Otrdienas vakarā pie parlamenta ēkas pulcējās vairāki simti protestētāju, lai paustu savu neapmierinātību. Tikmēr Polijas premjerministrs Donalds Tusks atstādinājis no amata ministra vietnieku attīstības un tehnoloģijas jautājumos par nepiedalīšanos toreiz notikušajā balsojumā. Valdības vadītājs neslēpj, ka tas ir sods par disciplīnas neievērošanu.
Viens no stingrākajiem abortu likumiem Eiropā
Polijā pašlaik ir viens no stingrākajiem abortu regulējumiem Eiropā. To panāca iepriekšējā konservatīvā Polijas valdība ar partiju "Likums un taisnīgums" priekšgalā. 2020. gadā pēc Konstitucionālā tribunāla sprieduma grūtniecības pārtraukšana tika gandrīz pilnībā aizliegta.
Gan toreiz, gan arī tagad šo tribunālu vada "Likumam un taisnīgumam" pietuvinātā Jūlija Pšilembska, tāpēc nav pamata uzskatīt, ka toreiz pieņemtais lēmums nebūtu politiski motivēts.
Polijā aborts pašlaik ir atļauts vienīgi izvarošanas vai incesta gadījumā, kā arī gadījumos, ja grūtniecība apdraud sievietes dzīvību.
Taču pat augļa nopietnas pataloģijas gadījumos grūtniecības pārtraukšana nav atļauta. Aborts pats par sevi netiek sodīts, taču palīdzība tā izdarīšanā vai atbalstīšana tiek atzīta par kriminālsodāmu nodarījumu, par ko draud trīs gadu cietumsods.
Abortu politikas liberalizācija bija viens no svarīgākajiem jautājumiem pagājušā gada vēlēšanu kampaņā un mobilizēja vēlētājus doties uz vēlēšanu iecirkņiem.
Likumprojekts paredzēja dekriminalizēt palīdzību aborta veikšanā
Parlamenta vairākuma atbalstu neguvušais likumprojekts ietvertu grozījumus Kriminālkodeksā, ar ko tiktu dekriminalizēta palīdzība aborta veikšanā un grūtniecības pārtraukšanā līdz 12. nedēļai.
Likumprojekts būtu palīdzējis aktīvistiem, kuri sievietēm, kas vēlas pārtraukt grūtniecību, piegādā citās valstīs iegādātas tabletes zāļu ierosinātam abortam, un citiem, tajā skaitā laulātajiem vai partneriem, kas atbalstījuši sievietes nevēlamas grūtniecības pārtraukšanā.
Likumprojekts tika noraidīts ar 215 balsīm par un 218 balsīm pret.
Šis likumprojekts ir pirmais no četriem dokumentiem, kas rosinātu veikt grozījumus esošajos tiesību aktos. Divi pārējie likumprojekti rosinātu legalizēt abortu veikšanu pēc pieprasījuma. Tie tagad atrodas izskatīšanā atbildīgajā parlamenta komisijā.
Protestētāji saniknoti par politiķu neizlēmību
Otrdien notikušie protesti aizritēja lielākoties mierīgi, izskanēja gan arī pārmetumi starp protestētājiem un abortu legalizācijas pretniekiem. Dusmas tika raidītas arī to politiķu virzienā, kas neatbalstīja šo likumprojektu.
Protestētāji pauda neapmierinātību ar balsojuma iznākumu un to, kuras partijas iestājās pret šī likumprojekta atbalstīšanu. Protestētājus vienoja atbalsts abortu legalizēšanai, bet katrai un katram – protestētāju vidū bija arī vīrieši – ir savi pamatojumi tam. Protestētāji ir vīlušies, ka Tuska valdība nav spējusi pildīt savus solījumus.
Protestētāju pārmetumi cita starpā ir veltīti koalīcijā ietilpstošajai Polijas Tautas partijai, kura toreiz notikušajā balsojumā balsoja pret, gluži kā šobrīd opozīcijā esošie labējie spēki.
Tās līderis, aizsardzības ministrs Vladislavs Kosiņaks-Kamišs trešdien intervijā Polijas Televīzijai skaidroja, ka viņa partija iestājas par sieviešu tiesībām un uzsvēra, ka partijai ir savs plāns.
Pieļauj iespēju rīkot referendumu
"Polijas Tautas partijā visai mūsu kopienai ir skaidrs redzējums, par ko visi zināja pirms vēlēšanām. Mēs esam par sieviešu drošību, par to principu atjaunošanu, kādi bija pirms [Konstitucionālā] tribunāla lēmuma, jeb par vienīgo iespējamo likumprojektu, kuram ir izredzes tikt apstiprinātam Seimā un ko manā ieskatā var parakstīt prezidents. Tas ir ļoti pragmatiski. Mēs iesniedzām savu likumprojektu. Esmu pārsteigts, ka to kā pirmo nevirzīja uz balsošanu. Žēl, ka šī komisija to nevirzīja uz balsošanu, jo tā ir atbilde uz tiem protestiem, kas izcēlās pēc Konstitucionālā tribunāla veiktajām izmaiņām."
Kosiņaks-Kamišs arī pauda viedokli, ka šobrīd ir situācija, kurā politiķi nav spējīgi vienoties par šo jautājumu, tāpēc to vajadzētu virzīt tautas nobalsošanā.
Polijas premjers Tusks no savas puses ir atzinis, ka šobrīd Seimā vairākums deputātu iestājas pret abortu liberalizāciju.
Tusks, kurš ir valdošās "Pilsoniskās koalīcijas" līderis, teicis, ka mēģinās runāt ar Polijas Tautas partiju, lai virzītu izskatīšanai Polijas parlamentā mērenāku likumprojekta redakciju.