Dienas ziņas

Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa

Dienas ziņas

Bibliotēkas darbu turpina ar grāmatu pakomātiem

Polijai piespriež miljonu eiro lielu sodanaudu dienā

Polijai piespriež miljonu eiro dienā lielu sodanaudu par Briseles prasību ignorēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Polijai būs jāmaksā vienu miljonu eiro liela sodanauda dienā, jo tā nav ņēmusi vērā Eiropas Savienības prasības atcelt daļu no pretrunīgi vērtētajām tieslietu sistēmas reformām. Šādu lēmumu trešdien pieņēma Eiropas Savienības Tiesa (EST).

Miljons eiro dienā ir augstākā soda nauda, kāda jebkad ir piespriesta kādai no Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Šī soda nauda jāmaksā no pirmās dienas, kad saņemts lēmums par spriedumu, līdz brīdim, kamēr tiek izpildītas tiesas spriedumā paredzētās saistības. Ja tas netiek izdarīts, soda nauda jāturpina maksāt līdz brīdim, kamēr tiesa nav nākusi klajā ar galējo spriedumu šajā lietā.

EST aizstāv Eiropas vērtības

Polija nosodījusi EST lēmumu kā “šantāžu”. Paredzams, ka tādēļ vēl vairāk saasināsies Varšavas un Briseles nesaskaņas.

Politiskais saspīlējums starp abām pusēm turpinās jau vairākus gadus, un pēdējā laikā arvien aktīvāk notiek diskusijas par tieslietu reformu Polijā un tiesiskuma ievērošanu kā tādu. EST šī gada jūlijā nāca klajā ar spriedumu, kurā tika pieprasīts likvidēt pretrunīgi vērtēto Polijas Augstākās tiesas Disciplināro palātu.

No Eiropas puses izskan pārliecība, ka šīs palātas mērķis ir iebiedēt un uzraudzīt tiesnešus, lai panāktu viņu darbību atbilstoši valdošās partijas un valdības uzstādījumiem. Tiesas jūlija spriedumā bija norādīts, ka šī palāta negarantē objektivitāti. Lai arī Polijas premjers Mateušs Moraveckis solījis šīs disciplinārpalātas darbību apturēt, tas joprojām nav izdarīts.

Paziņojot savu spriedumu, EST norāda, ka piemērotā soda nauda – miljons eiro dienā – ir nepieciešama, lai izvairītos no nopietna un nelabojama kaitējuma Eiropas Savienības juridiskajai kārtībai un vērtībām, uz kurām ir būvēta Eiropas Savienība. Īpaši tas attiecināms uz tiesiskuma aspektu.

"Uzurpācija un šantāža"

Saskaņā ar spriedumu nauda jāmaksā Eiropas Komisijai, kas septembrī lūdza piemērot sodanaudu Polijai par EST iepriekšējo lēmumu ignorēšanu.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par Eiropas Savienības Tiesas spriedumu
00:00 / 03:29
Lejuplādēt

Polijas tieslietu ministra vietnieks Sebastians Kaleta piespriesto sodanaudu nosaucis par “uzurpāciju un šantāžu”.

Līdzīgu viedokli trešdien intervijā Latvijas Radio pauda arī Polijas ārlietu ministra vietnieks Pāvels Jablonskis, kurš izteicies, ka tiesiskuma principus turpina pārkāpt pati Eiropas Savienība.

"Eiropas Savienība ir starptautiska organizācija, kas pēdējos 30, 40 gadus vai pat ilgāk ir dažādos veidos mēģinājusi paplašināt savu kompetenci ārpus tām robežām, kas ir noteiktas Eiropas līgumos," uzskata Jablonskis.

"Īpaši satraucoši ir tas, ka pēdējā laikā tas notiek ar Eiropas Savienības Tiesas spriedumu palīdzību. Šie spriedumi izteikti pārkāpj stingri novilktās līnijas, kas atrodamas Eiropas līgumos. Ir jābūt kādam brīdim, kad tas beigsies. Pretējā gadījumā Eiropas Savienība pārtrauks būt starptautiska organizācija, kļūstot par centralizētu supervalsti."

Aicina neizturēties pret Eiropas Savienību kā "bankomātu"

Arī Lodzas Universitātes profesors Pžemislavs Žuravskis vel Grajevskis intervijā "Polijas Radio 24" norādījis, ka Eiropas Savienības Tiesa ir uzurpējusi varu un šāds spriedums būtu jāignorē.

"Šis ir rakstura un psiholoģiskās noturības pārbaudījums. Eiropas Savienības institūcijas nav spējīgas savas pilnvaras izplatīt likumīgā ceļā, proti, līgumu ietvaros. Tā kā šāds lēmums, visticamāk, no pilsoņu puses netiktu pieņemts, tiek izmantots "Fait accompli" princips, proti, spriedums tiek padarīts par neapstrīdamu. Tā kā Polija ir vidēja izmēra valsts, pret to noteikti var izturēties atšķirīgi, nekā, piemēram, pret Vāciju."

Beļģijas premjers Aleksandrs De Kro brīdina Poliju neizturēties pret Eiropas Savienību kā pret “bankomātu” savas ekonomiskās labklājības celšanai, vienlaikus neievērojot kopienas tiesiskuma principus.

“Tiem, kuri sniedz musinošas intervijas un uzskata par nepieciešamu “Financial Times” izsludināt jaunu pasaules karus, – jūs spēlējat bīstamu spēli, jūs spēlējaties ar uguni, karojot ar Eiropas kolēģiem iekšpolitisku apsvērumu dēļ,” brīdina De Kro.

“Lielākā daļa dalībvalstu – no Baltijas līdz Portugālei – piekrīt, ka mūsu savienība ir vērtību savienība, nevis naudas bankomāts. Nevar kabatā sabāzt visu naudu, bet atteikties no vērtībām.”

Polija atsakās maksāt sodu

Polijas premjers Mateušs Moraveckis šonedēļ intervijā laikrakstam “Financial Times” apsūdzēja Eiropas Savienību par draudēšanu ar “trešo pasaules karu”, jo tā pieprasa Polijai ievērot tiesu neatkarību un bloka tiesību aktu pārākumu, kā arī pārmeta Eiropas Savienībai, ka tā tur ieroci pie Polijas galvas, pieprasot atcelt tieslietu reformas.

Domājams, situāciju sarunās Elizejas pilī trešdien apspriež arī Francijas un Polijas prezidenti. Varšavas un Briseles domstarpības par Varšavas īstenotajām tieslietu reformām Eiropas Savienības ieskatā apdraud demokrātiskās brīvības, bet Polija uzstāj, ka tās nepieciešamas korupcijas izskaušanai.

Šī nav pirmā soda nauda, ko EST uzlikusi Polijai. Iepriekš par atteikšanos slēgt Turovas ogļu šahtu Varšavai tika piespriesta 500 000 eiro dienā liela soda nauda. Arī šo summu Varšava ir atteikusies maksāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti