Nobela institūtam iesniegta petīcija par Miera prēmijas piešķiršanu Bredlijam Meningam

Par slepenas informācijas nopludināšanu notiesātā Savienoto Valstu karavīra Bredlija Meninga atbalstītāji iesnieguši Nobela institūtam petīciju, kurā atbalstīta Meninga izvirzīšana Nobela Miera prēmijai.

Ar petīciju nākusi klajā interneta aktīvistu organizācija „RootsAction”, un līdz šim tai izdevies savākt jau vairāk nekā 103 000 parakstu.

Organizācija uzskata, ka prestižā apbalvojuma piešķiršana izdzenātu mākoņus, kas savilkušies pār Nobela komiteju pēc prēmijas piešķiršanas ASV prezidentam Barakam Obamam 2009.gadā.

Divus mēnešus pēc Nobela miera prēmijas piešķiršanas un nedēļu pirms apbalvojuma saņemšanas Obama pieņēma lēmumu pastiprināt karadarbību Afganistānā.

„Neviens cilvēks nav darījis vairāk, lai pretotos tam, ko Martins Luters Kings sauca par „militārisma ārprātu”, kā Bredlijs Menings. Un pašreiz, esot cietumā un saskaroties ar nerimstošu ASV valdības vajāšanu, nevienam nav vairāk nepieciešama Nobela Miera prēmija," norādīts petīcijā.

Jau ziņots, ka ASV militārā tiesa 30.jūlijā atzina Meninga vainu 20 no 22 apsūdzības punktiem. Tomēr tiesa neatzina viņa vainu apsūdzībās par palīdzības sniegšanu ienaidniekam. Tās bija nopietnākās apsūdzības, kas izvirzītas Meningam, kurš nodeva tīmekļa projektam "WikiLeaks" lielu daudzumu ASV slepeno dokumentu.

25 gadus vecais Menings tika apcietināts 2010.gada jūlijā, kad viņš dienēja Irākā. Viņam draud līdz pat 90 gadiem ilgs cietumsods.

ASV žurnālists Normans Solomons, kurš ir viens no petīcijas organizētājiem, uzskata, ka Nobela Miera prēmijas piešķiršana Meningam pievērstu sabiedrības uzmanību tam, cik liela ir šādu informācijas nopludinātāju loma demokrātijas un miera veicināšanā.

„Nobela Miera prēmijai šobrīd Bredlijs Menings ir vairāk nepieciešams, nekā Bredlijam Meningam nepieciešama Nobela Miera prēmija, jo nav nekādu jautājumu par Bredlija Meninga uzticību cilvēktiesībām un mieram,” uzsvēra Solomons. Tomēr "rodas arvien vairāk jautājumu par Nobela komitejas uzticību cilvēktiesībām un mieram", viņš piebilda.

Nobela institūta direktors Geirs Lundestads iepriekš norādījis, ka šādas petīcijas Nobela komiteju neietekmē.

2013.gada Nobela Miera prēmijas ieguvējs tiks paziņots 11.oktobrī Oslo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti