Pasakaino bagātību zeme Indija: ko mēs zinām par šo milzīgo valsti?

Latvijas Radio raidījums “Diplomātiskās pusdienas” šonedēļ aizved ciemos uz Indiju, kas jau tuvāko gadu laikā varētu apsteigt Ķīnu un kļūt par iedzīvotāju skaita ziņā lielāko valsti pasaulē. Liela valsts, daudz iedzīvotāju, indiešu filmas, garīgās prakses un govis kā svētie dzīvnieki: šādas atbildes uz jautājumu, ar ko viņiem saistās Indija, sniedza Rīgas ielās satiktie cilvēki.

Indija ir valsts, par kuru būs dzirdējuši gandrīz visi, jo tā ir viena no lielākajām pasaulē. Taču vismaz sieviešu tenisā mazā Latvija ir stiprāka par lielo Indiju, kā to varējām pārliecināties šajā nedēļas nogalē, kad Latvijas tenisistes ar Anastasiju Sevastovu un Aļonu Ostapenko priekšgalā pārliecinoši apspēlēja no Indijas atbraukušās sāncenses.

Indijā iedzīvotāju ir 700 reizes vairāk nekā Latvijā: nepilni 1,4 miljardi. Šajā ziņā tā ir gandrīz noķērusi Ķīnu, un ANO prognozes liecina, ka tuvāko gadu laikā Indija kļūs par iedzīvotāju skaita ziņā lielāko valsti pasaulē.

Jau tagad katrs sestais mūsu planētas iedzīvotājs dzīvo Indijā. 60 gadu laikā Indijas iedzīvotāju skaits ir trīskāršojies.

Sena civilizācija

Indija ir viena no senākajām civilizācijām, kuras saknes ir meklējamas 3. tūkstošgadē pirms mūsu ēras. Ļoti strauju attīstību Indijas pussala piedzīvoja mūsu ēras 4.– 6. gadsimtā, Guptas dinastijas laikā. Tas bija Indijas zinātnes, mākslas un kultūras uzplaukums. Bet eiropiešu, sevišķi britu klātbūtne un ietekme Indijā sākās gandrīz 1000 gadu vēlāk - 16. gadsimtā, un 19. gadsimtā Indijas teritorijā jau dominēja Lielbritānija.

20. gadsimtā Indijas vārdu pasaulē nesa Mahatma Gandijs un viņa nevardarbīgās pretošanās ideoloģija, Džavāharlāls Nehru un viņa politiskā izveicība, kas nodrošināja modernās, postkoloniālās Indijas dzimšanu 1947. gadā.

Vēlāk sekojušo konfliktu rezultātā no Indijas atdalījās Pakistānas Islāma Republika un Bangladešas Tautas Republika, tādējādi radās vēl divas iedzīvotāju skaita ziņā milzīgas valstis. Ar dažām no šīm kaimiņvalstīm Indijai attiecības arvien ir saspīlētas.

Simtiem valodu un miljoniem tempļu

Indoārieši veido divas trešdaļas no Indijas sabiedrības, dravidieši – ceturtdaļu iedzīvotāju.

Hindu valodā runā tikai nepilni 45 procenti valsts iedzīvotāju. Pārējie runā simtos mazāku minoritāšu valodu. Angļu valoda ir viena no oficiāli atzītām valodām Indijā, kopumā par valsts valodām oficiāli ir atzītas 23 valodas.

Indijas galvenā reliģija ir hinduisms, kuram pieder gandrīz 80 procenti iedzīvotāju. Otra lielākā grupa vēsturiski ir bijuši musulmaņi – gandrīz 15 procenti. Indijā ir apmēram 300 tūkstoši mošeju un divi miljoni hinduistu tempļu. Radžastānā pat ir izveidots templis žurkām.

Hinduismam ir vairāk nekā 5000 gadus sena vēsture, tā ir pasaulē vecākā joprojām praktizētā reliģija, mūsdienās pēc sekotāju skaita tā ir trešā lielākā reliģija pasaulē.

Garšvielas un kokakola

Indija pēc valsts politiskās iekārtas skaitās federāla parlamentārā republika. Realitātē gan šajā milzīgajā valstī ir jāņem vērā gan etniskās un reliģiskās atšķirības, gan arī ekonomiskās atšķirības. Vēl vairāk – dzimumu lomas tradicionāli ir milzīgs faktors efektīvi funkcionējošas un iekļaujošas demokrātiskās sistēmas pastāvēšanā.

Indijas sabiedrībā vēl joprojām pastāv kastu sistēma, kā arī rasisms pret tumšākas ādas krāsas pilsoņiem, kas gan vīriešiem, gan it sevišķi sievietēm traucē izkļūt no grūtās sociālekonomiskās situācijas.

Indija ir slavena arī ar savu virtuvi un garšvielām. Tajā ļoti iecienīts ir veģetārisms, tiek lēsts, ka līdz pat 30% valsts iedzīvotāju ir veģetārieši. Indijā tradīcija ēst ar pirkstiem ir pilnīgi normāla.

Par ēdienu runājot, Indijā zemnieki esot atklājuši, ka Rietumos iecienītos dzērienus kokakolu un pepsi var izmantot kā pesticīdus. Tam gan ir nepatīkamas sekas, proti, kolas un pepsi ražošana daudzviet ir sabojājusi dzeramo ūdeni tā, ka šīs limonādes ir vieglāk pieejamas nekā parasts, veselīgs dzeramais ūdens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt