Nometne Breivīka sarīkotā slaktiņa vietā - liegums «tumšai vēsturei aizēnot gaismu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Norvēģijā četrus gadus pēc Andersa Bēringa Breivīka sarīkota slaktiņa, piektdien Ūteijas salā atgriezusies Darba partijas jaunatnes spārna vasaras nometne. 2011.gada vasarā viņš šajā salā nogalināja 69 cilvēkus.

Nometnes rīkotāji norāda, ka tumšajai vēsturei nedrīkst ļaut aizēnot gaismu. Tagad Ūteijas salā novietots liels tērauda gredzens, kurā iegravēti upuru vārdi. Vairākas ēkas ir atjaunotas, bet kafejnīcā, kur tika nogalināti vairāki cilvēki, nolemts saglabāt sienās palikušās ložu pēdas.

Tā bija 2011.gada 22.jūlija pēcpusdiena, kad labējais ekstrēmists un pašpasludinātais Norvēģijas multikulturālisma pretinieks Anderss Berings Breivīks ieradās aptuveni 40 kilometrus no Oslo esošajā Tīrifjūrena ezera Ūteijas salā. Tur norisinājās tobrīd Norvēģijā valdošās Darba partijas jaunatnes spārna vasaras nometne - partijas, ko viņš vainoja par multikulturālisma izplatību.

Pirms viņu sagūstīja policija, vairāk nekā stundu Breivīks brīvi staigāja apkārt, šaujot un aukstasinīgi nogalinot nometnes dalībniekus. Dzīvību zaudēja 69 cilvēki, pārsvarā pusaudži. Pirms ierašanās salā viņš sarīkoja sprādzienu valdības kvartālā galvaspilsētā Oslo, kurā gāja bojā astoņi un ievainoti vairāki cilvēki.

Otrā dienā pēc uzbrukuma Darba partijas jaunatnes spārna līderis Eskils Pedersens paziņoja, ka viņi atgūs Ūteiju. Nākamajā gadā pēc terorakta, 2012.gadā, partijas jauniešu nometne tika atcelta, bet nākamos divus gadus notika citā vietā.

Piektdien tā ir atgriezusies Ūteijas salā, un nometnē piedalās rekordliels skaits cilvēku - vairāk nekā tūkstotis. Piektdienas rītā nometni, kas ilgs līdz svētdienai, atklāja Darba partijas jaunatnes spārna līderis Mani Husaini. 27 gadus vecais Husaini, Sīrijas kurds, kura ģimene ieguva patvērumu Norvēģijā pirms 15 gadiem, par partijas jaunatnes spārna līderi tika ievēlēts pērn.

Viņš paziņoja, ka „Ūteija vienmēr būs vieta, kur mēs atcerēsimies tos, kurus zaudējām, bet atgriešanās Ūteijā mērķis ir neļaut tumšai vēsturei aizēnot gaismu”. Nometnes rīkotāji uzskata, ka atbildei uz 2011.gada uzbrukumiem jābūt - vairāk atvērtības un vairāk demokrātijas.

Ūteijas salā ieradušies arī vairāki cilvēki, kas izdzīvoja Breivīka uzbrukumos. Daļa upuru ģimeņu gan iebilda idejai, ka jaunieši atgriežas salā, lai izklaidētos un iesaistītos politikās debatēs vietā, kur tika nogalināti viņu bērni.

Sākot pulcēties nometnes dalībniekiem, Ūteijas salā ceturtdien ieradās arī NATO ģenerālsekretārs Jens Stoltenbergs. Viņš ir Norvēģijas Darba partijas bijušais līderis un bija valsts premjerministrs laikā, kad notika Breivīka uzbrukumi.

Kopš traģiskajiem notikumiem Ūteijas salā vairākas ēkas ir atjaunotas, ir uzbūvēts arī jauns nams, kurā tagad atrodas virtuve, ēdamzāle un konferenču telpas. Daļa vecās kafejnīcas, kur tika nogalināti 13 cilvēki, tiks saglabāta nākamajām paaudzēm. Ložu pēdas kafejnīcas sienās saglabās. Klajumā, no kura paveras skats uz ezeru, starp vairākām priedēm ir iekārts tērauda gredzens, kurā iegravēti upuru vārdi un vecums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti