Novērotāji: Vēlēšanās Ukrainā ievērotas pamata brīvības

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) atzinusi Ukrainā notikušās parlamenta vēlēšanas par konkurētspējīgām un tādām, kurās ievērotas pamata brīvības.

Kā novērotāja no Latvijas vēlēšanās Odesā piedalījās arī Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete (“Jaunā Vienotība”). Vēlēšanu procesu viņa vērtē kā ļoti profesionālu un godīgu, ja salīdzina ar laiku pirms vairākiem gadiem. Viņasprāt, tieši pateicoties novērotājiem, tiek radīts spiediens uz politiķiem.

“Tur vienmēr ir kārdinājums izmantot likumā neatļautiem veidiem un dažādiem pusslepeniem paņēmies gan finansējumu, ko ir ļoti grūti pierādīt, gan arī dibināt dažādus labdarības fondus un tad dāvāt visām vecām pensionārēm vai nu puķes, vai makaronus,” saka Kalniete.

Eiroparlamentāriete priecājas, ka vēlēšanās uzvarējuši reformisti un ka tikai 12% vēlētāju atbalstījuši prokremliskos spēkus. Tomēr ir zināmas bažas par to, vai Zelenskis patiesi attaisnos vēlētāju cerības.

“Protams, pēc analoģijām, kas ir novērots arī citās pasaules valstīs – bez spēcīgas opozīcijas nav spēcīgas pozīcijas. Viss ir iespējams, visu var izdarīt, likumus var grozīt, kā grib. [..] Viens no tādiem smagiem dzirnakmeņiem, kas viņam ir kaklā, ir viņa kabineta šefs vārdā Bogdans, kurš ir oligarha Kolomoiska galvenais jurists. Un, kamēr viņš sēdēs šajā amatā, tikmēr gan Briselē, gan Vašingtonā būs ļoti piesardzīga attieksme un arī Starptautiskajā Valūtas fondā,” norāda Kalniete.

Parlamenta vēlēšanām vajadzēja notikt tikai oktobrī, taču Zelenskis atlaida Augstāko Radu, tāpēc tika sasauktas ārkārtas vēlēšanas. Kā spriež eksperti, Zelenskis vēlējās izmantot savas partijas šībrīža labos reitingus, un kā liecina rezultāti, šis gājiens ir attaisnojies.

KONTEKSTS:

Ukrainas prezidenta Volodomira Zelenska jaunizveidotā partija “Tautas kalps” pārliecinoši uzvarējusi Ukrainas ārkārtas parlamenta vēlēšanās. Saskaņā ar provizoriskajiem vēlēšanu rezultātiem pēc vairāk nekā 79% balsu saskaitīšanas partija ieguvusi 42,8% balsu. Tāpēc vēl nav skaidrs, vai partija varēs valdīt viena, vai tomēr būs jāmeklē koalīcijas partneri.

Tikmēr bijušā prezidenta Petro Porošenko partija piedzīvojusi sakāvi, iegūstot vien 8% balsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti