Uzņemt vai neuzņemt Krieviju atpakaļ pasaules valstu elites grupā - šis jautājums pavīd ik pa laikam. Taču joprojām nav risināts. Pirms vairākiem gadiem Krievija zaudēju savu vietu tolaik ietekmīgajā G8, kas tagad kļuvusi par G7 grupu, jo okupēja Krimu, klaji pārkāpjot starptautiskos likumus.
ASV prezidents Donalds Tramps, kurš būs namatēvs nākamajai G7 lielajai sanāksmei, ir rosinājis, ka uz to jāielūdz vēl vairākas valstis un to vidū ir jābūt arī Krievijai. Viņš arī piezvanījis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam un izklāstījis nodomu viņu aicināt uz tikšanos.
Taču G7 dalībnieces Lielbritānija un Kanāda pateikušas skaidru “nē”.
"Krievija tika izslēgta no G7 tad, kad tā pirms vairākiem gadiem iebruka Krimā. Un tā joprojām būs un paliks ārpusē, kamēr turpinās necienīt un pārkāpt starptautiskos likumus,” pauda Kanādas premjers Džastins Trudo.
Kremlis rietumvalstu reakciju pagaidām nekomentē, taču valsts kontrolētajos medijos kritizēta G7 grupa kopumā un vēstīts, ka Tramps un Putins telefonsarunā ir bijuši vienādās domās par to, ka G7 ir novecojusi organizācija.
G7 samits, ko bija plānots rīkot jau šomēnes Baltajā namā, vīrusa krīzes dēļ atkal ir pārcelts un šoreiz uz septembri.
Un kā allaž to pārstāvēs organizācijas kodols - Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna, Lielbritānija, ASV.
KONTEKSTS:
Krievija no pasaules spēcīgāko valstu apvienības tika izslēgta pēc tam, kad sāka uzbrukumus Ukrainai un anektēja Krimu. Līdz ar to lielvaru apvienība no G8 pārtapa par G7. Kopš 2014. gada Lielbritānija, Vācija, Itālija, Kanāda, Francija, ASV un Japāna tiekas bez Krievijas.