«Re:Check» pēta: Kāpēc vairākās valstīs daļai iedzīvotāju iesaka Covid-19 vakcīnas trešo devu?

Sociālā tīkla vietnē “Facebook” populārs kļuvis video, kurā apgalvots, ka Latvijai ir saistības izmantot visas iepirktās vakcīnas pret Covid-19, tāpēc sākas runas par trešo devu. Pētnieciskās žurnālistikas “Re:Baltica” faktu pārbaudes projektā “Re:Check” guva apliecinājumu, ka Latvijai nav nedz šādu saistību, nedz arī sāk trešo devu potēšanu.

“Re:Check” pēta: Nirnbergas kodekss un Covid-19 vakcināciju; vakcīnas trešā deva
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvija tāpat kā citas Eiropas Savienības dalībvalstis gan iekšējos, gan ārējos finanšu tirgos ir aizņēmusies vairākus miljardus eiro Covid-19 seku mazināšanai un cietušo nozaru atbalstam. Taču aizņēmuma līgumiem nav saistības ar vakcinācijas aptveri vai iepirkto un izmatoto vakcīnu pret Covid-19 skaitu.

Latvijā par vakcīnu iepirkumiem ar to ražotājiem vienojas Nacionālais veselības dienests (NVD). "Nē, Latvijai nav noslēgti nekādi līgumi vai saistības, ka būtu jāiztērē noteikts vakcīnu skaits, lai sasniegtu kādu noteiktu vakcīnas aptveri. Līdz ar to vienīgais uzdevums, kas mūsu valstij ir būtisks, ir sasniegt maksimālo drošību, sasniedzot maksimālo aptveri, bet, protams, ne saistībā ar kādām līgumattiecībām,” sacīja NVD pārstāve Inga Vasiļjeva.

Vasiļjeva arī atgādināja, ka uzkrātās “AstraZeneca” vakcīnas, mazinoties pieprasījumam, valdība nolēmusi ziedot citām valstīm, kur vakcīnu trūkst.

Kāpēc tiek runāts par trešo devu? Dažās valstīs secināts, ka veciem cilvēkiem un pacientiem, kam ļoti vāja imunitāte ir noteiktu zāļu lietošanas dēļ, pēc pilna vakcinācijas kursa varētu vajadzēt vēl trešo poti. Lielbritānija pat apsver līdz ziemai to piedāvāt visiem, kas vecāki par 50 gadiem.

Taču vienprātības nav, jo pagaidām trūkst datu, kas pierādītu šādu nepieciešamību. Uz to LTV raidījumā “Panorāma” norādīja arī Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis: “Pastāv diskusija par pacientu grupām, kurām varētu būt dodama trešā deva, piemēram, orgānu transplantu pacienti, imūnsupresētie. Varbūt arī gados ļoti veci cilvēki. Bet šī diskusija joprojām ir diskusijas līmenī.”

Latvijā pašlaik trešo devu neiesaka, jo ar divām sasniegtā aizsardzība ir pietiekama arī pret vīrusa variantiem. Dumpis skaidroja, ka par trešo devu varētu domāt, ja vakcinētie sāks nonākt slimnīcās.

Vienlaikus jāatgādina, ka cilvēkiem, kas Covid-19 iepriekš jau pārslimojuši, tagad tiek ieteiktas nevis abas vakcīnas devas, bet tikai viena. Ar tās sniegto aizsardzību pietiek.

Pašlaik Latvijai ir uzkrāts ap 700 tūkstošiem vakcīnu pret Covid-19. Vienlaikus valdībā ir nolemts iegādāties papildu vakcīnas revakcinācijai turpmākajiem diviem gadiem. Vakcīnu sniegtā aizsardzība ar laiku mazinās, un mediķi pieļauj, ka pret Covid-19 tāpat kā pret gripu būs jāvakcinējas katru gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt