Par spīti opozīcijas iebildumiem Stambulā rīkos atkārtotas pilsētas mēra vēlēšanas

Stambulā tiks rīkotas atkārtotas pilsētas mēra vēlēšanas. Tā vakar paziņoja Turcijas vēlēšanu komisija. Opozīcija, kas uzvarēja iepriekšējā balsojumā, nodēvēja to par Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana diktatūras paraugu. Tomēr Erdogana atbalstītāji uzstāj, ka vēlēšanās ir pieļauti nopietni pārkāpumi.

Stambulā rīkos atkārtotas pilsētas mēra vēlēšanasArtjoms Konohovs

  Kastroļu un pannu dauzīšana pirmdienas vakarā bija dzirdama daudzviet Stambulas ielās. Tā pilsētas iedzīvotāji pauda savu protestu pret Turcijas vēlēšanu komisijas lēmumu atcelt pilsētas mēra vēlēšanu rezultātus un sarīkot atkārtotu balsojumu 23. jūnijā.

  Kā zināms, vēlēšanās ar aptuveni 15 000 balsu pārsvaru ir uzvarējis lielākās opozīcijas partijas kandidāts Ekrems Imamoglu. Tomēr Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans nebija gatavs pieņemt šo zaudējumu. Viņš pats savulaik ir bijis Stambulas mērs un ne reizi vien esot teicis, ka uzvarēt Stambulā nozīmē uzvarēt visā Turcijā. Turklāt Erdogans priekšvēlēšanu kampaņas laikā ir aktīvi atbalstījis savas partijas kandidātu, bijušo ārlietu ministru Binali Jilderimu.

  Daudzi Stambulas iedzīvotāji uzskata, ka prezidents Erdogans un viņam lojālie cilvēki mēģina atņemt uzvaru viņu kandidātam. Viens no opozīcijas līderiem "Twitter" ir sacījis, ka šobrīd viss liecina, ka viņa partijai Turcijā esot pretlikumīgi uzvarēt vēlēšanās.

  Oficiāli atkārtotu vēlēšanu sarīkošana tiek pamatota ar dažādiem pārkāpumiem. Proti, ne visi vēlēšanu iecirkņu darbinieki ir bijuši ierēdņi un atsevišķi balsu skaitīšanas protokoli neesot bijuši parakstīti. Tāpat tiek uzsvērts, ka 15 000 balsu pārsvars tik lielā pilsētā kā Stambula esot pārāk mazs, lai varētu nešaubīgi noteikt uzvarētāju.

  Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni un kaimiņattiecību komisārs Johaness Hāns izplatīja paziņojumu ar aicinājumu publicēt skaidru pamatojumu šim lēmumam. Tāpat Eiropas Savienības pārstāvji mudināja uzaicināt uz atkārtotām vēlēšanām starptautiskos novērotājus.

  Starptautiskie mediji ziņo, ka Erdogana partijas biedru vidū valda dažādi viedokļi par atkārtotu vēlēšanu rīkošanu. Viskaismīgākie prezidenta sabiedrotie ir pārliecināti, ka šis lēmums ir pamatots, jo uzvara viņiem esot nozagta. Turpretī mērenāk noskaņotie biedri pauž bažas, ka šis lēmums iedzīs vēl vienu naglu Turcijas demokrātijas zārkā.

  Turklāt Erdogana stratēģija tiek uzskatīta par visai bīstamu. Daudzi Stambulas iedzīvotāji pirmo reizi 25 gadu laikā ir nobalsojuši par opozīcijas kandidātu, jo valsts ekonomika piedzīvo pamatīgas grūtības. Turcijas liras kurss jau ir samazinājies par 30%. Un lēmums sarīkot atkārtotu balsojumu tikai paildzina nestabilitāti un neskaidrības, kas negatīvi ietekmē ekonomiku.

  Turklāt uzvarējušais opozīcijas kandidāts Imamoglu jau ir visai veiksmīgi iejuties Turcijas lielākās pilsētas domes priekšsēdētāja krēslā. Līdz ar to nevar izslēgt, ka viņš atkārtotā balsojumā varētu iegūt vēl vairāk atbalstītāju. Ja vien balsu skaitīšana būs godīga un uz iecirkņu komisiju locekļiem netiks izdarīts spiediens. Par to opozīcijai šobrīd ir vislielākās bažas.

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti