinājumu valdībai izpildīt Eiropas Savienības (ES) Tiesas spriedumus par izmaiņām tieslietu sistēmā. Pēc tiesnešu vārdiem, pašreizējā valdības rīcība ir pretrunā Polijas konstitucionālajai kārtībai.

Tieslietu ministrija gan līdz šim atteikusies pildīt ES Tiesas lēmumus, apgalvojot, ka Eiropas institūcijas pārkāpj savas kompetences robežu. Vienlaicīgi tiek solīts jau rudenī atsākt darbu pie tieslietu reformas ieviešanas dzīvē.

Runā pat par izstāšanos no Eiropas Savienības

Pirms divām nedēļām Eiropas Savienības Tiesa lēma, ka nozīmīga Polijas tieslietu sistēmas daļa, kas saistīta ar tiesnešu disciplināro palātu, neatbilst Eiropas Savienības likumiem. Vien dienu iepriekš tiesa bija pieprasījusi izbeigt šīs disciplinārās palātas darbību, pretējā gadījumā piedraudot ar finansiāliem sodiem.

Reaģējot uz notikušo, Polijas valdības preses pārstāvis Piotrs Millers paziņoja, ka ES Tiesa cenšas pārņemt savās rokās dalībvalstu kompetences tieslietu jautājumos, tādējādi pārsniedzot Eiropas Savienības līgumos noteiktās pilnvaras.

Vienlaikus Polijas Konstitucionālā tiesa nāca klajā arī ar savu spriedumu, paziņojot, ka jebkādi Eiropas Savienības Tiesas lēmumi pret Poliju neatbilst Polijas konstitūcijai.

Polijas valdības kritiķi šādu atkāpšanos no Eiropas Savienības juridiskajām normām jau sākuši dēvēt par “Polexit” jeb Polijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Polijai varētu uzlikt sodu

Polijas tiesneši aicina valdību pildīt Eiropas Savienības Tiesas spriedumu
00:00 / 02:24
Lejuplādēt

Šie spriedumi ir vēl vairāk pasliktinājuši jau tā nokaitētās attiecības starp Briseli un Varšavu. Taču arī Polijas juridiskajās aprindās netrūkst valdības kritiķu, kuri uzskata, ka atteikums pildīt Eiropas Savienības Tiesas spriedumus ir Eiropas Savienības likumu pārkāpums un tādējādi ir pretrunā ar Polijas konstitucionālo kārtību.

Šādu viedokli kopīgā paziņojumā parakstījuši 47 aktīvie un 45 pensionētie Augstākās tiesas tiesneši. Starp viņiem daudzi ir tā dēvētie vecie tiesneši, kuri ieņēma amatus pirms valdošās partijas “Likums un taisnīgums” uzsāktajām tieslietu sistēmas reformām. Paziņojuma parakstītāju vidū ir arī četri bijušie Augstākās tiesas priekšsēdētāji.

Eiropas Komisija ir pieprasījusi, lai Varšava līdz 16. augustam informētu par nepieciešamajiem pasākumiem, lai nodrošinātu Eiropas Savienības Tiesas sprieduma izpildi. Pretējā gadījumā tai jārēķinās ar soda naudu.

Valdība negrasās piekāpties

Kā ir paziņojis Polijas tieslietu ministra vietnieks Sebastians Kaleta, pašlaik netiek darīts nekas, lai apmierinātu Eiropas Savienības Tiesas vai Eiropas Komisijas cerības, jo Polija ir suverēna valsts un tā reformēs savu tieslietu sistēmu atbilstoši savai konstitūcijai un saviem vēlētājiem dotajiem solījumiem.

Vienlaikus Polijas valdība gan ir pieprasījusi, lai Eiropas Savienības Tiesa atceļ savas prasības un pakļaujas Polijas konstitucionālās tiesas spriedumam. Sebastians Kaleta arī uzsvēris, ka, viņaprāt, Polijas tieslietu reforma tā arī līdz galam nav īstenota, paužot cerību, ka pie šī jautājuma varēs atgriezties jau šī gada rudenī, jo vēlētāju prasības un gaidas esot ļoti augstas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt