Pētījums: Krievija slepeni mēģina iegūt ietekmi Austrumeiropā; viens no vājajiem punktiem ir Latvija

Krievija izvērsusi kampaņu slepenas ekonomiskās un politiskās ietekmes iegūšanai piecās Austrumeiropas valstīs, cenšoties diskreditēt liberālās demokrātijas modeli un vājināt transatlantiskās saites, secinājuši ceturtdien publiskota pētījuma autori.

Pētījumā, kuru veicis Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs (CSIS) sadarbībā ar Sofijā bāzēto Demokrātijas pētījumu centru (CSD), teikts, ka Maskava nolūkā pakļaut savai kontrolei Bulgārijas, Latvijas, Serbijas, Slovākijas un Ungārijas valdības kooptējusi Krievijai simpatizējošus politiķus, cenšas iegūt dominējošas pozīcijas enerģētikas tirgū un citos ekonomikas sektoros, kā arī grauj pretkorupcijas sistēmu.

"Zināmās valstīs Krievijas ietekme kļuvusi tik visaptveroša un endēmiska, ka tas apdraud nacionālo stabilitāti, kā arī valsts rietumniecisko orientāciju un eiroatlantisko stabilitāti," pēc 16 mēnešus ilga darba secinājuši pētījuma "The Kremlin Playbook: Understanding Russian Influence in Eastern and Central Europe" ("Kremļa stratēģijas rokasgrāmata: Izpratne par Krievijas ietekmi Austrumeiropā un Centrāleiropā") autori.

ASV valsts departamenta amatpersonas atzinušas, ka pētījumā konstatētais sakrīt ar viņu konstatēto Krievijas ietekmi Austrumeiropā.

"Krievi ir iesaistīti ilgstošā kampaņā, lai atgūtu to, ko Putins uzskata par viņu likumīgo buferzonu Austrumeiropā, nolūkā graut ne tikai NATO un ES, bet arī abu institūciju demokrātiskos pamatus," aģentūrai "Reuters" norādīja kāda Valsts departamenta amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, jo Baltais nams devis rīkojumu publiski neizteikties par Maskavas naidīgajām aktivitātēm.

Amatpersona norādīja, ka starp tādām aktivitātēm minama kukuļošana, propaganda, dezinformācija, "reizēm" arī Kremļa kritiķu slepkavības gan pašā Krievijā, gan ārvalstīs un tagad arī hakeru darbība internetā, cenšoties vājināt Maskavas oponentus un Rietumu institūcijas.

Pētījumā uzskaitītas arī dažādas Krievijas pielietotās metodes, sākot ar tādiem "megadarījumiem" kā divu 12,2 miljardus eiro vērtu kodolreaktoru būvniecība Ungārijā un beidzot ar prokrieviski noskaņota uzņēmēja atbalstīšanu, lai viņš, nokļūstot kādā politiskā amatā, kalpotu Maskavas interesēm.

Piemēram, Bulgārijā Krievijas ekonomiskā klātbūtne ir tik liela, ka laikā no 2005. līdz 2014.gadam tā bija mērojama ar 22% no valsts kopējā iekšzemes kopprodukta (IKP). Tas rada lielu "Krievijas ietekmētas valsts sagrābšanas" risku, norāda pētījuma autori.

Bijusī ASV amatpersona un pētnieku grupas vadītāja Hītera Konlija intervijā "Reuters" norādīja, ka pētījuma mērķis ir parādīt problēmas, kurām līdz šim gan ASV, gan Eiropas politiķi nav pievērsuši pietiekamu uzmanību.

"Pirmais solis ir atzīt, ka tas notiek," uzsvēra Konlija. "Te uz likmes likta mūsu identitāte un mūsu demokrātijas funkcionēšana."

Pētījuma autori ieteikuši virkni pasākumu Krievijas ietekmes izskaušanai, tostarp pievērst lielāku uzmanību nelikumīgām naudas plūsmām un pārskatīt ASV palīdzības programmas, lielāku vērību pievēršot labas pārvaldības nostiprināšanai un cīņai pret Kremļa ietekmi.

 

9 komentāri
Nu re
Latvijas šarikovi stāvēja garās rindā, lai nobalsotu par Putinu, pat Krievijā tā nebija. Maskavieši un Pēterburgieši vispār negāja balsot-gudrāki.
Latviets
Visu laiku jau bija skaidrs, ka Latvija ir uz kremļa tēmekļa. Tam nav sakara ar igauņu gudrību vai lietuviešu nacionālismu vai ko citu, bet tikai ar Latvijas ģeogrāfisko atrašanos Baltijas valstu vidū un transporta infrastruktūru. Paskatieties kartē kur ved taisnākais ceļš no Maskavas uz rietumiem. Paldies dievam plāniņš izveidot ZZS, Sudrabas un Saskaņas partiju vairākuma valdību izgāzās, jo Sudrabas partija galīgi izgāzās vēlēšanās.
beka
Latvietis kā jau tipiskais latvietis - grib pārliecināt sevi un citus, ka pie vainas ir tikai un vienīgi ģeogrāfija. Igauņiem ir mugurkauls, leišiem ir viņu lepnums. Mēs biežāk izvēlamies pastāvēt maliņā, ievēlam bijušos komunistus par ministriem un prezidentiem, ņemam/dodam kukulīšus. Tur, protams, vainīga tikai ģeogrāfija!
Utainim cēli mērķi.
Utainim cēli mērķi!
Sarma
īpaši jauns jau tas nekas nav. Latvija IR viens no vājākajiem posmiem. Viens tāds ar savu varzu mums te jau nez cik gadus savu darbību saskaņo ar kremļa čekistiem. Un ne tikai. Igauņi ar savu stingro nostāju - tostarp arī ikdienā -panākuši pavisam citu situāciju. Nelikumīgās naudas plūsmas turpinās un nu jau bez liekas kautrības. Nužen ofšor v Latvii, zvoņite... Tik vienkārši. Un turpināsim atdot uzņēmumus krieviem, tā mēs tālu tiksim. Tikmēr mežos okupantu un imigrantu jau kuras paaudzes pēcteči spēlē kariņu.
JAUTAJUMS
KĀPĒC ASV PALĪDZ LATVIJAI AIZSTĀVĒT SAVU NEATKARĪBU PRET KREMĻA REŽĪMU??? KĀPĒC ASV TRAUCĒ PUTINAM IZNĪCINĀT LATVIJAS NEATKARĪBU????????????????
JAUTAJUMS
UN KO GRIB ASV SVEŠOS KONTINENTOS????????????????
Nu re
Laikam jau ASV svešos kontinentos grib uzdod utainim pa zobiem.
HA
No kura laika kontinenti pieder.........taviem dārgajiem Maskavijas gobliniem ?? Krievijatagad noteiks, kam ar ko jādraudzējas? Vatņikiem nepatīk, ka Latvijai ir spēcīgi sabiedrotie:)))
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti