Polijā pieņem tiesu varu kontrolējošu likumu

Polijas parlaments ir atbalstījis jaunu likumprojektu, kas atļaus premjerministram un tieslietu ministram iecelt tiesnešus bez konsultēšanās ar tieslietu aprindām. Lai likumprojekts pilnībā stātos spēkā, tam ir vajadzīgs prezidenta atbalsts. Opozīcijas partijas un cilvēktiesību aizstāvju nevalstiskās organizācijas (NVO) norāda, ka tas apdraudēs tiesu neatkarību.

Polijā pieņem tiesu varu kontrolējošu likumuIna Strazdiņa
Reformu kritiķi norāda, ka tādējādi tiek apdraudēta Polijas tieslietu sistēmas neatkarība. Savukārt konservatīvie deputāti skaidro, ka reformas esot nepieciešamas, jo pašlaik tieslietu sistēma esot korumpēta un netiek pietiekami kontrolēta.

"Te ir vajadzīgs demokrātijas skābeklis," iepriekš skaidrojis tieslietu ministrs Zbigņves Žobro, sakot - veids, kā tiesneši līdz šim apstiprināti amatos, ir bijis nedemokrātisks un balstīts uz iekšējām saiknēm un izdevīgumu.

Lai pārmaiņas stātos spēkā, tās vēl jāapstiprina prezidentam Andžejam Dudam. Taču, ņemot vērā to, ka viņš tika ievēlēts no valdošās “Likums un Taisnīgums” partijas, prezidents, visticamāk, likumam neliks šķēršļus.

Šonedēļ parlamenta balsojumam nodots arī likumprojekts, kas dod tiesības tieslietu ministram vienpersoniski atcelt Augstākās tiesas tiesnešus un viņu vietā ielikt citus.

Opozīcijas partijas un cilvēktiesību aizstāvju NVO norāda, ka tas apdraudēs tiesu neatkarību un dos lielākas pilnvaras valdošajai partijai "Likums un taisnīgums" izrīkot un ietekmēt tiesnešus, un tādēļ gatavojas demonstrācijām, kuras plāno svētdien, 16.jūlijā.

Tie būs kārtējie protesti, jo plašu sabiedrības neapmierinātību Polijas valdošās partijas lēmumi ir raisījusi visus pēdējos divus varas gadus.

Par mēģinājumiem ietekmēt tiesu varu konservatīvie spēki asi kritizēti gan pašmājās no opozīcijas puses, gan ES līmenī.

Par šiem Polijas varas lēmumiem bažas izteicis arī Eiropas Cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks, norādot, ka šie likumprojekti nopietni apdraud tiesu neatkarību.

Eiropas Parlamenta lielākās frakcijas – Tautas partiju grupas – līderis Manfreds Vēbers uzsvēris, ka Polijas valdošie spēki ar jauno likumu pieliek punktu likuma varai Polijā un pamet uz demokrātiskām vērtībām balstīto ES valstu kopienu.

Kā norāda raidorganizācija "DW", Polijas parlamenta balsojums ir šokējis pat kaislīgākos partijas "Likums un Taisnīgums" atbalstītājus, jo daudzi tiesas uzskata par neaizskaramām institūcijām.

Turklāt parlaments ir balsojis ļoti agrā rītausmā un pirms došanās vasaras brīvdienās, kas nozīmē, ka arī plašākas sabiedrības debates izpaliks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti