Pakistānai pēc vēlēšanām paredz lielāku stabilitāti un attīstību

Pakistānas mediju aplēses liecina, ka konservatīvajai partijai "Pakistānas Musulmaņu līga" Navaza Šarifa vadībā izdosies nodrošināt stabilu vairākumu parlamenta apakšpalātā pēc nedēļas nogalē notikušajām vēlēšanām. Šarifs pirmdien paziņoja, ka vēlas stiprināt Pakistānas attiecības ar ASV, kas nereti bijušas saspringtas. Tas īpaši svarīgi ir tādēļ, ka nākamgad sabiedroto spēki gatavojas aiziet no Afganistānas. Šarifa vadībā Pakistāna varētu uzlabot attiecības arī ar Indiju.

Gaidāms, 63 gadus Navazs Šarifs trešo reizi kļūs par Pakistānas premjerministru, un viņa valdība būs stabilāka nekā iepriekšējais ministru kabinets centriski kreisās Pakistānas Tautas partijas vadībā, kas šajās vēlēšanās cietusi sakāvi. Uz reģionāli nozīmīgās valsts politiskās skatuves Šarfis bijis aktīvs kopš 80. gadiem. Viņš ir viens no bagātākajiem cilvēkiem Pakistānā, un tiek uzskatīts par brīvā tirgus atbalstītāju.

Pakistānas valdību Šarifs iepriekš vadījis jau divas reizes - vispirms 90. gadu sākumā, un tad 90. gadu nogalē, kad zaudēja varu militārā apvērsumā. Kaut gan Šarifam par dažādām apsūdzībām piesprieda mūža ieslodzījumu, viņam izdevās rast pavērumu Saūda Arābijā. 2007. gadā Šarifs atgriezās dzimtenē un līdz šīm bija opozīcijas līderis.

Svinēt uzvaru Šarifam gan nebūs daudz laika, un, gatavojoties kļūt par jaunās valdības vadītāju, viņu sagaida vairāki grūti izaicinājumi - gan pašā Pakistānā, gan ārpolitiski. Iekšpolitiski tā ir ne pārāk spožās ekonomiskās situācijas uzlabošana, ko būtiski bremzē arī biežie elektrības pārtraukumi. Lai uzlabotu situāciju enerģētikas sektorā, Pakistāna būvē gāzes vada savienojumu ar Irānu, par ko savukārt kritiski izsakās ASV. Tādēļ Šarifam priekšā ir daudz darāmā, ziņu kanālam „Euronews” norādīja politikas analītiķis Imitiazs Guls (Imitiaz Gul):

„Šarifam būs jārisina virkne aktuālu problēmu. Un galvenais uzdevums ir ekonomikas atdzīvināšana, jo cilvēki ar situāciju ir ļoti neapmierināti. Ir milzīgs bezdarbs, un produktivitāte ir zema. Bet tajā pašā laikā liels izaicinājums būs arī cīņa pret reliģisko ekstrēmismu Pakistānā.”

Islāmistu kaujinieku grupējums „Taleban” sprādzienus sarīkoja arī šajās vēlēšanās. Kaujinieki bāzējas Pakistānas kalnainajos ziemeļrietumos, pierobežā ar Afganistānu. Kā opozīcijas līderis Šarifs atbalstīja viedokli, ka ar „Taleban” ir nevis jācīnās, bet jāiesaistās miera sarunās. Līdzīgi, kā vairums pakistāniešu, viņš kritizējis ASV bezpilota lidmašīnu uzlidojumus kaujinieku pozīcijām Pakistānā. Vašingtona uzskata, ka tie ir svarīgi cīņai pret ekstrēmismu, bet Pakistānā tos kritizē par civiliedzīvotāju upuriem un uztver kā suverenitātes pārkāpšanu. Šarifs pirmdien uzsvēra, ka šo jautājumu noteikti pārrunās ar Vašingtonu, bet norādīja, ka vēlas stiprināt attiecības ar ASV. Sabiedroto spēkiem nākamgad aizejot no Afganistānas, Pakistāna svarīgu lomu spēlēs arī kā tranzīta koridors. Šarifs norādīja, ka šajā laikā ASV baudīs „pilnu atbalstu” no Pakistānas puses.

Tāpat gaidāma attiecību uzlabošanās ar Indiju. To Šarifs centās panākt jau 90. gados, bet Pakistānas ietekmīgās militārās aprindas tam pretojās. Uzmanība būs pievēsta arī tam, kā veidosies Šarifa valdības un armijas attiecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti