Pasaulē arvien plašāk tiek izmantota Covid-19 vakcīnu trešā deva

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arvien vairāk valstu atļauj atsevišķām sabiedrības grupām saņemt trešo vakcīnas devu pret Covid-19. Šādu lēmumu pieņēmušas arī Amerikas Savienotās Valstis, kur trešo devu varēs saņemt cilvēki ar īpaši novājinātu imūnsistēmu.

Tikmēr eksperti prognozē, ka nākotnē trešo vakcīnas devu nestā peļņa varētu būt tikpat liela, cik ik gadu tiek nopelnīts ar gripas vakcīnām.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par Covid-19 vakcīnu trešo devu
00:00 / 02:22
Lejuplādēt

Jau vairākus mēnešus farmācijas kompānijas “Pfizer” un ”Moderna” uzstāj uz to, ka sākotnēji ar koronavīrusa vakcīnām iegūtā imunitāte pakāpeniski mazinās un iedzīvotājiem būtu nepieciešama trešā vakcīnas deva, lai antivielu apjomu palielinātu.

Līdz šim ASV Federālā Zāļu aģentūra norādīja, ka vakcīnas saņēmējiem nav nepieciešamības pēc trešās devas, it īpaši gados jauniem cilvēkiem.

Arī Pasaules Veselības organizācija aicināja atturēties no trešās devas lietošanas, taču citu iemeslu dēļ – nebūtu taisnīgi dažās bagātākajās valstīs izmantot jau trešo devu, kamēr simtiem miljonu cilvēku vispār nav saņēmuši iespēju tikt pie pirmās potes.

Tagad ASV zāļu aģentūra ir mainījusi iepriekš izstrādātos noteikumus un atļauj trešo vakcīnas devu vakcinēt personām, kurām ir īpaši novājināta imūnsistēma, piemēram, pēc orgānu transplantācijas. Eksperti uzskata, ka šāda pacientu grupa ir salīdzinoši maza – mazāk nekā trīs procenti no ASV pieaugušajiem.

Tikmēr Izraēlas varas iestādes ir izlēmušas, ka turpmāk uz trešo vakcīnu varēs pretendēt pacienti jau no 50 gadu vecuma. Iepriekš šāda iespēja bija tikai personām, kas vecākas par 60 gadiem.

Strauji izplatoties vīrusa delta variantam, trešo vakcīnas devu paredzēts piešķirt arī veselības aprūpes darbiniekiem, kā arī cietumniekiem un cietumu uzraugiem. Lai arī pēc veiksmīgas vakcinācijas kampaņas Izraēlā inficēšanās gadījumu skaitu izdevās samazināt no aptuveni 10 000 dienā līdz vien dažiem gadījumiem, līdz ar delta varianta izplatību šis skaitlis atkal ir uzkāpis gandrīz līdz 6000 dienā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

ASV un Izraēla nav vienīgās valstis, kur gados veciem pacientiem un cilvēkiem ar vāju imūnsistēmu jau tiek nodrošināta vakcīnas trešā deva – tāpat ir rīkojušās arī Vācija un Čīle.

Analītiķi un veselības industrijas investori ir aprēķinājuši, ka ar vakcīnas trešo devu farmācijas kompānijas “Pfizer” un “Moderna” daudzus turpmākos gadus pelnīs miljardiem dolāru.

Ļoti iespējams, ka Covid-19 vakcīnu nestā peļņa drīz varētu pielīdzināties ikgadējiem gripas vakcīnu tirdzniecības apjomiem, kas sasniedz aptuveni sešus miljardus dolāru gadā, vai pat to pārsniegt.

Tas gan būtu ar nosacījumu, ka vakcīnu tirgū neienāk kāds tikpat spēcīgs konkurents. Turklāt pagaidām arī vēl nav skaidru datu par to, vai trešā vakcīnas deva tomēr būs vajadzīga, kam tā būs vajadzīga un vai atkārtotā vakcinācija būs jāveic regulāri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti