Polijā protesti pret tieslietu reformu

Polijā svētdien, 16. jūlijā, notiek protesta akcijas, kas vērstas pret konservatīvās valdības iecerētajām tieslietu reformām. Protestētāji uzskata, ka valdība cenšas pakļaut savai kontrolei tiesu varu, kas apdraud Polijas demokrātiju.

Polijā protesti pret tieslietu reformuIna Strazdiņa
  Protestu organizēšana notikusi caur sociālajiem tīkliem, izmantojot tēmturi "jūlija apvērsums". Šādus vārdus neapmierinātie poļi velta parlamentā apstiprinātam likumam, kas ļauj tieslietu ministram atlaist tiesnešus un iecelt jaunus, nekonsultējoties ar tieslietu aprindām.

  Tieslietu ministrs jauno likumu ir aizstāvējis, uzsverot, ka līdzšinējā tiesnešu iecelšanas kārtība nav demokrātiska un tieslietu sistēmā valda korupcija. Izskanējušas arī bažas, ka likums pieņemts, lai mainītu tiesnešu sastāvu Polijas konstitucionālajā tiesā.

  Aculiecinieku publicētie fotoattēli un video liecības interneta sociālajos medijos liecina, ka cilvēki ar plakātiem un karogiem rokās ir pulcējušies iepretim parlamentam, un protesta akcijas notiek vairākās Polijas lielākajās pilsētās. Valdības pārstāvji ir izteikušies, ka tas izskatās pēc puča.

  Parlaments pēc balsojuma ir devies vasaras atvaļinājumā, taču protestētāji cer, ka viņu balsi joprojām sadzirdēs.

  Par šiem Polijas varas lēmumiem bažas izteicis arī Eiropas Cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks, norādot, ka šie likumprojekti nopietni apdraud tiesu neatkarību. Skaļi to kritizēja arī Eiropas Parlamenta lielākās frakcijas Eiropas Tautas Partijas līderis Manfrēds Vēbers.

  Norisēm Polijā rūpīgi Briseles institūcijās, kur ik pa laikam ir izskanējusi kritika par vairākiem Polijas valdības soļiem, kas ir uz slidenas demokrātijas robežas. Taču Eiropas Komisija par pēdējiem notikumiem ir izvairīga, sakot, ka komentāru varētu sniegt vēlāk.

  Jau ziņots, ka Polijas parlaments ir atbalstījis jaunu likumprojektu, kas atļaus premjerministram un tieslietu ministram iecelt tiesnešus bez konsultēšanās ar tieslietu aprindām. Lai pārmaiņas stātos spēkā, tās vēl jāapstiprina prezidentam Andžejam Dudam. Taču, ņemot vērā to, ka viņš tika ievēlēts no valdošās “Likums un taisnīgums” partijas, prezidents, visticamāk, likumam neliks šķēršļus.

  Šonedēļ parlamenta balsojumam nodots arī likumprojekts, kas dod tiesības tieslietu ministram vienpersoniski atcelt Augstākās tiesas tiesnešus un viņu vietā ielikt citus.

  Opozīcijas partijas un cilvēktiesību aizstāvju nevalstiskās organizācijas norāda, ka tas apdraudēs tiesu neatkarību.

  Saistītie raksti
  1 komentārs
  Anonīms lietotājs 17722
  Tiesnešu mafija ir satraukusies. Kā te lai neprotestē?
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti